Grafen jest określany jako rewolucyjny materiał, który może mieć zastosowanie w elektronice i wykorzystany do budowy superkondensatorów. Uczeni odkryli jednak, że włókna z konopi mogą pomieścić tyle samo energii co grafen.

Na zgromadzeniu Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego (ACS), David Mitlin powiedział że on i jego zespół opracował superkondensator którego wydajność jest taka sama lub nawet lepsza niż w przypadku urządzenia, opartego o grafen. Jego główną zaletą jest to, że elektrody zostały wykonane z odpadów organicznych przy zastosowaniu prostego procesu, przez co jest o wielepobrane tańszy. Grafen posiada unikalne właściwości i może pozwolić na budowę lepszych urządzeń elektronicznych, baterii czy lepszych ogniw fotowoltaicznych. Jednak jego cena stanowi poważny problem. Dlatego uczeni chcieli sprawdzić, czy uda im się zastąpić grafen włóknami z konopi. Odkryto, że gdy włókna poddane zostały temperaturze około 177 stopni Celsjusza na 24 godziny a następnie znacznie ją podwyższono na krótką chwilę, materiał złuszczył się i przyjął postać nanoarkusza węglowego. Naukowcy wykorzystali go jako elektrody a ciecz jonową jako elektrolity. Opracowany superkondensator okazał się znacznie lepszy od tych komercyjnych – gęstość energii wyniosła 12 Wh/kg a urządzenie może pracować w szerokim zakresie temperatur, nawet do 93 stopni Celsjusza.
ŹRÓDŁO: TWOJANAUKA.PL, PHYS.ORG
Link do artykułu badań: PUBS.ACS.ORG
Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content