Aktywne składniki marihuany podczas swojego działania upośledzają funkcjonowanie tzw. pamięci operacyjnej (krótkotrwałej), która jest odpowiedzialna m.in. za analizę informacji. Dzieje się tak, ponieważ wpływają one na astrocyty – uważana za podrzędne dla neuronów, komórki tkanki nerwowej – donosi najnowsze wydanie „Cell”. 

Od dawna zwracano uwagę na niepożądane efekty uboczne w postaci kłopotów z pamięcią występujące u pacjentów, którzy coraz częściej decydują się na korzystanie z dobrodziejstw medycznej marihuany. Każde kolejne badania odsłaniają nowe fakty dotyczące sposobu działania THC i innych substancji zawartych w marihuanie na mózg człowieka. Najnowsze ustalenia zespołu neurologów dowodzą, że wpływają one w znacznym stopniu na astrocyty, komórki, które wraz z neuronami tworzą tkankę nerwową mózgu….

Odkrycia dokonano w trakcie badania przyczyn najliczniejszego występowania reagujących na THC oraz naturalne endokanabinoidy receptorów CB1R właśnie w astrocytach. Podczas badań na myszach zaobserwowano, że gryzonie pozbawione badanych receptorów w astrocytach nie wykazują zaburzeń pamięci sensorycznej i krótkotrwałej po zaaplikowaniu im THC. Zaburzenia takie występowały natomiast u myszy pozbawione tych receptorów z neuronów. Jeśli okaże się, że w neuronach i astrocytach występują odmienne warianty receptora CB1R, odkrycie sposobu na aktywację tylko receptorów ulokowanych w neuronach będzie oznaczało koniec skutków ubocznych w medycznych zastosowaniach konopi.

Endokannabinoidy, czyli naturalnie wytwarzane w naszych organizmach kannabinoidy , to związki na różnych stopniach biorące udział w prawie wszystkich fizjologicznych procesach naszych ciał – są powiązane z pamięcią, poczuciem apetytu, nastroju czy bólu. Naukowcy zamierzają zbadać ich aktywność na astrocytach i innych komórkach tkanki nerwowej. Wiążą z tym nadzieje na odkrycie sposobu leczenia zaburzeń pamięci np. choroby Alzheimera.

Co interesujące, astrocyty długo uważano za komórki podrzędne, które odgrywają w tkance nerwowej raczej mniej istotną rolę – chronią i odżywiają neurony. Nowe badania pokazują, że astrocyty są dużo bardziej istotne, niż wydawało się wcześniej. Możliwe, że nie doceniono również ich roli w procesach związanych z funkcjonowaniem pamięci.

AUTOR:
Squart

ŹRÓDŁO:
KonopiaLeczy

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content