Temat uprawy konopi, traktowanych w powszechnym odbiorze za marihuanę, jest u nas tematem politycznym.Tymczasem wokół sprawy narosło wiele nieporozumień, nieścisłości i przekłamań. Wynika to z jednakowegotraktowania konopi włóknistych i konopi indyjskich. To błąd.

Konopie konopiom nierówne.

Konopie uprawiane w Polsce, przez całe wieki były wykorzystywane do celów gospodarczych i nikomu nie przychodziło do głowy, aby je palić w formie skrętów lub zażywać w jakiejkolwiek innej postaci. Gdyby jednak nawet ktoś chciał to robić, skutek narkotyczny byłby żaden, bo zwyczajne konopie włókniste nie zawierają substancji narkotycznych, określanych skrótem THC. Na świecie rozpowszechnił się zwyczaj palenia marihuany, która jest indyjską odmianą konopi o wysokiej zawartości THC.


Uprawy narkotykowych odmian konopi (zawierających ponad 0,2% THC) zostały w Polsce zakazane, a dopuszczone do uprawy odmiany o zawartości THC poniżej 0,2% nie nadają się do produkcji marihuany czy haszyszu.

W ślad za przyjętymi regulacjami prawnymi została jednak uruchomiona i wdrożona procedura biurokratyczna skutecznie zniechęcająca rolników do uprawy tej pożytecznej rośliny jaką są od wieków uprawiane w Polsce  konopie włókniste.

Legalna plantacja konopi włóknistych.

W celu założenia legalnej uprawy konopi włóknistych trzeba przebrnąć przez biurokratyczne bariery pilnując rygorów czasowych. A zatem:

– W pierwszym rzędzie trzeba nawiązać kontakt z dostawcą certyfikowanych nasion konopi i ustalić odmianę konopi do upraw.

– Kolejny etap, to ustalenie przyszłego odbiorcy słomy konopnej, aby jesienią po zbiorach nie mieć problemu ze zgodnym z prawem zagospodarowaniem łodyg. Zajmuje się tym m.in. jednostka IWNiRZ

– „LENKON” w Stęszewie pod Poznaniem. Ustawodawca wykazał się w tym przypadku wyjątkowa indolencją i niewiedzą, bo THC nie kumuluje się w słomie lecz w kwiatostanach konopi.

– Następnie zamiar uprawy w formie wniosku należy zgłosić do swojego Urzędu Gminy dołączając oświadczenie o niekaralności. Trzeba to zrobić jesienią, bo gmina przesyła informację o zamiarze uprawy do Urzędu Marszałkowskiego, który raz w roku, najczęściej zimą, w formie uchwały wyznacza areały upraw na których dozwolone będą uprawy konopi w danym roku.

-Po podjęciu takiej uchwały Urząd Marszałkowski informuje o tym Gminę, która następnie wydaje zezwolenie na uprawy konopi rolnikowi, który złożył wniosek. Jest to procedura niezbędna aby uprawa konopi była legalna, należy więc jej bezwzględnie przestrzegać i pilnować terminów.

Warto uprawiać konopie włókniste.

Konopie są rośliną atrakcyjną rolniczo, bo gwarantują uzyskanie wysokich i stabilnych plonów. Są dobrym przedplonem dla zbóż, objęte dopłatą podstawową i uzupełniającą i poprawiają strukturę gleby. Nie mają szczególnych wymagań dotyczących stanowiska i klimatu. Są odporne na szkodniki, a nawet je odstraszają (stonka, bielinek kapustnik). Ich dodatkową zaletą jest to, że bardzo dobrze oczyszczają pole z chwastów i pozostawiają ziemię w dobrej strukturze co sprawia, że są dobrym przedplonem do uprawy zbóż ozimych.

Z surowej słomy konopnej uzyskuje się włókno zieleńcowe użytkowane jako surowiec papierniczy, wypełniacz do kabli, do wyrobów tapicerskich, mat i jako materiał izolacyjny. Paździerze są wykorzystywane do wyrobu płyt budowlanych, jako podłoże w uprawach szklarniowych i jako ściółka.

ŹRÓDŁO:

TVR24

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content