sondaż Gallup'a - rekordowe poparcie dla legalizacji w USA

Sondaż Gallup’a pokazał, że legalizację marihuany w USA popiera rekordowo dużo amerykanów. Dzień po tym, jak Ohio stało się 24. stanem, który zalegalizował marihuanę dla dorosłych, amerykańska grupa sondażowa i konsultingowa Gallup opublikowała swój najnowszy sondaż na temat legalizacji marihuany.

Rekordowe 70 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych uważa, że „używanie marihuany powinno być legalne”, zgodnie z ogólnokrajowymi danymi sondażowymi, które opublikował Gallup. To wzrost o 19 punktów procentowych od 2014 roku, kiedy Kolorado i Waszyngton stały się pierwszymi stanami wprowadzającymi legalizację użytku rekreacyjnego marihuany. Jest to również najwyższy poziom poparcia, jaki kiedykolwiek zgłosili uczestnicy sondażu Gallup’a. Jednocześnie 29% dorosłych uważa, że marihuana nie powinna być legalna, a 1% odpowiedziało „nie jestem pewien”.

„W miarę jak kolejne stany przyjęły legalizację, poparcie społeczne dla tej polityki gwałtownie wzrosło. To dlatego, że ta polityka w dużej mierze działa zgodnie z zamierzeniami, a wyborcy wolą legalizację i regulację, a nie nieudaną politykę prohibicji marihuany”. powiedział Paul Armentano, Zastępca Dyrektora NORML.

Sondaż donosi, że Amerykanie popierają legalizację niezależnie od wieku i przynależności do partii politycznej. „Większość poparcia dla legalizacji występuje we wszystkich głównych podgrupach, niezależnie od wieku, przynależności do strony politycznej czy ideologii”. Na dzień dzisiejszy, jeśli chodzi o przynależność polityczną, najsilniejsze poparcie dla legalnego używania marihuany pochodzi od liberałów (91%) i demokratów (87%), podczas gdy najniższy poziom poparcia znajduje się wśród konserwatystów (52%) i republikanów (55%). Poparcie jest odwrotnie skorelowane z wiekiem, osiągając 79 procent wśród osób w wieku od 18 do 34 lat. Jednak nawet wśród najstarszej grupy wiekowej, niemal dwie trzecie (64 procent) jest za.

Sondaż Gallupa legalizacja marihuany w usa

W 1969 roku, gdy Gallup po raz pierwszy zadał pytanie o legalizację, tylko 12 procent Amerykanów wyraziło poparcie dla legalizacji marihuany. Do 2013 roku wsparcie przekroczyło 50%, ze wzrostem o 10 punktów procentowych do 58% po tym, jak Kolorado i Waszyngton stały się pierwszymi stanami, które zalegalizowały używanie marihuany przez dorosłych w 2012 roku.

„Poparcie społeczne dla legalizacji i regulacji konopi jest powszechne i obupartyjne” – powiedział Armentano. „W czasie, gdy wiele kwestii politycznych pozostaje silnie spolaryzowanych, legalizacja marihuany pozostaje jedną z niewielu reform politycznych, na które większość wyborców z prawicy i z lewicy się zgadza. To wykazuje na polityczne zaniedbania urzędników, a zwłaszcza ustawodawców, którzy nic nie robią, gdy więcej Amerykanów niż kiedykolwiek domaga się działań”.

Sondaż Gallup’a zbiega się z okresem, w którym marihuana nabiera rozpędu legislacyjnego. Legalizacja w kolejnych stanach oraz rekordowe poparcie są doskonałym przykładem, że ten model zdecydowanie wygrywa z prohibicją. Obecnie prawie połowa stanów USA wprowadziła legalizację marihuany na poziomie stanowym, a Departament Zdrowia i Opieki Społecznej niedawno zalecił złagodzenie ograniczeń dotyczących marihuany. Co więcej, komisja senacka USA niedawno uchwaliła ustawę o „bankowości w sektorze marihuany”, mającą na celu ułatwienie dostępu do usług finansowych i bankowych dla firm zajmujących się marihuaną.

Zosia
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content