Przyczyny starzenia się ludzkiego umysłu są dotąd nieznane podkreślają naukowcy. Stresy, negatywne działania nagromadzonych toksycznych substancji oraz stany zapalne  to wszystko bez wątpienia przyczynia się do występowania objawów starzenia się umysłu. Ale  przekonują ze są również mechanizmy o działaniu ochronnym. Jednym z nich jest aktywność receptora kannabinoidowego CB1  argumentują naukowcy z uniwersytetów Bonn i Moguncji. Odkryli, że dezaktywacja tego receptora przez manipulacje genetyczne znacząco przyspiesza degenerację mózgu związaną z wiekiem.

Co dla wielu wciąż zaskakujące, działanie tego receptora odpowiada również za podatność na działanie kannabinoidów  marihuany czy haszyszu.  Jeśli wyłączymy receptor CB1, wykorzystując technologię genetyczną, mysi mózg starzeje się znacznie szybciej  tłumaczy Onder Albayram z Instytutu Psychiatrii Molekularnej Uniwersytetu w Bonn.  Ścieżka tego receptora ma istotne znaczenie ochronne dla komórek nerwowych.

Naukowcy badali myszy w zróżnicowanym wieku. Najmłodsze nich miały sześć tygodni. W drugiej grupie znalazły się zwierzęta w wieku pięciu miesięcy ? które reprezentowały w badaniu ludzi w średnim wieku. Najstarsze myszy miały  12 miesięcy. Wszystkie zwierzęta musiały wykonywać zadania, które miały na celu sprawdzenie ich pamięci i zdolności uczenia się. Między innymi musiały one znaleźć podwodną platformę w basenie (badanie to często jest wykorzystywane przy eksperymentach na myszach, w tym samym badaniu udowodniono niegdyś zwiększoną zdolność orientacji przestrzennej u myszy pod wpływem THC). Gdy myszy udało się znaleźć platformę, naukowcy przesuwali ją w inne miejsce. W ten sposób testowano umiejętność uczenia się zwierząt.

Osobniki z nieaktywnym receptorem kannabinoidowym znacznie różniły się od swoich niezmodyfikowanych genetycznie kuzynów.  Miały znacznie pogorszoną zdolność uczenia się i  osłabioną pamięć  mówi dr Andra Bilkei-Gorzo.  W dodatku zaobserwowaliśmy spadek liczby neuronów w ich hipokampie. Efekt był wyraźniej zauważalny u starszych zwierząt.

Według naukowców tę wiedzę da się przełożyć na techniki walki z demencją, w szczególności z alzheimerem. Badania ukazują również możliwość zagrożeń płynących z modyfikowanych leków produkowanych na podstawie marihuany. Często w celu uniknięcia jej skutków psychoaktywnych w lekach próbuje się blokować receptor CB1, jak ukazało badanie może to mieć zgubny wpływ na stan umysłu chorego. Prawdopodobnie znacznie gorszy niż euforia, rozluźnienie i zwiększony apetyt wywoływane przez marihuanę…

Źródło: Rzeczpospolita

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content