Czy konopie i kryptowaluty mogą mieć ze sobą cokolwiek wspólnego? Te z pozoru dwa bardzo odległe od siebie światy w ostatnich latach coraz częściej łączy wspólna ścieżka rozwoju. Co więcej, niosą na swoich barkach bagaż podobnych doświadczeń. Obie branże pod względem komercyjnym są relatywnie młode i obie w wielu kręgach budzą sporo kontrowersji. Niezależnie jednak od nich, zarówno konopie, jak i kryptowaluty mają zdaniem ekspertów przed sobą szanse dynamicznego rozwoju i perspektywy generowania miliardów dolarów rocznych przychodów.

Dynamiczny rozwój branży konopnej

W ostatnich latach zaobserwować można rosnące zainteresowanie rynkiem konopnym. Prozdrowotne korzyści tych roślin są coraz lepiej znane, a ich właściwości skutecznie wykorzystywane w ogólnodostępnych produktach w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, a także w produkcji samochodów, odzieży czy budownictwie. 

O tym, że sektor konopny rozwija się w niebywałym tempie świadczy fakt, iż już w 2018 roku rynek konopi przemysłowych opiewał na kwotę 3,7 miliarda dolarów, zaś w ciągu dwóch kolejnych lat wzrósł do 5,7 mld dolarów. Co ciekawe, Verified Market Research przewiduje, że wartość Globalnego Rynku Konopi Przemysłowych do 2028 r. osiągnie niebotyczne 27,7 mld dolarów, uzyskując średnioroczny wzrost na poziomie ok. 22% w latach 2020-2028.

Jak podaje z kolei firma Allied Market Research najpopularniejszymi gałęziami całego przemysłu konopnego jest produkcja wyrobów z oleju konopnego. Posiada on największy udział w rynku, jednak przewiduje się, że w okresie prognozy rozwoju rynku konopi przemysłowych segment włókien konopnych będzie się rozwijał z najwyższym współczynnikiem rocznego wzrostu. Odnotowano również znaczny wzrost zastosowania włókien konopnych w różnych gałęziach przemysłu, takich jak produkcja ściółki dla zwierząt, mebli, rolnictwa i motoryzacji, co napędza rozwój rynku.

Rynek kryptowalut również rozwija się w zawrotnym tempie 

Podobnie rzecz ma się z rynkiem kryptowalut, gdzie tylko w ubiegłym roku kapitalizacja cyfrowych aktywów wzrosła z poziomu ok. 750 mld dolarów do ok. 3 bln dolarów, zwiększając się czterokrotnie i tym samym przynosząc ponadprzeciętne stopy zwrotu wielu inwestorom. Porównywalne zyski były niemożliwe do osiągnięcia w 2021 na tradycyjnych rynkach, w tym na giełdzie, czy rynkach surowcowych.

Jedną z największych zalet większości kryptowalut jest odgórnie ustalona liczba tokenów (a zatem nie ma ryzyka zwiększenia ich podaży, jak ma to miejsce w przypadku walut tradycyjnych – takich jak dolary i złotówki – poprzez ich dodrukowywanie). Ponadto łatwość w obsłudze giełd kryptowalutowych, transparentność działania systemu, równy podział dóbr, a co najważniejsze najsilniejsze zabezpieczenia, jakie dotychczas wymyślił człowiek, przyczyniają się do wzrostu liczby użytkowników i entuzjastów tego nowatorskiego sektora.

Kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) – pierwsza i największa do tej pory cyfrowa moneta – z technologicznej nowiki stały się ważnym elementem ekosystemu finansowego i zapoczątkowały kolejną rewolucję przemysłową. Posłużyły do zbudowania alternatywy dla rynku tradycyjnych finansów (z ang. TradFi) w formie zdecentralizowanych finansów (z ang. DeFi). Tam gdzie do tej pory potrzebny był pośrednik finansowy – bank, ubezpieczyciel lub giełda – w świecie kryptowalut rolę osoby trzeciej zastępują specjalne algorytmy kojarzące ze sobą konsumentów. W związku z tym kredyty, pożyczki, konta oszczędnościowe i inwestycje stały się bezpieczniejsze, szybsze i przede wszystkim tańsze.

Potencjał kryptowalut dostrzega również coraz więcej firm działających w branży konopnej, które chcą lepiej skalować swój biznes i których innowacyjne rozwiązania potrzebują wsparcia innowacyjnych technologii.

Blockchain i kryptowaluty wspierają branżę konopną

Chociaż produkty konopne w ostatnich latach przebojem podbijają światowe rynki, to niechęć globalnych rządów do marihuany nadal jest bardzo duża. Marketing pozostaje ograniczony w przypadku licencjonowanych detalistów i producentów, co powstrzymuje rozpowszechnianie istotnych informacji na temat bezpieczeństwa i legalności produktów konopnych. 

Wprowadzenie technologii kryptowalut i blockchain do branży konopi otwiera nowe możliwości promocji i zwiększa transparentność, ponieważ informacje są przechowywane cyfrowo w zdecentralizowanej formie. Blockchain Council zajmujący się popularyzacją technologii kryptowalutowych wymienia w pierwszej dziesiątce przypadków użycia głównie bezpieczeństwo żywności, farmaceutyków i zarządzanie dostawami, co idealnie wpisuje się w branże konopną.

Firmy zajmujące się konopiami posiadają sporą przewagę nad innymi podmiotami, które próbują wdrożyć blockchain, ponieważ branża legalnych produktów konopnych jest wciąż nowa, a działające w niej przedsiębiorstwa w związku z tym są pozytywniej nastawione do wdrażania nowoczesnych technologii. Są to zazwyczaj młode firmy o silnej kulturze rozwoju i zazwyczaj mają mniej skomplikowane łańcuchy dostaw.

Jednym z projektów, który ma łączyć świat „cannabis” ze światem kryptowalut jest HCX, platforma oferująca konopnym startupom oraz biznesom możliwość skalowania i pozyskiwania dodatkowego finansowania przy wykorzystaniu wszystkich silnych stron oferowanych przez blockchain.

Artykuł opublikowany we współpracy z tagami konopnymi Kanaba Fest. Jest to artykuł sponsorowany.

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content