Super Soil, Living Soil, TLO, Hot Soil

Bardzo lubię spędzać czas na stronach producentów nasion. Szukać i czytać o nowych odmianach, o sposobach breedowania, filozofiach i historiach, które kryją się za firmami. Coraz częściej na takich stronach widzę informację o Living Soil i próby zachęcania kultywatorów do jej stosowania. Czy słyszeliście już o tym rodzaju podłoża?

Living Soil, Super Soil, TLO, Hot Soil

Osobiście jestem zwolennikiem Living Soil od wielu lat. Jest to w pełni organiczna metoda uprawy. Pozwala ona roślinom samym decydować o swoim odżywianiu oraz ułatwia życie uprawiającemu. Ja sam stosuję formułę (przepis), który określany jest jako Super Soil. Recepturę, którą ja stosuję, udoskonalił poprzez lata doświadczeń legendarny grower i breeder SubCool. Przez wiele lat natknąłem się na różne wersje, przepisy i nazwy na ten rodzaj podłoża. Tym właśnie jest Living Soil, Super Soil, TLO, Hot Soil (czy jaką inną nazwę znajdziecie – różnią się one oczywiście między sobą szczegółami, lecz ideologia jest ta sama).

Jest to podłoże glebowe, które jest bardzo bogate w naturalne substancje odżywcze oraz odpowiednie mikroelementy i bakterie. Kompozycja tej gleby powoduje, że posiada ona zdolność samoregulacji. To jest kluczowe w zrozumieniu, jak działa ten rodzaj podłoża. W tym artykule chciałbym wam przedstawić Super Soil, jak go robić oraz wprowadzić w zagadnienie. Na pewno będzie więcej artykułów na ten temat, ponieważ jest on bardzo obszerny, a ten artykuł jest tytułem wstępu.

Składniki:

Subcool Super Soil
Subcool – autor przepisu na Super Soil

Ten przepis na Super Soil dostałem od znajomego, pochodzi on od samego SubCool’a. A ponieważ autor działał na bardzo dużą skalę, oryginalna wersja przepisu jest na duże ilości (zmieniłem na system metryczny):

400 L Dobrej jakości gleby uprawowej (8 worków po 50 L) z dodatkiem kokosowym (jeżeli nie posiadają, trzeba wyliczyć odpowiednio)

0,8 kg Worm Castings

2,5 kg Bat Guano

2.5 kg Bone Meal, czyli Mączki Kostnej (może być Rybia Mączka kostna, ale ona nie zawiera wapnia)

2.5 kg Blood Meal, czyli Mączki z Krwi

2,5 kg Powder Oyster Shell, czyli sproszkowanych muszelek

1,4 kg Kelp Meal, czyli mączki z wodorostów

1,4 kg Alfalfa Meal, czyli mączki z lucerny

100 g Soli Epsom

130 g Dolomitu (najlepiej Limowego)

260 g Sproszkowanego Azomite’u

55 g Kwasów Huminowych

250 g Mykoryzy

Jest to oczywiście przepis na dużą ilość. Na pewno udostępnimy niebawem również przepis jak zrobić sobie Super Soil z jednego worka ziemi oraz omówimy dokładnie każdy składnik i jego funkcje.

Sposób przygotowania:

Kiedy masz już wszystkie potrzebne elementy, sposób przyrządzenia jest naprawdę prosty. Bierzemy odpowiednio przygotowane składniki, mieszamy ze sobą bardzo dokładnie. Tutaj nie należy żałować ani czasu, ani wysiłku. Po wymieszaniu musimy pozwolić ziemi się „przegotować”, czyli dosłownie odleżeć w temperaturze powyżej 0 stopni przez około 3 miesiące. Dobrze jest ją na ten czas przechowywać w jakiś zamkniętych pojemnikach typu beczki albo wiadra, żeby uniknąć dostania się zanieczyszczeń, zwierząt i robaków do środka (jednak osobiście nie raz widziałem, jak ktoś trzymał ją na plandece na podwórku i nie było problemów. Jednak zdecydowanie nie zalecamy tak robić).

Ja sam mieszam na plandece, przesypuje do beczek i trzymam w garażu. Tutaj mała uwaga: jeżeli po 3 miesiącach pojawi się w glebie „biała pajęczyna”, która przypomina pleśń, to tak – jest to grzyb – jednak bardzo pożyteczny, a nie szkodliwy. Wielu osobom wydaje się w takim momencie, że zrobiły coś źle i wyrzucają glebę. Jest wręcz odwrotnie. Taka sytuacja jest bardzo korzystna.

Ważne aspekty przygotowania Super Soil

super soil przepis - jak zrobić

Na pewno jednym z pytań, jakie się pojawi to „skąd ja wezmę te wszystkie składniki, potrzebne do przygotowania Super Soil?”. Tutaj muszę przyznać, że w Polsce Super Soil to jeszcze nie jest tak popularny temat, jak za granicą. W większości krajów UE można kupić całą serię takich składników od jednego, wybranego producenta (a jest ich wielu, ponieważ z osobna są to popularne składniki ogrodnicze, bądź Agro kulturalne). Mój znajomy z Polski kupował te składniki z osobna w różnych sklepach. Część w wędkarskich, inne w spożywczych, kosmetycznych bądź nawet budowlanych.

W trakcie, gdy piszę ten artykuł, firma Sioubiz oraz Breedbros, próbują poszerzyć swoje oferty sklepowe o dosłownie wszystkie produkty z mojej listy, które miałyby pochodzić od firmy MYCOTERRA. Na polskim rynku dostępne są już ich produkty mykoryzowe. Jednak zauważyliśmy, że mają oni bardzo szeroką ofertę, która wykracza nawet poza przepis na Super Soil. Trzymam kciuki, że się uda i zamawianie tych składników będzie już wkrótce banalnie proste. Powodem, dla którego zalecam używanie produktów z jednej firmy, jest to, że podają one dokładne zawartości pierwiastkowe. Zwłaszcza poziomy N-P-K, co jest kluczowe do dobrze przygotowanego Super Soil.

Bardzo ważnym elementem korzystania z Super Soil jest fakt, że używa się jej (w takiej formie) tylko podczas kwitnienia. Jest to gleba typu „Hot Soil Mix”, co oznacza, że jest tak bogata w środki odżywcze, że wcześniej mogłaby popalić roślinę. Zalecane jest przy przesadzaniu, by na warstwę Super Soil nałożyć małą warstwę zwykłej ziemi, by korzenie mogły do niej przeniknąć.

Informacje dodatkowe

Bardzo często na różnych stronach znajdziecie informację, że jeśli stosuje się takie podłoże, to nie trzeba badać pH, ani EC wody i nie stosuje się już dodatkowych odżywek. Od razu chciałbym zaznaczyć, że są to skróty myślowe. Po pierwsze ani pH, ani EC wody, którą się stosuje, nie może być ekstremalne, ponieważ gleba nie będzie w stanie wyregulować zbyt dużych wartości. Jeżeli chodzi o odżywki, to jest to częściowo prawda. Ilość substancji odżywczych w dobrze przygotowanym Super Soil wystarczy na cały cykl życiowy dla większości odmian. Są jednak wyjątki, które „przejedzą” to, co im przygotowaliśmy. W takim wypadku istnieją organiczne dodatki, które potocznie nazywamy „herbatkami”. W tym artykule chciałbym jednak przedstawić podstawowe informacje o tym, co to jest Super Soil. Uprawa i przygotowywanie takiego medium to bardzo obszerny temat, który chciałbym tylko wstępnie poruszyć tutaj, zachęcając was do zainteresowania się tematem. Jednocześnie zapowiadamy całą serię artykułów, na różnych mediach, z którymi współpracujemy, które możliwie dogłębnie omówią każdy aspekt Living Soil.

Mam nadzieję, że temat wam się podoba i będziecie zainteresowani kolejnymi dawkami informacji o tym podłożu. Dla nas Super Soil jest jednym z ważniejszych elementów uprawy, dlatego na pewno będziemy się z wami dzielić jego tajnikami. Powodzenia w waszych ogródkach!

Autor: Herbert Herbiński

Sprawdź również inne artykuły o uprawie konopi na naszej stronie.

Zosia
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content