W środowisku politycznym Europy narasta wezwanie do otwarcia drogi dla szeroko zakrojonej reformy dotyczącej marihuany. Parlament Europejski, gremium decyzyjne skupiające 705 wybranych członków, po raz pierwszy w swojej historii podjął dyskusję na ten temat.

Debata, której tematem była „Legalizacja osobistego użytku marihuany: wymiana najlepszych praktyk” została zorganizowana przez przedstawicieli czterech z siedmiu głównych bloków politycznych w Europie. Reprezentują one blisko połowę całego składu Parlamentu.

Debacie przewodniczył Luke Flanagan, irlandzki członek Parlamentu Europejskiego (MEP), który zwrócił się do Komisji Europejskiej, organu regulacyjnego Unii Europejskiej, z apelem o niewtrącanie się w proces reformy.

Flanagan podkreślił, że choć parlamentarzyści nie mają bezpośredniej kontroli nad tym obszarem, to Komisja Europejska posiada moc utrudniania reform w poszczególnych krajach. Dlatego głównym celem MEPs (Parlament Europejski) jest zapewnienie, aby wszystkie państwa, które chcą podążać tą drogą, miały do tego jak najłatwiejszą drogę.

“Znaczenie tego spotkania polega nie tyle na tym, czy możemy zmusić Komisję Europejską do przeprowadzenia reform, ile na tym, by nie przeszkadzała i nie utrudniała tego procesu.”

“Nie mamy kompetencji w tej dziedzinie, ale wygląda na to, że Komisja ma moc rzucać klucze do szprych, kiedy kraje próbują to zrobić.”

“Najlepsze, co możemy osiągnąć, to upewnienie się, że wszyscy wiemy, co nam mówi Komisja – i że jest to spójne – więc wszyscy dokładnie wiemy, co się dzieje.”

“Jako posłowie do PE nie możemy bezpośrednio zmieniać prawa, ale możemy zapewnić, że dla każdego państwa, które chce podążać tą drogą, proces ten będzie jak najłatwiejszy.”

Jednym z współorganizatorów debaty był Mikuláš Peksa, przewodniczący Europejskiej Partii Piratów, będącej częścią Zielonych/Wolnego Przymierza Europejskiego, z 73 posłami do PE. Wydarzenie poparły także inne znaczące bloki w parlamencie, w tym Socjaliści i Demokraci, Europejska Grupa Konserwatystów i Reformatorów oraz blok Lewicy.

Podczas przesłuchań słuchano prelegentów z Niemiec, Irlandii i Czech, krajów, które obecnie analizują możliwość reformy swojego prawodawstwa dotyczącego konopi indyjskich.

Tomas Sadilek, współpracujący z czeskim rządem przy opracowywaniu przepisów, podkreślił, że większość obywateli Czech popiera reformę i podsumował trwające prace nad stworzeniem regulowanego rynku w jego kraju.

 

 

 

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content