Według długoterminowych danych opublikowanych w czasopiśmie Brain and Behavior, wieloletnie używanie marihuany nie wiąże się ze spadkiem funkcji poznawczych.

Duńscy badacze ocenili związek między używaniem marihuany a spadkiem funkcji poznawczych związanym z wiekiem w grupie 5162 mężczyzn. IQ badanych oceniano na wczesnym etapie dorosłości (średni wiek: 22), a następnie ponownie w późnym wieku średnim (średni wiek: 62).

Naukowcy ustalili, że uczestnicy z historią używania konopi doświadczyli „znacznie mniejszego spadku funkcji poznawczych” w ciągu swojego życia niż osoby nieużywające konopi. Wśród konsumentów konopi ani wiek rozpoczęcia, ani częstotliwość używania nie były powiązane z negatywnymi skutkami dla funkcji poznawczych.

Naukowcy donoszą: „W tym badaniu 5162 Duńczyków stwierdzono, że średni spadek funkcji poznawczych wyniósł 6,2 punktów IQ w ciągu średnio 44 lat. Co znamienne, użytkownicy marihuany wykazali statystycznie istotnie mniejszy spadek funkcji poznawczych w porównaniu z osobami jej nieużywającymi… a związek ten pozostał istotny po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających. … W całkowicie dostosowanym modelu używanie marihuany wiązało się z 1,3 punktów IQ mniejszym spadkiem funkcji poznawczych niż spadek zaobserwowany w grupie odniesienia”.

Autorzy badania podsumowali: „[Te wyniki] są zgodne z większością istniejących badań, sugerując brak związku między używaniem konopi a  większym  spadkiem funkcji poznawczych. … Wśród użytkowników konopi nie można było wykazać żadnych istotnych powiązań z wiekiem, w którym zaczęto używać konopi. Lata częstego używania konopi były na ogół związane z brakiem istotnych różnic w spadku funkcji poznawczych w porównaniu z brakiem częstego używania. … Potrzebne są dalsze badania, aby zbadać, czy wyniki te odzwierciedlają brak niekorzystnych skutków dla spadku funkcji poznawczych, czy też efekty konopi są tymczasowe i zanikają po dłuższym okresie czasu”.

Pomimo długotrwałych zarzutów, że używanie marihuany negatywnie wpływa na IQ, niewiele badań longitudinalnych potwierdza to twierdzenie. Na przykład brytyjskie badanie ponad 2000 nastolatków wykazało, że ekspozycja na marihuanę przed ukończeniem 15 roku życia „nie przewidywała ani niższych wyników IQ nastolatków, ani gorszych wyników w nauce… po uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających”. Podobnie kilka badań z udziałem nastoletnich bliźniaków nie wykazało żadnego przyczynowego wpływu używania marihuany na funkcje poznawcze ani IQ . Niedawno  przegląd literatury  opublikowany w  JAMA Psychiatry  doszedł do wniosku : „Związki między używaniem marihuany a funkcjonowaniem poznawczym w badaniach przekrojowych nastolatków i młodych dorosłych są niewielkie i mogą mieć wątpliwe znaczenie kliniczne dla większości osób. Ponadto abstynencja dłuższa niż 72 godziny zmniejsza deficyty poznawcze związane z używaniem marihuany”.

Podczas gdy szeroko komentowane badanie z 2012 r. sugerowało, że rozpoczęcie używania konopi we wczesnej adolescencji wiąże się z niższym IQ w średnim wieku, autorzy tego artykułu zostali później skrytykowani za to, że nie uwzględnili prawidłowo czynników zakłócających społeczno-ekonomicznych. Odpowiedź na badanie, opublikowana w Proceedings of the National Academy of Sciencesstwierdziła : „Metodologia jest wadliwa, a wniosek przyczynowy wyciągnięty z wyników jest przedwczesny. … Skutki przyczynowe oszacowane [przez autorów badania] prawdopodobnie są przeszacowane, a prawdziwy wpływ [konopi na IQ w ciągu całego życia] może być zerowy”.

Inne badania longitudinalne oceniające związek między dożywotnim używaniem marihuany a IQ również nie wykazały istotnych negatywnych skutków dla sprawności poznawczej. Dane opublikowane wcześniej w tym roku w Journal of the American Medical Association podobnie wykazały, że dorośli pacjenci, którzy regularnie spożywają medyczną marihuanę, nie doświadczają żadnych istotnych niekorzystnych zmian ani w morfologii mózgu, ani w zdolnościach poznawczych.  

Te wyniki przeczą jednemu z bardziej znanych i długotrwałych stereotypów na temat marihuany i jej konsumentów. Niestety, stereotypy te często pozostają niepodważane w mediach i gdzie indziej. Jeszcze bardziej niefortunne jest to, że badania obalające te długotrwałe stereotypy rzadko otrzymują uwagę głównego nurtu, na jaką zasługują.

Podsumowując:

Czy marihuana obniża IQ? Nie!

Najnowsze badania obalają długoletnie mity i pokazują, że stosowanie marihuany nie ma bezpośredniego wpływu na iloraz inteligencji. Możesz zatem odetchnąć – nie staniesz się „głupszy” przez samą jej konsumpcję.

Ale czy to oznacza, że nadużywanie marihuany nie ma skutków ubocznych?

Niestety, mimo że IQ pozostaje bez zmian, nadmierne używanie marihuany może wpłynąć na Twoje codzienne funkcjonowanie, a Ty możesz czuć się mniej sprawny intelektualnie. Dlaczego?

Nadużywanie marihuany może powodować:

  • Upośledzenie pamięci, które utrudnia korzystanie z pełni zasobów mózgu.
  • Apatyczne podejście, co obniża Twoją motywację i energię do działania.
  • Wolniejsze reakcje umysłowe, które mogą wpływać na szybkie podejmowanie decyzji.
  • Większe trudności poznawcze, które komplikują codzienne życie.
  • Abstrakcyjne zachowanie, które może sprawiać, że ludzie wokół odbiorą Cię jako mniej skupionego lub „roztrzepanego”.

Wniosek?

Używaj marihuany odpowiedzialnie! To nie kwestia IQ, ale sposobu, w jaki funkcjonuje Twój mózg na co dzień. Wszystko zależy od równowagi i świadomości.

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content