Toronto, Kanada: Według danych opublikowanych w kwietniowym wydaniu Journal of Concurrent Disorders pacjenci, którzy regularnie używają marihuany, wykazują niewielką różnicę w symulowanej wydajności jazdy po jej inhalacji.
Zespół śledczych z University of Toronto, Health Canada oraz Centre for Addiction and Mental Health ocenił wpływ marihuany na symulowaną wydajność jazdy wśród grupy codziennych medycznych konsumentów konopi. Uczestników poproszono o powstrzymanie się od jakiegokolwiek używania konopi indyjskich w ciągu 48 godzin bezpośrednio przed sesjami badawczymi.
Podczas badania pacjenci wykonywali symulację jazdy przed i 30 minut po inhalacji konopi. W symulatorze zaprogramowano trzy oddzielne scenariusze jazdy.
Badani zmniejszyli swoją ogólną średnią prędkość po spożyciu konopi indyjskich. Okazało się, że palenie konopi indyjskich nie wpływało na zdolność pacjentów do zachowania kontroli bocznej ani na czas reakcji hamowania. Pomimo powstrzymania się od używania konopi indyjskich w dniach poprzedzających badanie, badani mieli resztkowe poziomy THC (średnio 4 ng / ml) we krwi.
Autorzy podsumowali: „Celem niniejszego badania było zbadanie wpływu terapeutycznego zażywania konopi indyjskich na symulowaną jazdę. Stwierdzono, że terapeutyczna marihuana zmniejszała ogólną średnią prędkość bez wpływu na natychmiastową średnią prędkość, bezpośrednią kontrolę boczną lub opóźnienie hamowania. Uzasadnione jest zbadanie wpływu marihuany terapeutycznej na prowadzenie pojazdu. ”
W przeglądzie wcześniejszej literatury opublikowanym w czasopiśmie niemieckiego stowarzyszenia medycznego stwierdzono, że „pacjenci przyjmujący kannabinoidy w stałej dawce przez długi okres czasu często rozwijają tolerancję na upośledzenie sprawności psychomotorycznej, dzięki temu mogą bezpiecznie prowadzić pojazdy”.
Pełny tekst badania „Wpływ terapeutycznej marihuany na symulowaną jazdę: badanie pilotażowe” pojawia się w Journal of Concurrent Disorders.
- Nowe Światło na Marihuanę: Badania potwierdzają jej rolę w walce z uzależnieniami. - 11 listopada 2024
- Na drodze ku legalizacji. Przystanek depenalizacja cz.4B - 7 listopada 2024
- Na drodze ku legalizacji. Przystanek depenalizacja cz.4A - 5 listopada 2024
Oczywiście, że tak.
Najlepszym testem są gry komputerowe i przyznam, że pod wpływem osiągałem lepsze rezultaty albo podobne. Pod wpływem alkoholu niestety nie, bo już po pierwszym „piwku” spada refleks.
Testowałem nie tylko na grach. Marihuana nie upośledza aktywności psychoruchowej.