Polscy chorzy, dla których susz konopi jest niezbędnym lekarstwem na swojej i tak już trudnej z powodu choroby drodze napotykają liczne trudności. Największymi problemem w dostępie do legalnego leku są ogromne koszta i wielka ilość formalności, jakie trzeba załatwić. Dla wielu problemem nie do przejścia jest potrzeba wyjazdu do bardziej cywilizowanego kraju Unii Europejskiej, w którym empatyczni lekarze mają możliwość wypisania im recepty na legalną medyczną marihuanę.

Obecnie istnieją dwie możliwości legalnego leczenia przy użyciu medycznej marihuany w Polsce. Jedną z nich, którą opisaliśmy już przed kilku laty jest procedura importu docelowego. Procedura ta nie wymaga wyjazdu z kraju, potrzebna jest jednak przychylność lekarzy, konsultanta krajowego i ministerstwa zdrowia, co zazwyczaj staje się barierą nie do przejścia. Więcej informacji na temat procedury importu docelowego znajdziesz odwiedzając poniższe linki:

http://www.kl.deev.pl/lekarzu-mozesz-leczyc-medyczna-marihuana/

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=b42901&ms=290&ml=pl&mi=296&mx=0&ma=2535

 

Drugą szanse na otrzymanie drogocennego leku legalną drogądaje nam art. 75 Konwencji z Schengen:

Artykuł 75

1. W odniesieniu do przemieszczania się podróżnych na terytoria Umawiających się Stron lub ich przemieszczania się w ramach powyższych terytoriów, osoby mogą przewozić środki odurzające i substancje psychotropowe, jakie są niezbędne dla ich leczenia medycznego, pod warunkiem że w przypadku kontroli okażą zaświadczenie wydane lub uwierzytelnione przez właściwe władze ich państwa pobytu.

2. Komitet Wykonawczy określi formularz oraz treść zaświadczenia określonego w ustępie 1, wydawanego przez jedną z Umawiających się Stron, w szczególności w zakresie danych dotyczących charakteru oraz ilości produktów i substancji oraz okresu trwania podróży.

3. Umawiające się Strony notyfikują się wzajemnie o organach odpowiedzialnych za wydawanie i uwierzytelnianie zaświadczenia określonego w ustępie 2.

Dzięki tym zapisom pacjent ma prawo uzyskać receptę na lek w dowolnym kraju należącym do Unii Europejskiej i z tym lekiem podróżować po całym terytorium Wspólnot. Czyli ma również prawo legalnie posiadać i konsumować lek na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Obecnie najbardziej przychylni medycznej marihuanie zdają się być lekarze w Holandii, uzyskanie takiej recepty jest również możliwe na terytorium Czech.   Poniżej odpowiedź od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego opisująca procedurę uzyskania tzw. Schengenkarty pozwalającej na przewóz leku po terytorium Unii Europejskiej i dokładny adres siedziby Holenderskiego odpowiednika Ministerstwa Zdrowia, w którym należy załatwić formalności.

W Polsce akty wykonawcze dotyczące tego artykułu wydał Minister Zdrowia, znajdują się pod poniższym linkiem: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111881123 Procedura została sprawdzona w praktyce.  Aktywista z Polski przeszedł całą opisaną ścieżkę formalną i w świetle naszego prawa używał na terenie Polski leków Bedrocan i Bediol.   Orientacyjne ceny: Bedrocan 5g – około 55 euro Bediol 5g – około 58 euro Wizyta u lekarza – około 100 euro

Squart dla kl.deev.pl i 135.125.238.170

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content