Za historyczną zmianą głosowali konserwatyści (Hoyre), liberałowie (Venstre), Partia Pracy (AP) i Socjalistyczna Lewica (SV). Sveinung Stensland, zastępca przewodniczącego Storting Health Committee podkreślił, że politykom nie chodzi o legalizację, a o dekryminalizację.

– Ważne jest podkreślenie, że nie zalegalizujemy marihuany i innych narkotyków, ale dekryminalizujemy – zaznaczył. – Zmiana zajmie trochę czasu, ale oznacza to zmianę wizji: ci, którzy mają problem z nadużywaniem substancji, powinni być traktowani jako chorzy, a nie jako przestępcy – dodaje.

Nicolas Wilkinson, rzecznik prasowy lewicy, powiedział, że celem parlamentu jest „zaprzestanie karania ludzi, którzy walczą z nałogiem, a zamiast tego zapewnienie im pomocy i leczenia”.

Przypomnijmy, że Norwegia stanie się pierwszym państwem skandynawskim, które zdekryminalizuje stosowanie narkotyków.

Jeśli reforma wejdzie w życie, odpowiedzialność za politykę narkotykową przejmie system opieki zdrowotnej. Norwegia nie ukrywa, że próbuje wzorować się na Portugalii, która w 2001 roku jako pierwszy kraj Europy zdekryminalizowała narkotyki.

Debata o polityce narkotykowej

Dekryminalizacja narkotyków w Norwegii wynika z rozpoczętego w 2006 roku programu antynarkotykowego, który miał zastąpić kary pozbawienia wolności programami leczenia narkomanów w miastach Bergen i Oslo.

Norweska debata na temat polityki narkotykowej trwa już od kilku lat. W 2014 roku w sprawie legalizacji posiadania narkotyków wypowiedział się także Prokurator Generalny, Tor-Aksel Busch. Jak podaje, prokurator uważa, że norweska policja, zamiast skupiać się na osobach biorących narkotyki, powinna zająć się źródłem problemu narkotykowego, jakim jest ich produkcja i sprzedaż. Ściganie narkomanów jest łatwiejsze niż ściganie dealerów i producentów.

ŹRÓDŁO: ONET.PL

ORYGINALNY TYTUŁ: NORWEGIA ZDEKRYMINALIZUJE NARKOTYKI? TO HISTORYCZNA DECYZJA

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content