Połowa Amerykanów w pewnym momencie swojego życia miała styczność z marihuaną. Wielu zaczyna palić będąc jeszcze nastolatkami. Pewne badania sugerowały, iż konopie mogą uszkadzać dorastający umysł. Dopiero teraz przeprowadzono pełne oraz długotrwałe badania określające konsekwencje używania marihuany u nastolatków.

Porównane zostały wskaźniki IQ u par bliźniaków jednojajowych, wśród których byli używający marihuany (od 1 do 10 lat) oraz abstynenci. Po dodaniu odpowiednich wskaźników środowiskowych, naukowcy stwierdzili, że nie ma powiązania pomiędzy spożywaniem suszu z konopi, a spadającym wskaźnikiem IQ.

“To dobrze zorganizowane badania oraz doskonały wkład w literaturę przedmiotu” mówi Valerie Curran, farmakolog z Univeristy College London. Curran oraz jej współpracownicy doszli do podobnych wniosków po przeprowadzonych przez siebie badaniach na próbie 2000 nastolatków z Wielkiej Brytanii. Raport został opublikowany na początku 2016 roku w Journal of Psychopharmacology.

Spójrzmy na historię badań nad wpływem marihuany na młode organizmy. Pierwsze testy zostały przeprowadzone w Dunedin w Nowej Zelandii w 2012 roku. Raportowano, że u ludzi w wieku 13-38 lat, którzy nadużywają marihuany zachodzi znaczące obniżenie IQ w porównaniu do ludzi, którzy palili przed 18stym rokiem życia okazjonalnie lub w ogóle. Krytycy nie zostawili na naukowcach „suchej nitki”, zarzucając brak wzięcia pod uwagę bardzo ważnych czynników, jak środowisko domowe (wychowanie) czy różnice w wykształceniu.

Amerykańscy naukowcy opracowali bardziej wiarygodny sposób przeprowadzenia testów. Skierowano się ku bliźniakom jednojajowym, którzy dzielą ze sobą zarówno geny, jak i poziom wychowania. W najnowszych badaniach poddano analizie 789 par bliźniaków w dwóch niezależnych od siebie próbach – w Los Angeles oraz w Minnesocie. Naukowcy przeprowadzali testy na inteligencje oraz uzupełniali dane o zażywanych wcześniej przez pacjenta narkotykach, jak opioidalne środki przeciwbólowe, kokaina czy alkohol.

Marihuana nie obniża IQ

Wyniki ukazały, że wśród nastolatków, którzy używają marihuany codziennie od 6 miesięcy lub dłużej nie zachodzą inne zmiany niż u bliźniaka, który próbował trawki mniej niż 30 razy w życiu.

„To niepodważalny dowód, że Cannabis nie może być powodem obniżania IQ” mówi Claire Mokrysz, studentka w laboratorium doktor Curran.

Znajdują się także krytycy tych badań, zarzucający brak szczegółowych informacji jak często i w jakiej ilości nastolatki spożywały marihuanę. W Los Angeles były inne kwestionariusze, które mogły sklasyfikować 13-latka, jako użytkownika tylko na podstawie tego, że sam młodzieniec twierdził, że palił już marihuanę (nawet, jeśli był to 1 puff lub kłamstwo).

„Według mnie badania te niestety nie są wystarczająco kompletne, aby odrzucić argumenty koncernów farmaceutycznych, powołujących się na nowozelandzkie badania na temat działania konopi na mózg nastolatka” mówi doktor Patton.

Sarah Feldstein Ewing, psychiatra z Oregon Health & Science University w Portland mówi

„To możliwe, iż wyniki są bardzo dokładne. Jednak czuję, że przegapiono szansę, aby przeprowadzić dokładniejsze analizy i całkowicie obalić mity o obniżaniu IQ wskutek używania Cannabisu”

Mimo tego, że testy dowodzą, iż marihuana nie wpływa na IQ, trzeba pamiętać, że nadużywanie przy wchodzeniu w wiek dorosły może powodować także inne niepożądane efekty w codziennym życiu.

„Pilnie potrzebujemy większej liczby badań i analiz dotyczących wpływu kannabinoidów na mózg człowieka” mówi Patton.

Najlepszym sposobem na studiowanie właściwości konopi w tym wypadku byłoby przepisanie odpowiednich dawek indywidualnym odbiorcom, a następnie badanie podczas trwania terapii. Trzeba analizować zarówno frekwencję, jak i dozowanie. Dr Patton dodaje jednak, że “niestety tego typu badania są niemożliwe, ze względu na restrykcje federalne nakładane przez prawo federalne”.

Źródło:  SCIENCE MAG

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content