Badania genetyczne przeprowadzone na szeroką skalę wykazały, że niektóre geny związane z używaniem konopi indyjskich są również powiązane z pewnymi typami osobowości oraz stanami psychicznymi. Badanie, opublikowane przez Nature Neuroscience przeprowadzone przez zespół naukowców należących do International Cannabis Consortium jest największym do tej pory studium genetycznym poświęconym stosowaniu konopi indyjskich.

Naukowcy wykorzystali dane z brytyjskiego Biobanku, zestawiając je z wynikami analizy klientów 23andMe, którzy wyrazili zgodę na udział w badaniach, a także z danymi pozyskanymi od osób w 16 innych, mniejszych ośrodkach badawczych. We wszystkich badaniach przeanalizowano łącznie dane ponad 180 000 osób. Naukowcy odkryli dzięki nim, że osoby chore na schizofrenię wykazują większe skłonności do stosowania marihuany.

W badaniu zidentyfikowano 35 różnych genów związanych z używaniem konopi indyjskich, z których najsilniejsze powiązanie wykazał gen CADM2. „CADM2 kojarzony był do tej pory z ryzykownym zachowaniem, silną osobowością oraz zażywaniem alkoholu” – powiedziała Jacqueline Vink z Uniwersytetu Radboud odpowiadająca za badanie.

Zbieżność genów

Badanie pozwoliło naukowcom przyjrzeć się ponad milionowi wariantów genetycznych, które razem pomogły wyjaśnić około 11% różnic w zażywaniu konopi indyjskich pomiędzy badanymi osobami. W badaniu stwierdzono genetyczny zakres nakładania się konopi na używanie tytoniu i alkoholu. Podobne podobieństwo dotyczyło używania konopi indyjskich i typów osobowości, które były bardziej skłonne do ryzykownych zachowań lub były bardziej ekstrawertyczne. Oznacza to, że warianty genetyczne wpływające na zażywanie marihuany częściowo wpływają również na inne cechy psychiczne lub psychiatryczne.

Marihuana i schizofrenia

Badanie wykazało również genetyczną spójność cech związanych z używaniem konopi indyjskich oraz ryzykiem schizofrenii. „Nie jest to wielkim zaskoczeniem, ponieważ wcześniejsze badania często wykazywały, że stosowanie marihuany jest powiązane ze schizofrenią. Jednakże zbadaliśmy, czy jest to działanie przyczynowo – skutkowe” – powiedziała prof. Vink. „Badanie wykazało, że osoby podatne genetycznie na schizofrenię charakteryzują się zwiększonym ryzykiem zażywania marihuany”.

Naukowcy wykorzystali technikę analizy zwaną „randomizacją Mendla” w celu wykazania związku przyczynowo – skutkowego pomiędzy schizofrenią a zwiększonym ryzykiem zażywania konopi indyjskich. Wskazuje to, że osoby chore na schizofrenię mogą stosować marihuanę jako formę samoleczenia. Naukowcy nie mogą jednak wykluczyć odwrotnej zależności przyczynowo – skutkowej, co oznacza, że ​​używanie konopi indyjskich może także przyczyniać się do zwiększenia ryzyka występowania schizofrenii.

Badanie prowadzone zostało przez zespół naukowców współpracujących z International Cannabis Consortium, a ich kolejne badanie ma na celu odkrycie, które geny odgrywają znaczącą rolę w częstotliwości stosowania konopi indyjskich i ilości zażywanej marihuany.

Międzynarodowe konsorcjum zajmujące się konopiami indyjskimi prowadzone jest przez naukowców z Uniwersytetu Radboud (prof. Jacqueline Vink), Amsterdam UMC (Prof. Karin Verweij), QIMR Berghofer Medical Research Institute (Prof. Eske Derks) i Virginia Commonwealth University (Dr Nathan Gillespie). W konsorcjum uczestniczy 16 różnych grup badawczych z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Uwzględniono również dane z 23andMe oraz brytyjskiego Biobanku.

Badanie opublikowano na łamach Nature Neuroscience (2018):

GWAS of lifetime cannabis use reveals new risk loci, genetic overlap with psychiatric traits, and a causal influence of schizophrenia, Joëlle A. Pasman et alNature Neuroscience (2018) doi:10.1038/s41593-018-0206-1

 

Więcej informacji dostępnych na stronie:

http://www.ru.nl/nieuws-agenda/nieuws/vm/bsi/gezondheid/2016/genen-cannabis/

Źródło: RU.NL

 

 

Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content