Wraz z legalizacją marihuany w Kolorado, przedsiębiorcy i badacze wreszcie mogą zdziałać z marihuaną więcej niż zostało do tej pory osiągnięte.
Choć zazwyczaj ludzie postrzegają uprawy i poradnie marihuany jako prototypowy obraz legalizacji (możliwość zakupu i palenia kwiatów) to wciąż istnieją dwa główne elementy cyklu produkcyjnego marihuany, które stanowią kluczowy element jej przyszłej gospodarki.
Nie tylko firmy poszerzają możliwość spożywania marihuany, wykluczając wdychanie dymu, ale również laboratoria, które stanowią istotny element cyklu produkcyjnego poprzez ustalanie dokładnej jakości tego, co idzie na sprzedaż.
Nie bez powodu ich produkty są wszechobecne na rynku marihuany w całym Denver. Firmy te wkrótce będą ogromne. Centrum Dixie Elixirs nie jest takie samo jak inne centra zakładów przetwórstwa żywnościowego.
Na zapleczu czeka nas coś więcej. Aktywne składniki zawarte w marihuanie to olejki kannabinoidowe, a maszyna (zaprojektowana przez byłego technika atomowych okrętów podwodnych marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i sprzedawana przez jego firmę Apeks Supercritical) oddziela te olejki w procesie ekstrakcji CO2.
Kwasy kannabinoidowe są następnie dodawane do czegokolwiek, począwszy od kultowych napojów bezalkoholowych do trufli.
Marihuana, której używają by wydobywać olejki, to odpady z jej upraw, czyli produkty uboczne konopi wciąż mające w sobie olejki powodujące “high”, ale nie nadające się do palenia i sprzedaży jako kwiaty.
Jednak kiedy biznes produkcji takiej żywności wkracza w życie, a tym zajmuje się Dixie Elixirs, muszą być pewni, że wiedzą dokładnie co wprowadzają na rynek. Tutaj wkracza laboratorium CannLabs.
Prowadzona przez Genifer Murray (jedną z czołowych kobiet zaangażowanych w przemysł marihuany) firma CannLabs jest pełnoprawnym laboratorium badającym marihuanę.
CannLabs analizuje zarówno produkty (żywnościowe) zrobione z marihuany jak i inne produkty, jak na przykład olej konopny. Korzystają z chromatografu cieczowego (czegoś w rodzaju urządzenia do analizy dokładności, które można nazwać standardem w jakimkolwiek wyrafinowanym laboratorium chemicznym) aby analizować roztwory zrobione z konopnych napojów w celu określenia stężenia kannabinoidów.
Odczyt będzie wyglądał tak: Widzisz kolce? One identyfikują różne kannabinoidy. THC-A, na przykład, podgrzane lub spalone zamienia się w THC, czyli materiał, który wprowadza cię w “haj”. Kannabinoid CBD-A, z drugiej strony, ma znakomite zastosowania w leczeniu napadów padaczkowych u dzieci.
Placówka testuje również haszysz od innych producentów. Haszysz to koncentrat z konopi, który jest przetwarzany z jej kwiatów do bardzo stężonego roztworu, który preferują doświadczeni palacze. Oto próbka rozcieńczonej analizy, którą CannLabs przeprowadzi przez swój chromotograf gazowy.
Chodzi o to, że proces ekstrakcji obejmuje kilka bardzo ciężkich chemikaliów i do CannLabs należy aby hash był bezpieczny. Spójrz na zdjęcie po lewej a na pewno zobaczysz, że coś jest nie tak z tą próbką – skoki poziomu butanu i acetonu. Coś poszło nie tak w procesie produkcji hashu i dzięki wielkie dla CannLabs, że nie trafi to do sklepów.
CannLabs wciąż zagłębia się w ich ultra precyzyjnym chromatografie cieczowym, co pozwoli na jeszcze dogłębniejsze analizowanie produktów trafiających na rynek. Będą w stanie określić jeszcze bardziej odizolowane kannabinoidy, co jest ważnym krokiem w poznawaniu ich potencjalnych właściwości leczniczych bądź rekreacyjnych.
W związku z tymi licznymi testami, produkty konopne trafiające na rynek w Kolorado są najbardziej wyrafinowanymi (bo gdzie indziej kupisz produkt, który można nazwać dosłownie konopno-witaminową wodą) a zarazem najbardziej poddawanymi rygorystycznym badaniom produktami.
Zgodnie z nowymi przepisami większość bądź wszystkie produkty konopne idące na sprzedaż w Kolorado będą podlegały dokładnym badaniom. W rezultacie Genifer jest dobrze umiejscowiona w nadchodzącym rynku.
To te firmy poboczne (oprócz długotrwałych plantatorów i przychodni) tak na prawdę rewolucjonizują sposób w jaki Ameryka traktuje marihuanę.
Specjalne podziękowania dla Dan Williams w Canna Security America za jego pomoc w pisaniu artykułu.
ŹRÓDŁO:
TŁUMACZENIE:
WOLNEKONOPIE 2013