Zalety stosowania czopków !

  • eliminacja efektu pierwszego przejścia przez wątrobę – zwiększa to biodostępność leku,
  • brak podrażnień dla układu pokarmowego, możliwość podania leku także, gdy pacjent ma torsje,
  • możliwość podania leku osobom nieprzytomnym,
  • możliwość miejscowej pomocy w przypadku schorzeń odbytu itp.

W tej formie podaje się między innymi leki przeciwbólowe, przeczyszczające, czy też leczące różnego rodzaju schorzenia odbytnicy – czopki bowiem są jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z nimi. Dlatego też, warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nimi radzić. Oto najistotniejsze wskazówki.

Aplikacja czopków

Aplikacja czopków nie jest zadaniem trudnym, ponieważ sam czopek jest dość niewielki. Aby zastosować go poprawnie, należy zastosować się do poniższych zasad:

 1. Jeśli odczuwasz potrzebę, przed zastosowaniem czopka udaj się do wc i wypróżnij,
 2. Zadbaj o higienę – umyj ręce przed otworzeniem opakowania,
 3. Pozbądź się plastiku, lub też folii, która otacza czopek, jak najmniej dotykając sam czopek,
 4. W zależności od tego, jak Ci wygodniej, stań, lub połóż się, prostując jedną nogę i zginając w kolanie drugą,
 5. Chwyć czopek w dwa palce i skieruj zaokrąglonym końcem w stronę odbytu, a następnie delikatnie, ale zdecydowanym ruchem wsuń go do wewnątrz na taką głębokość, byś miał pewność, że się nie wysunie,
 6. Gdy czopek znajdzie się na miejscu, usiądź i zaciśnij pośladki, pozwalając mu się ułożyć – zostań w tej pozycji przez kilka minut.
 7. Umyj ręce,
 8. O ile czopek nie miał zastosowania przeczyszczającego, unikaj wypróżniania się przez co najmniej godzinę po jego aplikacji.

Jak zatem widać, sam proces nie jest zbyt skomplikowany i każda osoba poradzi sobie z aplikacją – potrwa to maksymalnie kilka minut. Efekty medyczne zaś, będą z pewnością zadowalające.

Przechowywanie czopków

Podkreślić warto, że istotny jest sposób, w jaki przechowujesz leki w postaci czopków. Najlepszym rozwiązaniem jest ich schowanie do chłodnego i ciemnego miejsca – na pewno jednak nie do lodówki. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do ich roztopienia, a co za tym idzie, zarówno do problemów z aplikacją, jak i ze skutecznością leczenia z ich pomocą.

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. Mateusz 4 lata temu

  Tępym końcem czopka się aplikuje ! Niesamowite, że na tylu stronach wprowadzają ludzi w błąd i utrudniają tę czynność. Polecam sprawdzić jaka jest różnica.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content