Kilka dni temu mieliśmy okazję spotkać się z Wiceministrem Sprawiedliwości Krzysztofem Śmiszkiem by omówić możliwość zniesienia sankcji karnych dotyczących posiadania i uprawy małych ilości marihuany.
Podczas spotkania przedstawiliśmy szereg propozycji:
- Zaproponowaliśmy wprowadzenie wytycznych dla prokuratora generalnego, które miałyby na celu ujednolicenie sposobu traktowania osób posiadających marihuanę. Zwróciliśmy uwagę na istotne różnice w wymierzaniu kar między mniejszymi miejscowościami a dużymi miastami, szczególnie porównując wschodnią i zachodnią część Polski. Podkreśliliśmy, że prawo powinno być sprawiedliwe i równe dla wszystkich obywateli. Dodatkowo, podkreśliliśmy, że te wytyczne mogą być wprowadzone natychmiast, bez konieczności tworzenia nowej ustawy czy uzyskania zgody prezydenta.
- Zgodnie z inicjatywą wiceministry sprawiedliwości Marii Ejchert zasugerowaliśmy przegląd przypadków osób, które obecnie odbywają kary więzienia za posiadanie i uprawę marihuany, z możliwością przekierowania ich na dozór elektroniczny. Taki krok mógłby być krokiem w kierunku humanitarnego podejścia do ofiar obecnych przepisów.
- Przedstawiliśmy projekt zmiany ustawy UOPN, który daje Ministerstwu Sprawiedliwości większą elastyczność w decydowaniu, jakie ilości marihuany mogą być objęte zwolnieniem z kar.
- Poruszyliśmy również problem niesprawiedliwego traktowania kierowców, którzy tracą prawa jazdy za jazdę „po użyciu”, pomimo że marihuana nie wpływa już na ich zdolności motoryczne i funkcjonowanie układu nerwowego.
Te propozycje mają na celu nie tylko zmniejszenie nierówności w traktowaniu przestępstw związanych z marihuaną, ale również promowanie bardziej racjonalnej, sprawiedliwej i humanitarnej polityki narkotykowej.
Umówiliśmy się na dalsze kroki w tej sprawie. Najpierw wyślemy oficjalne pismo podsumowujące spotkanie, następnie Wiceminister przedstawi sprawę na prezydium oraz osobiście Ministrowi Sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi oraz Wiceminister Sprawiedliwości Marii Ejchert. Będziemy informować o dalszym biegu wydarzeń.
Przy okazji następnych posiedzeń Sejmu mamy umówione spotkania z przedstawicielami Lewicy oraz Konfederacji. Chcemy zbudować ponadpartyjny front poparcia dla ustawy znoszącej sankcje karne.

- To moment na działanie. Wyślij maila do Prezydenta RP - 30 stycznia 2026
- Od ONZ do Unii Europejskiej. Jak świat odchodzi od prohibicji, a Polska udaje, że tego nie widzi - 29 stycznia 2026
- 1,6 kilograma „narkotyków” z jednego krzaka? Jak polski system produkuje przestępców ze statystyki - 27 stycznia 2026







No i super. Dzięki za waszą pracę. Czekam na więcej pozytywnych informacji. Pozdro