Coraz więcej krajów decyduje się na bardziej liberalne podejście do kwestii marihuany. Dekryminalizacja, czy nawet całkowita legalizacja, nie jest już niczym niezwykłym. Spójrzmy tylko na USA, gdzie w większości stanów używka ta jest w pełni dostępna dla pacjentów, a w niektórych miejscach nawet dla użytkowników rekreacyjnych.

 Wiele osób jednak martwi się o to, jaki wpływ może wywrzeć to na nastolatków. Najwięcej zmartwień oczywiście obraca się wokół łatwiejszego dostępu, a więc wzrostu spożycia wśród młodych ludzi. Badania przeprowadzone na liczbie 216 000 osób do 17 roku życia pokazały, jak jest naprawdę.

Zostały one przeprowadzone zarówno w stanach, w których dopuszczono obrót marihuaną przeznaczoną do celów rekreacyjnych, jak i w tych, w których dozwolony jest obrót tylko do celów medycznych. Wyniki jasno pokazały, że spożycie wśród nastolatków zdecydowanie spadło.

Spadła również ilość problemów związanych ze spożywaniem marihuany przez osoby nieletnie. Jednocześnie wzrosła liczba dorosłych palących marihuanę. Być może zadziałał tu efekt, według którego coś przestaje być „cool”, jeśli robią to twoi rodzice.

Badania zostały przeprowadzone na osobach w wieku 12 – 17 lat. Obserwacje trwały łącznie 12 lat (pierwszy raz dopuszczono medyczną marihuanę do użytku w 1996 roku). Od roku 2002 do roku 2013 zaobserwowano spadek spożycia wśród nastolatków o 24%. Pytano także nastolatków „czy używali oni marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy”. Od roku 2002 liczba odpowiedzi potwierdzających spadła o 10%.

Badacze zauważyli także znaczną poprawę zachowania. Młodzież znacznie rzadziej popełniała drobne przestępstwa, wdawała się w bójki i handlowała narkotykami. Naukowcy jednak nie chcą uwierzyć w to, że to wszystko spowodowała częściowa lub całkowita legalizacja marihuany. Bardziej są skłonni uwierzyć w to, że znaczną rolę odgrywał tutaj jakiś inny czynnik. Nie są jednak w stanie jednoznacznie stwierdzić, co to mogło być.

ŹRÓDŁO: WIEDZOHOLIK.PL

LINK DO BADAŃ

ORYGINALNY ARTYKUŁ

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content