Za historyczną zmianą głosowali konserwatyści (Hoyre), liberałowie (Venstre), Partia Pracy (AP) i Socjalistyczna Lewica (SV). Sveinung Stensland, zastępca przewodniczącego Storting Health Committee podkreślił, że politykom nie chodzi o legalizację, a o dekryminalizację.

– Ważne jest podkreślenie, że nie zalegalizujemy marihuany i innych narkotyków, ale dekryminalizujemy – zaznaczył. – Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy – dodaje.

Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy lewicy, powiedział, że celem parlamentu jest “zaprzestanie karania ludzi, którzy walczą z nałogiem, a zamiast tego zapewnienie im pomocy i leczenia”.

Przypomnijmy, że Norwegia stanie się pierwszym państwem skandynawskim, które zdekryminalizuje stosowanie narkotyków.

Jeśli reforma wejdzie w życie, odpowiedzialność za politykę narkotykową przejmie system opieki zdrowotnej. Norwegia nie ukrywa, że próbuje wzorować się na Portugalii, która w 2001 roku jako pierwszy kraj Europy zdekryminalizowała narkotyki.

Debata o polityce narkotykowej

Dekryminalizacja narkotyków w Norwegii wynika z rozpoczętego w 2006 roku programu antynarkotykowego, który miał zastąpić kary pozbawienia wolności programami leczenia narkomanów w miastach Bergen i Oslo.

Norweska debata na temat polityki narkotykowej trwa już od kilku lat. W 2014 roku w sprawie legalizacji posiadania narkotyków wypowiedział się także Prokurator Generalny, Tor-Aksel Busch. Jak podaje, prokurator uważa, że norweska policja, zamiast skupiać się na osobach biorących narkotyki, powinna zająć się źródłem problemu narkotykowego, jakim jest ich produkcja i sprzedaż. Ściganie narkomanów jest łatwiejsze niż ściganie dealerów i producentów.

ŹRÓDŁO: ONET.PL

ORYGINALNY TYTUŁ: NORWEGIA ZDEKRYMINALIZUJE NARKOTYKI? TO HISTORYCZNA DECYZJA

Jakub Gajewski
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować!   |    WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt.- underground. BTC: 18RjqnTAyJ4QH3ZZkEjbZEE5MzEoactZ2H ETH: 0xf3f7F9453ea5Ac7eAFdB113bd18e7D6275229d82  
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account

Skip to content