Podczas gdy walory psychoaktywne, lub medyczne szczepów konopi znacznie różnią się między sobą, jest jedna rzecz, na której w szczególności zależy każdemu pacjentowi/użytkownikowi. Wszyscy chcą aby ich marihuana pozostała świeża, aromatyczna i aby zachowała swój potencjał – nikt przecież nie lubi starego, „przeterminowanego” i zwietrzałego suszu.

Nic nie przebije świeżo wyprodukowanych kwiatów, które zebrane w odpowiednim momencie i dobrze wysuszone są gotowe do konsumpcji. Problem polega na tym, że z biegiem czasu te same kwiaty mogą się zepsuć. To, w jaki sposób będziesz przechowywał swoje zioła, będzie rzutowało na to czy po upływie kilku miesięcy nadal będziesz cieszyć się tymi samymi dobrymi kwiatami, czy będziesz musiał je wyrzucić.

Ogólna zasadą jest to, że właściwie przechowywana marihuana może zachowywać swoje włąściwości nawet do trzech lat. Dlatego musisz chronić swoje cenne zioło przed naturalnymi wrogami, takimi jak światło, wilgoć i pleśń.

Rzućmy okiem na główne czynniki, które wpływają na moc twojego zioła i na to, co możesz zrobić, aby utrzymać lek/używkę w idealnym stanie.

 

Czynniki, które należy rozważyć aby prawidłowo przechowywać marihuanę

Idealnym miejscem do przechowywania marihuany jest sucha piwnica,  lub ciemne i chłodne miejsce. Ciepło, światło, wilgoć i kontakt z tlenem mogą źle wysuszyć twoje zioło lub spowodować pleśnienie. Oto kilka wskazówek aby uniknąć tych niemiłych zjawisk.

 

1. Z dala od światła!

Światło, szczególnie światło słoneczne, może być dużym problemem dla przechowywania marihuany. Faktem jest, że promienie UV wraz z upływającym czasem rozkładają materię organiczną niszcząc kannabinoidy i inne substancje zmniejszając jakość twoich kwiatów. Efekt UV jest jednym z głównych powodów, dla których eksperci używają do przechowania kolorowych (nieprzeźroczystych) szklanych pojemników. Pojemniki te są jak okulary przeciwsłoneczne dla konopi. Chronią one gruczoły żywiczne (Trichomy), które chcemy zachować. Co prawda światłu potrzeba trochę czasu (kilkanaście godzin) aby uszkodzić marihuanę ale warto jak najszybciej po ścięciu schować ją przed jego wpływem. Ciemne, szklane słoiki mogą być najlepszym wyborem, ale nie są one konieczne, jeśli przechowujesz swoje kwiaty w ciemnym, chłodnym miejscu.

 

2. Nie za ciepło

Ciepło jest największym wrogiem przechowywania marihuany. Temperatury wyższe niż 21 stopni będą sprzyjać wzrostowi pleśni, tym bardziej jeśli trzymamy marihuanę w nieprzewiewnym miejscu. Jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka twoje kwiaty po prostu za szybko wyschną, powodując zniszczenie terpenów i kannabinoidów. Staraj się utrzymywać temperaturę nieco poniżej temperatury pokojowej.

 

3. Nie za zimno

Wielu ludzi uważa, że alternatywą dla przechowywania w słoikach, czy szufladach jest owijanie konopi w folię i umieszczenie ich w lodówce, co sprawi, że będą one dłużej świeże. Ta metoda nie działa z kilku powodów. Po pierwsze, zmienne temperatury mogą zniszczyć twoje zioło i doprowadzić do rozwoju bakterii. Po drugie, w niskich temperaturach lodówka „wysysa” wilgoć i uszkadza gruczoły żywiczne, powodując ich drżenie. Zamrażarka jest jeszcze gorsza, ponieważ temperatury mogą powodować, że włosie staje się soplami, które następnie odpadają, co mija się z celem.

 

4. Ogranicz dostęp tlenu

W krajach, gdzie marihuana jest legalna podczas zakupu w licencjonowanym sklepie lub aptece wysokogatunkowe konopie przeszły już proces długiego suszenia, podczas którego starannie kontrolowana jest ekspozycja na powietrze. Gwarantuje to pacjentom/użytkownikom otrzymywanie gotowych do użycia kwiatów, które zachowują w nich pełną zawartość terpenów i kannabinoidów.

Jeśli chcesz zachować jakość twoich kwiatów po zebraniu plonu musisz ograniczyć im dostęp do tlenu. Najlepszym rozwiązaniem jest szczelny pojemnik, np. szklany, nieprzeźroczysty słoik. Wsadź do środka tyle suszu aby pojemnik był dobrze wypełniony, jednak pozostaw trochę wolnej przestrzeni aby susz nie był ściśnięty jak konserwa.

 

5. Nie pozbywaj się wilgoci!

Konwencjonalna wiedza mówi, że konopie powinny być przechowywane w wilgotności od 60% do 65%. Wielu hodowców uważa, że należy przechowywać susz między 50-59%, ale nie gwarantuje to tego, że pleśń nie wystąpi. Zbyt suche powietrze sprawi, że zioło stanie się kruche, co spowoduje, że będzie gorszej jakości  i stwardnieje. Ale jeśli twój dom nie mieści się na pustyni to prawie na pewno ci się to nie przydarzy. Pamiętajmy, ze wilgotne warunki, bez przewiewu mogą sprzyjać wzrostowi pleśni. Warto w tym wypadku zaopatrzyć się w torebki antypleśniowe, które pochłaniają wilgoć gdy jest jej zbyt dużo i uwalniają ją gdy jest jej zbyt mało. Takie torebki produkuje firma Integra Boost.

 

6. Nie dotykaj gdy nie musisz.

Zbyt częste dotykanie kwiatów zerwie włośniki i zniszczy Trichomy. Jak wszyscy wiemy, Trichomy są lepkie, a kiedy dotykasz suszonego kwiatu, Trichomy raczej przylegają do twoich rąk niż do suszu. Nadmierne, zbyt mocne dotykanie marihuany łamie integralność kwiatu, co oznacza, że ​​Trichom zostanie naruszony i to co w nim się znajduje czyli terpeny, kannabinoidy i inne ważne substancje wyparują.

 

7. Omijaj plastikowe torby szerokim łukiem

Jeżeli miałeś do czynienia już z marihuaną to prawdopodobnie niejednokrotnie umieściłeś zioło w plastikowych torebkach. Mnóstwo pacjentów/użytkowników tak robi. Jest to jedna z najgorszych form przechowywania suszu. Taki sposób może zniszczyć twoje leki/używki. Oto kilka powodów, dla których nie powinieneś używać plastikowych toreb:

 • Pozwalają na rozwijanie się wilgoci
 • Powodują one statyczne zakłócenia, które mogą uszkodzić materiał roślinny i zmniejszyć zawartość kannabinoidów.
 • Często są nieszczelne i przepuszczają ciepło i światło, bywa też tak, że są zbyt szczelne co powoduje „pocenie” się kwiatów i rozwijanie pleśni. Jak włożysz rękę do środka i będzie tam cieplej niż na zewnątrz wiedz, że trzeba jak najszybciej reagować i wyjąć z torby susz.

 

8. Dlaczego warto używać szczelnego, szklanego słoika.

Szklane słoiki są zalecane przez farmaceutów, jak i doświadczonych hodowców. Dodatkowo potrzebujesz szczelnej nakrętki, która ochroni susz przed wystawieniem na działanie powietrza i wilgoci, a także, która utrzyma charakterystyczny zapach powstający przy dojrzewaniu kwiatów. Dobrym wyborem są słoje z uszczelką (często kisi się w nich ogórki), ale słoje te muszą być też dobrej jakości, muszą być wytrzymałe i odporne na stłuczenie. Często kupujemy w marketach „imitacje” takich produktów. Pamiętaj aby ten słój całkowicie zaciemnić (np taśmą izolacyjną). Jeżeli masz kilka odmian umieść je w poszczególnych słojach.

 

9. Trzymaj go z dala od dzieci i młodzieży

Przechowuj marihuanę tak aby dzieci nie miały do niej dostępu. Wymaga to takich samych środków ostrożności jak przy przechowywaniu leków na receptę, czy innych substancji chemicznych groźnych dla zdrowia. Możesz też uprzedzić dziecko, że te produkty to lekarstwa.

Jeśli posiadasz  produkty spożywcze na bazie marihuany, np ciasteczka (ang. edibles), upewnij się, że są dobrze oznakowane i niedostępne dla dzieci. Musisz wziąć pod uwagę, że ciasteczka są bardziej interesujące dla twoich dzieci niż susz, a są również zdecydowanie mocniejsze w działaniu. Jeśli masz dzieci w domu, umieść konopie w zamkniętym pudełku i bądź świadomy, jak i gdzie go używasz. Pamiętaj, jak chowasz ciastka przed dziećmi, a one o tym wiedzą i są nieświadome czym one są mogą ich szukać pod twoją nieobecność. Ukryj to poza zasięgiem ich wzroku.

Bądź ostrożny i uważny podczas przechowywania medycznej marihuany

Przechowywanie marihuany jest tak samo ważnym procesem jak uprawa i suszenie. Coś, co straciło swój aromat i smak, nie jest atrakcyjne i dobre przede wszystkim dla pacjentów. Pamiętaj, że te porady dotyczą suszonych kwiatów konopi. Produkty spożywcze mają trochę inne wymagania przy przechowywaniu, więc powinieneś przestrzegać standardowych procedur dotyczących przechowywania żywności.

 

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
9 komentarzy
 1. dzejbej 4 lata temu

  sluchajcie mialem ziolo swoje i z 4 rzakow dostalem prawie 3 kg dbalem o to jak diable. topy byly duze i ladne ale nw dlaczego bylo slabe.po roku pzapomnialem o jednym sloiczku ktory schowalem gdzie indziej niz reszte i uwierzcie ze takiego kopa co mialoo to az nie mozliwe jaka to moze byc przyczyna?

  • Bercik 1 rok temu

   Normalnie zioło dojrzewa w słoiku

 2. Jarek 5 lat temu

  Ja mam 4 letnie i jest mocniejsze od świeżego po 4 miesięcznym kiszeniu. Smak jest tylko gorszy i dym bardziej gryzie.
  Waporyzuje używając wulkanu i uważam że zioło najlepsze jest takie 6 miesięcy plus od wysuszenia.
  Z ziołem jak z winem im starsze tym lepsze.

  • Rafał 4 lata temu

   Jak pan przechowywał ? W czym? Dziękuje z gory

 3. Michal 6 lat temu

  Piszecie o szczelnej nakredce a czy przypadkiem nie powinna mieć kilku dziurek? Tak by ograniczaly powietrze ale żeby nie blokowaly go całkiem. …

  • Jakub Gajewski 6 lat temu

   Jezeli nakretk posiada gumowa uszczelke to nie musi byc dziurek, ale musi to byc otwierane w poczatkowym okresie curingu.

 4. Jddb 6 lat temu

  Namawiajcie userow z holandii, belgii i innych krajow gdzie sprzedaja juz medyczna mj, do wystawiania zuzytych opakowan na ebayu itp, w pl takie pudeleczka sa na wage zlota mozna w nich nosic stuff z dowolnego zrodla bez przypalu, kazdy lekarz moze na opakowanie wystawic recepte, o co oczywiscie jest sens zabuegac tylko gdy piesy sie zainteresuja a nie musza bo brak rozporzadzen co do sposobu sprzedazy i zrodel.

 5. Endrju 6 lat temu

  I teraz ważne pytanie, jak długo można przechowywać? 😉

  • Jakub Gajewski 6 lat temu

   wlasciwosci zachowywane sa nawet do 3 lat jezeli jest to przechowywane odpowiednio.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content