Poglądy ludzi na temat marihuany zmieniły się dramatycznie w ciągu ostatniej dekady. Zioło było kiedyś postrzegane tylko jako nielegalny narkotyk. Krążyło na jego temat wiele mitów i powstało przeciwko niemu wiele materiałów propagandowych. Obecnie marihuana jest legalną rośliną w wielu krajach na całym świecie i łatwo tam zdobyć do niej dostęp.

Kanada i Stany Zjednoczone wiodą prym w dziedzinie rekreacyjnej i medycznej marihuany. Niektóre kraje europejskie również odchodzą od ideologii walki z konopiami indyjskimi i akceptują nowoczesne badania.

Holandia i Hiszpania idą z duchem czasu, a Wielka Brytania i Niemcy podążają powoli w podobnym kierunku. Ale gdzie w obraz legalizacji cannabis wpasowuje się Polska?

Polski rząd przychylnie odnosi się do niektórych aspektów konopi. Jednak polityka dotycząca leczniczych i rekreacyjnych nasion marihuany pozostaje skomplikowana.

Czy w Polsce marihuana stosowana w celach leczniczych jest legalna?

Medyczna marihuana stała się legalna w Polsce po zmianach legislacyjnych w 2017 r. Konopie nie są lekiem pierwszego wyboru, ale nie istnieje lista chorób, które kwalifikują się (lub nie) do leczenia medyczną marihuaną. Firma Spectrum Therapeutics szacuje, że około 300 000 obywateli potrzebuje medycznych konopi.

Zmiany umożliwiły również aptekom przetwarzanie suszu konopnego na leki, po rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Te pozytywne zmiany nastąpiły w kraju po sytuacjach, w których lekarze leczyli swoich pacjentów produktami na bazie konopi indyjskich nielegalnie i bez zezwolenia oraz poprzez działania środowiska zaangażowanego w dążenie do zmian. Ponadto, sondaż przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej” przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w 2015 roku wykazał, że niemal 78% społeczeństwa popiera legalizację medycznej marihuany. Badanie przeprowadzono na grupie 1100 respondentów.

Czy możesz uprawiać lub posiadać marihuanę na własny użytek?

Polskie prawo zabrania posiadania jakiejkolwiek ilości marihuany lub uprawy konopi innych niż siewne na własny użytek. Choć tysiące Polaków co roku uprawia, zbiera i pali marihuanę, grożą im poważne konsekwencje.

Hodowcom uprawiającym marihuanę grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat. Surowość kar wzrasta proporcjonalnie do rozmiarów operacji. Hodowcy, którzy uprawiają marihuanę na dużą skalę, mogą trafić do więzienia na minimum 6 miesięcy i maksimum osiem lat.

Jednak w 2011 roku rząd wprowadził nowelizację ustawy, która w pewnych sytuacjach umożliwia nałożenie grzywny lub kary ograniczenia wolności czy nawet odstąpienie od ścigania i umorzenie sprawy, jeśli obywatel posiada lub uprawia niewielkie ilości marihuany przeznaczone na własny użytek.

Czy nasiona marihuany są legalne?

Obywatele Polski mogą legalnie kupować i posiadać nasiona marihuany. Ze względu na to, że nasiona nie zawierają żadnych substancji psychoaktywnych występujących w dojrzałych roślinach, są uznawane za legalne. Kupno, sprzedaż, posiadanie i udostępnianie nasion marihuany jest legalne, pod warunkiem, że odbywa się to bez zamiaru łamania prawa.

Polski rynek konopi siewnych

Polska ma długą i imponującą historię związaną z konopiami siewnymi. Konopie siewne to po prostu rośliny cannabis, które mają wyjątkowo niski poziom THC. Polska zaczęła badać przemysłowe wykorzystanie konopi siewnych w latach 30. XX wieku i pomimo problemów podczas II wojny światowej przez pewien czas kontynuowała pionierskie przetwarzanie i hodowlę włókna konopnego.

Przed 1950 r. nasz kraj przeznaczał 50 000 hektarów na uprawę konopi siewnych, natomiast w 2014 r. było to już zaledwie 100 hektarów. Jednak przemysł konopny w Polsce odżył, a w 2017 r. użytkowanie gruntów pod uprawę konopi siewnych wzrosło o prawie 40%. Znów był to efekt zaangażowania ludzi, którzy starają się przywrócić tej roślinie należyte miejsce.

Obecnie rząd zezwala na uprawę konopi siewnych do użytku w kilku gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle tekstylnym, chemicznym, celulozowym, papierniczym, spożywczym, kosmetycznym, budowlanym i w produkcji nasion. Na uprawę konopi siewnych potrzebne jest jednak specjalne pozwolenie.

Przepisy dotyczące CBD

Podobnie jak jest w innych krajach europejskich, w Polsce rząd zezwala na wyrób i sprzedaż produktów zawierających CBD. Jednak produkty, takie jak ekstrakty i oleje, muszą pochodzić z roślin konopi siewnych zawierających mniej niż 0,2% THC.

Weź pod uwagę krótki sezon wegetacyjny

Ponieważ Polska ma tak surowe stanowisko wobec konopi indyjskich, uprawa własnej marihuany w kraju wiąże się ze sporym ryzykiem. Ci, którzy decydują się na uprawę konopi w Polsce, muszą również wziąć pod uwagę pogodę i klimat.

Krótkie lato oznacza, że hodowcy, którzy uprawiają rośliny na zewnątrz, muszą wybierać odmiany, które mogą zakończyć cykl życia przed końcem sezonu. Odmiany kwitnące automatycznie i szybko kwitnące odmiany fotoperiodyczne pozwalają polskim hodowcom na zbieranie i przetwarzanie pąków przed pierwszymi przymrozkami.

Wielu hodowców uprawiających indoor decyduje się również na mniejsze odmiany automatycznie kwitnące, aby ich hobby było jak najbardziej dyskretne.

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content