Poniższa informacja dotyczy prawdopodobnie fake newsa badawczego. Omawiane w artykule badania Dr Daniela Amena są źle przeprowadzone i zostały podważone przez wybitnych naukowców tj. dr Dave Schubert, który jest autorem ważnych, niekwestionowanych przez nikogo badań dotyczących wpływu kannabinoidów na chorobę Alzheimera .

Wyniki uzyskane przez Amena są oparte na nieudowodnionym założeniu. Nigdy nie udało się nikomu udowodnić, że niski przepływ krwi w mózgu powoduje chorobę Alzheimera. Przede wszystkim ten człowiek zbadał grupę używających, która w żadnym wypadku nie może być reprezentatywna. Nie wziął pod uwagę tego czy te osoby zażywały inne leki, inne narkotyki, w tym alkohol, czy te osoby przeszły jakieś choroby psychiczne, czy wśród krewnych takich chorób nie było. Z 1000 osób, które badał 67% miało ADHD, 35% miało poważne zaburzenia depresyjne, a 47% miało traumatyczne uszkodzenie mózgu (TBI), większość z badanych była uzależniona również od innych narkotyków i tego doktor Amen nie wziął pod uwagę?! Nie zbadał w ogóle zdrowych użytkowników samej marihuany.

Badania te wydają się również przeczyć dużej liczbie nowych dowodów sugerujących, że kannabinoidy mogą obniżać ryzyko choroby Alzheimera, a nawet mogą być przydatne w leczeniu tej choroby. Zgodnie z najświeższymi wynikami badań przeprowadzonymi przez dr Juan Sanchez-Ramos, profesora farmakologii molekularnej i fizjologii na University of South Florida oraz uznanego eksperta w dziedzinie zaburzeń neurologicznych, wynika, że kannabinoidy – dzięki działaniu neuroprotekcyjnemu i antyoksydacyjnemu – mają potencjał „spowolnienia początku i progresji stanów neurodegeneracyjnych”.

Większość dobrze zaprojektowanych, odpowiednio kontrolowanych badań wykazało jedynie niekorzystne efekty poznawcze (które są zazwyczaj łagodne) u osób nadużywających pochodnych konopi indyjskich. Efekty te wydają się być odwracalne po okresie abstynencji (od jednego do sześciu miesięcy). Na przykład 8-letnie badanie kohortowe obejmujące ponad 2000 uczestników (w tym abstynentów, użytkowników sporadycznych, byłych użytkowników sporadycznych, użytkowników nadużywających i byłych użytkowników nadużywających) nie wykazało różnic w wydajności poznawczej wśród grup, z wyjątkiem nadużywających. Wyniki sugerują, że rzucenie ciężkiego użycia wiąże się z odwróceniem niekorzystnych efektów poznawczych.

Eksperci w USA twierdzą, że badania Dr. Amena mogą być badaniem na zlecenie polityczne, które w stanach mają długie tradycje, lub badania te są wynikiem jego własnych poglądów, ponieważ analizując proces ich przebiegu eksperci dziwią się dlaczego część z badanych wykluczył już po fakcie, prawdopodobnie po to, aby uzyskać satysfakcjonujące go wyniki. Może to być rownież zabieg, który ma na celu zdobycie nowych źródeł finansowania jego wątpliwych przedsięwzięć. Największe stowarzyszenie amerykańskich psychiatrów American Psychiatric Association wprost nazywa go szarlatanem, który obiecuje cuda i żeruje na ludzkim nieszczęściu.

Media przedrukowujące informacje bez opamiętania z takich tabloidów jak Daily Mail i nie sprawdzające opinii o naukowcach przeprowadzających takie badania same stają się niewiarygodne. Co gorsza podawanie takich informacji wiąże się z fałszywym obrazem opinii publicznej, co przeszkadza w rzetelnej edukacji społeczeństwa na temat kannabinoidów i marihuany. Niestety zauważyłem, że Wirtualna Polska (a za nimi takie media jak CKM, a nawet NOIZZ) podpiera się badaniami Amena nie tylko w tej kwestii. Ostatnio ten pseudonaukowiec opublikował badania o tym, że mózg użytkownika marihuany starzeje się o 3 lata i znów użył do tego tych samych, bardzo wątpliwych mechanizmów i metodologii. Kontrą do tych badań są znów niekwestionowane przez nikogo odkrycia naukowców, których metodologie nie budzą wątpliwości. Badania te świadczą o zupełnie przeciwnym wpływie kannabinoidów na mózg myszy. Tak, to są myszy, a nie ludzie, ale tego rodzaju badania byłyby trudne do przeprowadzenia na ludziach z oczywistych względów etycznych – ale wciąż dla środowiska medycznego są one bardziej wiarygodne niż badania dr Amena. Poniżej przedstawiamy linki, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji krytycznych wobec badań przperowadzanych w kinice Amen oraz opinie naukowców i lekarzy na temat kontrowersyjnej postaci jaką jest doktor Amen.

 

WIĘCEJ NA TEMAT DR AMENA:

KOBIETA. ONET.PL – SZARLATAN CZY ZBAWCA?

QUICKWATCH – STRONA NAUKOWCÓW I LEKARZY TRIOPIĄCA MEDYCZNYCH SZARLATANÓW

WASZYNGTON POST – DANIEL AMEN – PIONIEER CZY PROFITER?

SCIENCE BASED MEDICINE – DR AMEN UWIELBIA SKANY SPECT

SALON – DLACZEGO PBS EMITUJE SAMODZIELNIE PRODUKOWANE PRZEZ DANIELA AMENA INFORMACJE NA TEMAT PROFILAKTYKI ALZHEIMERA 

MARIJUANA MOMMY – KONTROWERSYJNE BADANIA WYJAŚNIONE

FORBES – MARIHUANA MOŻE BYĆ BRONIĄ PRZECIWKO STARZENIU SIĘ MÓZGU

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content