Budżet partycypacyjny Warszawy – Miejski Ogródek Konopny

Budżet partycypacyjny pozwala mieszkańcom Warszawy na współdecydowanie o tym, na co przeznaczona zostanie część budżetu miasta oraz każdej z dzielnic. W tym roku postanowiłam zaproponować mieszkańcom Warszawy ekologiczny, zielony projekt, który jak sama nazwa wskazuje, doprowadzi do powstania Miejskiego Ogródka Konopnego.

MIEJSKI OGRÓDEK KONOPNY

Miejski Ogródek Konopny to zielona przestrzeń miejska na terenie parku, obsiana roślinami konopi przemysłowych o wysokości nawet 3-4 m.

Projekt ma na celu:

 • Wzbogacenie krajobrazu miejskiego
 • Wsparcie zrównoważonego rozwoju miasta
 • Urozmaicenie i zróżnicowanie zieleni miejskiej
 • Edukacja na temat wykorzystania konopi
 • Odkłamanie złego wizerunku Cannabis
 • Przeciwdziałanie narkomanii
 • Promocja przemysłu konopnego
 • Podniesienie atrakcyjności turystycznej dzielnicy

Na czym polega realizacja Miejskiego Ogródka Konopnego w ramach budżetu partycypacyjnego?

Projekt polega na wydzieleniu powierzchni na potrzeby ogródka we wskazanej lokalizacji  oraz zasianiu w tym miejscu roślin konopi przemysłowych. Obok ogródka znaleźć powinna się solidna tablica informacyjna na temat mnogiego wykorzystania roślin konopi siewnych w rozmaitych gałęziach przemysłu. Wśród roślin zamontować należy miernik jakości powietrza który pokaże wpływ tych roślin na jakość powietrza w okolicy. Dodatkowo, projekt obejmuje postawienie ogrodzenia w celu ochrony ogródka, sugeruje się także wybór lokalizacji w pobliżu monitoringu miejskiego. W ramach kosztorysu projektu ujęte zostało także umiejscowienie nowej ławeczki przy nowoutworzonym ogródku.

Wzbogacenie krajobrazu miejskiego

„Miejski Ogród Konopny” ma na celu wzbogacenie krajobrazu miejskiego o nowy obiekt, idealnie pasujący do miejskiej scenerii oraz strategii zrównoważonego rozwoju Warszawy.

Urozmaicenie różnorodności zieleni miejskiej

Wprowadzenie do przestrzeni miejskiej rośliny, która straciła na wiele lat swoją popularność, a którą pamiętają seniorzy mieszkający obecnie w Warszawie. Jedną z zalet konopi siewnych, jest pozytywny wpływ na środowisko oraz ujemna  emisja dwutlenku węgla. Jeden hektar konopi produkuje w 3 miesiące tyle tlenu co 60 letni las o tej samej powierzchni, co weryfikować będzie miernik jakości powietrza umiejscowiony wśród roślin.

Edukacja na temat wykorzystania konopi

Tablica informacyjna znajdująca się przy Miejskim Ogródku Konopnym zawierać powinna informacje na temat  o mnogiego wykorzystania konopi przemysłowych w branżach takich jak kosmetyczna, spożywcza, włókiennicza, budowlana, medyczna czy rolnictwo.

Odkłamanie złego wizerunku Cannabis

Konopie przemysłowe w dalszym ciągu utożsamiane są przez wiele osób z narkotykami, czyli marihuaną. Miejski Ogródek Konopny ma na celu pokazanie różnicy pomiędzy konopiami przemysłowymi a marihuaną.

Przeciwdziałanie narkomanii

Nowym problemem związanym z narkomanią wśród młodzieży jest pojawienie się na czarnym rynku suszu konopi przemysłowych, do którego dodawane są dopalacze. Wyglądem nie odbiega to często od suszu konopi indyjskich, jednak ten rodzaj używek stanowi ogromne niebezpieczeństwo i często prowadzi do śmierci. Miejski Ogródek Konopny wzbudzi zainteresowanie mieszkańców Warszawy oraz podniesie poziom świadomości społecznej na temat tej rośliny.

Promocja przemysłu konopnego

Miejski Ogródek Konopny pokaże mieszkańcom Warszawy z czego wytwarzane są popularne ostatnio naturalne kosmetyki oraz zdrowa żywność konopna. Projekt ma także na celu zachęcenie mieszkańców miast do własnego, domowego ogródka konopnego poprzez promocję tej rośliny w przestrzeni miejskiej.

Atrakcja turystyczna

Miejski Ogródek Konopny to temat medialny, który może stać się może ciekawa atrakcją turystyczną zachęcającą do spacerów po ciekawych obiektach stolicy. Pomysł ogródka konopnego w Warszawie stanowić będzie przykład dla innych miast, zachęcając do realizacji opisanych powyżej zagadnień.

Poprzyj projekt Miejski Ogródek Konopny!

Wpisz się na listę oraz poproś o poparcie swoich najbliższychmieszkających w Warszawie! Rodzina, znajomi sąsiedzi… Potrzebujemy przynajmniej 20 podpisów poparcia z KAŻDEJ DZIELNICY, aby projekty zostały uwzględnione. Poniżej przykładowa lista poparcia dla Pragi Południe, listy poparcia dla innych dzielnic dostępne są tutaj oraz mailowo: idealistka420@gmail.com.

Kto może poprzeć zgłoszenie projektu w budżecie partycypacyjnym Warszawy?

Poparcia udzielić może każda osoba, która posiada adres zamieszkania w Warszawie. Meldunek nie jest wymagany .

Nie trzeba być pełnoletnią, aby udzielić poparcia projektowi. Mogą to zrobić osoby, które ukończyły 13 lat za zgodą rodzica lub opiekuna.

Formularz możesz pobrać tutaj lub otrzymać po kontakcie ze mną (idealistka420@gmail.com). Na ten adres mailowy należy odesłać wypełnioną listę lub kartę poparcia.

Głosowanie na Miejski Ogródek Konopny

Jak zagłosować na projekt Miejski Ogródek Konopny?

Głosowanie na projekty w ramach budżetu partycypacyjnego odbędzie się w dniach 15-30 czerwca 2021. Możliwe jest oddanie głosu przez internet na stronie http://bo.um.warszawa.pl/ lub papierowo, przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania.  Realizacja projektu nastąpi w roku 2022.

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content