W swoim ostatecznym kształcie prawnym dotyczącym przemysłu konopnego Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych podniósł poziom THC z 0,5% do 1%. W USA wciąż obowiązuje prawo ustanawiające poziom THC na poziomie 0,3%, ale do tej pory prawodawstwo pozwalało na przekroczenie tego progu do 0,5% wynikające z tzw. zaniedbania. Jednak ten zakres nie był wystarczający i wielu rolników ponosiło odpowiedzialność karną z tego powodu.
„AMS podnosi poziom THC do progu 1,0 procent i przyznaje, że niższy próg THC powoduje dużą liczbę naruszeń. AMS rozumie również, że czynniki będące poza kontrolą rolników tj. genetyka nasion, pogoda i klimat, mogą powodować przyrost całkowitego poziomu THC, i mogą przyczynić się do przekroczenia w plonie wartości progowej wynikającej z zaniedbania. – AMS, Ustanowienie krajowego programu produkcji konopi, 19 stycznia 2021 r
Nowe przepisy federalne dają również hodowcom 30 dni zamiast 15-stu na pobranie próbek swoich upraw w celu uniknięcia zaległości w testowaniu. Przepisy zwiększają również możliwości, dzięki którym hodowca może pozbywać się roślin niezgodnych z przepisami bez korzystania z usług Drug Enforcement Administration i bez nadzoru organów ścigania.
Nakaz zachowuje wiele z poprzednich zasad, w tym wymóg od laboratoriów, które analizują i testują konopie, rejestracji w DEA.
Stany, które nie chcą opracowywać własnych planów dotyczących konopi mogą korzystać z wytycznych USDA, ale producenci w tych stanach są zobowiązani do złożenia wniosku i uzyskania licencji od agencji.
Nowe zasady mają wejść w życie 22 marca; jednakże zostaną one prawdopodobnie zamrożone przez administrację Bidena, tak to zwykle bywa i jest to standardowa procedura podczas zmiany prezydenckiej.
Zachęcamy urzędników w Polsce do zapoznania się rozwiązaniami jakie wprowadzono w Stanach Zjednoczonych.
Więcej informacji na Kombinat Konopny
- List otwarty w sprawie proponowanych ograniczeń w dostępie do medycznej marihuany - 11 września 2024
- Droga ku depenalizacji cz.3 - 3 sierpnia 2024
- Dawkowanie THC związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem - 21 maja 2024