Najlepszy czas na ścinkę

Pierwsza ścinka dla wielu growerów jest nie lada wyzwaniem. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia bardzo trudno jest określić, że nadszedł „ten dzień”. W jaki sposób rozpoznać, że nasze konopie są już w pełni dojrzałe i gotowe?

Na każdym etapie uprawy ciężko pracowałeś, aby zapewnić swoim roślinom dokładnie to, czego potrzebują dla prawidłowego rozwoju. Należyta staranność zaczyna przynosić efekty, ponieważ pąki wciąż się zabudowują i powiększają. Oczekiwania rosną wraz z samymi roślinami i jesteś już gotowy, aby po prostu ściąć je i cieszyć się owocami swojej pracy. Ale nie tak szybko…

Żeby zakończyć uprawę w idealnym momencie, trzeba mieć cierpliwość i wprawione oko, które rozpozna, kiedy kwiaty osiągają szczyt dojrzałości. Aby uzyskać szczególnie udane zbiory, hodowca musi zrozumieć, jak czytać rośliny i określać ich stan gotowości do zbioru. Jest to jedna z najważniejszych części cyklu wegetacyjnego.

Najważniejszy jest czas

Jeśli chodzi o proces ścinania konopi, najważniejsze jest wyczucie czasu. Odpowiedni dzień jest tutaj kluczową kwestią, a wyprzedzenie lub przegapienie najlepszego momentu na zbiory może skutkować produktem niższej jakości. Gdy Cannabis zbierane są zbyt wcześnie, kwiaty mogą nie być w pełni dojrzałe i będą pozbawione olejów i terpenów, które nadają pąkom ich charakterystyczny aromat, smak i profil kannabinoidowy (stosunek tetrahydrokannabinolu [THC] do kanabidiolu [CBD]). Rośliny zebrane we wcześniejszych fazach kwitnienia będą miały niższą zawartość THC i efekty nie będą tak silne. Z drugiej strony, gdy kwiaty konopi dojrzewają zbyt długo, THC zacznie się rozkładać lub przekształcać w kannabinol (CBN). Nada to produktowi końcowemu znacznie bardziej uspokajający efekt, często określany jako „skamienienie”.

Wszystko co można powiedzieć o odpowiednim czasie zbiorów sprowadza się do pożądanego efektu końcowego. Zebrane wcześniej rośliny będą oferować bardziej podnoszący na duchu, wyraźny haj, w porównaniu do pąków, którym pozwolono rosnąć i dojrzewać przez dłuższy czas.

Określając najlepszy czas zbiorów, staraj się unikać zbytniego polegania na literaturze dostawcy nasion lub klonów na temat ram czasowych dojrzałości. Są to po prostu ogólne zalecenia i mogą nie być całkowicie dokładne, ponieważ takie rzeczy jak przesadzanie lub inny stres mogą spowolnić procesy wzrostu. Zamiast tego hodowca powinien być świadomy postępów każdej rośliny i dokładnie ją obserwować, aby określić, kiedy pąki są gotowe. Jak tego dokonać? Oto kilka bardzo przydatnych wskazówek!

Określanie gotowości do ścinki

Istnieją dwa sprawdzone sposoby na określenie dojrzałości oraz gotowości do zbiorów Twoich roślinek. Są to monitorowanie koloru słupków (zwanych też włoskami) oraz śledzenie zmian w trichomach.

Najlepszy czas na ścinkę
Słupki (włoski) we wczesnej fazie. Przewaga białych słupków wskazuje, że należy poczekać jeszcze kilka lub kilkanaście dni.
Kolor słupków

Pierwsza metoda polega na codziennym obserwowaniu słupków i śledzeniu ich, gdy zmieniają kolory. Słupki to struktury przypominające włosy, które wystają z pąka kwiatowego. Zadaniem słupka jest wyłapywanie pyłku rośliny męskiej, aby roślina żeńska mogła wytworzyć nasiona do rozmnażania. Jednak w pobliżu Twojej uprawy nie powinno być żadnych roślin męskich. Słupki można natomiast wykorzystać do określenia dojrzałości kwiatu konopi. Mają one tendencję do wystawania prosto z rozwijającego się kwiatu. W początkowej fazie mają biały kolor. W miarę upływu czasu i dojrzewania kwiatów słupki zaczną zmieniać kolor z białego na brązowo-pomarańczowy lub złoty, a ostatecznie na ciemnobrązowy (bursztynowy) lub czerwonawy . Te kolory mogą się nieznacznie różnić w zależności od odmiany, ale idea pozostaje ta sama.

Aby uzyskać produkt końcowy z wyższą zawartością THC, który zapewnia przejrzystość myśli oraz mocny haj jednocześnie, pąki należy zbierać, gdy 60-80 procent słupków zmieniło swój początkowy biały kolor na brązowo-pomarańczowy lub złoty. Te kolory wskazują, że roślina jest w trybie szczytowej produkcji THC. Jeśli pożądany jest silniejszy, bardziej uspokajający efekt, pąki nie powinny być zbierane, dopóki około 80-90 procent słupków nie zmieni koloru. W tym właśnie czasie THC zacznie przekształcać się w CBN, a słupki przybrać ciemniejszy brąz lub czerwonawy kolor.

Zmiany koloru trichomów

Inną metodą określania, kiedy rośliny są gotowe do zbioru, jest ścisłe monitorowanie postępu zmian w samych trichomach. Jest to bardziej precyzyjne podejście, jednak najlepiej jest łączyć obie metody. Trichomy to struktury gruczołowe, które nadają pąkom kryształowy wygląd. Oglądane z bliska wyglądają jak małe, smukłe grzyby o krystalicznych kapeluszach. Końcówki trichomów w kształcie żarówki to miejsce, w którym powstają i przechowywane są kannabinoidy (THC i CBD), oleje żywiczne i aromatyczne terpeny. Te maleńkie struktury nie tylko nadają pąkom charakterystyczny efekt, wygląd i aromat, ale można je również wykorzystać do śledzenia postępu rośliny.

Najlepszy czas na ścinkę
Trichomy w zaawansowanej fazie. Przewaga mlecznych kuleczek nad przezroczystymi oznacza, że zbliża się dzień ścinki.

Podobnie jak w przypadku słupków, wygląd trichomów będzie się zmieniał wraz z dojrzewaniem kwiatów. Kiedy po raz pierwszy się zaprezentują będą całkowicie jasne. W tym momencie marihuana nie osiągnęła jeszcze dojrzałości. W miarę rozwoju i dojrzewania kwiatów, wygląd włosków zacznie się zmieniać. Od krystalicznie przejrzystych, będą stawać się coraz bardziej mętne lub nieprzejrzyste. Oznacza to wzrost produkcji kannabinoidów.

Kiedy 80-90 procent trichomów osiąga stan mętny lub nieprzezroczysty, produkcja THC jest najwyższa, a rośliny są gotowe do zbioru. Jeśli zbierzemy kwiaty w tym momencie zapewnią nam one bardziej podniesiony, mózgowy haj. Podobnie jak w przypadku słupków, jeśli pozwolimy roślinom dalej rosnąć po tym momencie, trichomy zaczną przybierać kolor bursztynowy. Jest to moment, kiedy THC degraduje się lub przekształca w CBN. Kiedy więcej trichomów zmieni się w bursztyn, zebrany pąk będzie miał silniejszy, bardziej uspokajający efekt. Aby ograniczyć ilość THC przekształcającego się w CBN, kwiaty należy zbierać, zanim 5 do 10 procent włosków zmieni kolor na bursztynowy.

Jedyną trudnością związaną z tą metodą jest to, że trichomy są znacznie mniejsze niż słupki, co utrudnia ich sprawdzenie. Aby dokładnie określić ich wygląd należy użyć jakiegoś urządzenia powiększającego. Pamiętaj też, że kolory mogą się nieco różnić w zależności od odmiany rośliny, ale koncepcja uwydatniania kolorów pozostanie taka sama.

Kluczem do sukcesu jest cierpliwość

Najważniejszą radą, jaką możemy udzielić, jeśli chodzi o właściwy czas zbiorów, jest cierpliwość. Dotarcie do tego punktu wymaga dużo czasu, wysiłku i wytrwałości. Odpowiednia troska o właściwy czas dla zbiorów zaowocuje produktem końcowym, który nie tylko świetnie wygląda, ale także ma lepszy aromat, smak i przede wszystkim moc. Odrobina cierpliwości bardzo się tutaj opłaci!

Mamy nadzieję że z tymi radami będzie Ci nieco łatwiej. Życzymy powodzenia! Sprawdź również inne teksty o uprawie na naszej stronie.

Zosia
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content