Portugalia to kraj kojarzony z ciepłem, pięknymi zachodami słońca i Cristiano Ronaldo, ale nie tylko. Od kilku lat jest coraz częściej wybieranym kierunkiem turystycznym ze względu na liberalne podejście do marihuany. Polityka narkotykowa tego kraju jest uważana za jedną z najlepszych w Europie. Portugalia jest podawana za przykład i słusznie, ponieważ jej polityka narkotykowa zakłada leczenie nie karanie. Użytkowników substancji psychoaktywnych, w tym marihuany nie traktuje się jak przestępców. Wobec turystów prawo także jest łagodne. Co czeka Cię na wakacjach w Portugalii? Czytaj dalej.

Posiadanie i użytkowanie marihuany w Portugalii

Wszystko zaczęło się od problemu narkotykowego, który objął Portugalię wraz z całą Europą. W Portugalii zaczęło się po upadku dyktatury Salazara. Trendy z zachodu podbiły portugalskie serca. W tym substancje psychoaktywne. Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Według badań przeprowadzonych w 1997 r. ludzie wymienili kwestie związane z narkotykami jako główny problem społeczny w Portugalii.

Dlatego w 1998 r. rząd Portugalii zwołał komisję ekspercką, która miała przygotować plan skutecznych rozwiązań do walki z narastającym problemem narkomanii i przestępczości. Projekt ustawy opierał się na redukcji szkód, profilaktyce i leczeniu osób uzależnionych. Zaniechano traktowania użytkowników jako przestępców.

W 2001 r. rząd Portugalii uchwalił ustawę 30/2000. To zdekryminalizowało konsumpcję i posiadanie wszystkich narkotyków – w tym konopi – na własny użytek. W tamtym czasie świat uznał to za przełomową decyzję. Ustawa została uchwalona, aby wyjść naprzeciw narastającemu problemowi narkotykowemu w kraju. Rozwiązania okazały się skuteczne i znacznie zmniejszyły ilość osób uzależnionych oraz wspomogły czynniki takie jak opóźnienie wieku inicjacji narkotykowej czy sięganie po pomoc. W 2009 roku w badaniu, problem społeczny dotyczący narkomanii spadł na 13. miejsce na liście.

Joao Goulao, krajowy koordynator ds. narkotyków w Portugalii w dużej mierze przyczynił się do przeforsowania zmian. Wprowadził społeczeństwo i polityków na nowy tor myślenia o uzależnieniu jako o chorobie takiej jak wszystkie inne. Zniechęcał do traktowania użytkowników substancji jako przestępców. Obecnie osoba przyłapana na posiadaniu lub używaniu niewielkich ilości jest oceniana przez lokalną Komisję ds. Zwalczania Narkomanii. Składa się z trzech urzędników – jednego eksperta prawnego oraz lekarza (np. psychologa) i pracownika socjalnego lub socjologa. Ma to na celu sprawdzenie czy konieczne jest leczenie w celu zwalczania uzależnienia. Mieszkaniec Portugalii może mieć przy sobie ilość, którą spożywa się w ciągu 10 dni (o tym, czy jest ona większa decyduje Sąd).

Prawo portugalskie celuje w dilerkę

Polityka narkotykowa Portugalii celuje w grupę sprzedawców i nielegalnych dostawców. Jeśli zostaniesz przyłapany na handlu marihuaną, która jest sklasyfikowana jako „substancja z listy I”, możesz zostać skazany na karę od 1 do 5 lat więzienia. Okres ten może zostać przedłużony do nawet 12 lat, w zależności od wagi przestępstwa. Jeśli okaże się, że sprawca sprzedaje narkotyki, aby sfinansować własne uzależnienie, kara jest zwykle zmniejszona. Dzieje się tak również w przypadku, gdy przestępstwo jest uważane za „ruch o mniejszym znaczeniu”. Jeśli chodzi o uprawę, rząd rozważał dekryminalizację również tej czynności, ale ostatecznie tak się nie stało. Nielegalne zatem pozostaje sadzenie własnych roślin, ale i sprzedaż sprzętu do uprawy.

Biorąc pod uwagę, że portugalskie prawo jest tak łagodne w odniesieniu do osobistego użytku konopi, zaskakujące jest jego ostrzejsze stanowisko w sprawie nasion konopi. Obecnie prawo stanowi, że posiadanie, kupowanie lub sprzedawanie nasion konopi bez licencji przemysłowej jest nielegalne.

Produkty z CBD

CBD jest legalne do celów leczniczych. Można go również kupować i spożywać bez recepty, o ile zawartość THC wynosi poniżej 0,2%. Można również uprawiać konopie włókniste ze specjalnym pozwoleniem. Pod tym względem regulacje są podobne do tych, które obowiązują w Polsce.

Medyczna marihuana legalna w Portugalii

Stosowanie marihuany w celach leczniczych zostało zatwierdzone przez rząd Portugalii w czerwcu 2018 r. Projekt ustawy stanowił, że wszystkie leki muszą być przepisywane przez lekarza i tylko wtedy, gdy wszystkie inne konwencjonalne metody leczenia nie działają. Konopie indyjskie mogą być przepisywane między innymi w celu leczenia objawów związanych z przewlekłym bólem, terapią przeciwnowotworową i zespołem stresu pourazowego.

Wszystkie leki będą wymagały licencji od organizacji rządowej Infarmed. Infarmed jest oddziałem portugalskiego Ministerstwa Zdrowia, odpowiedzialnym za regulację, kontrolę i ocenę leków i produktów zdrowotnych w celu ochrony zdrowia publicznego. W 2017 roku zezwolił na budowę plantacji medycznej marihuany w Portugalii. Zbiory zebrane z plantacji zawierały wysoki poziom THC. Zostały przeznaczone na eksport w celu wspomagania rynku niemieckiego. Ustawa z 2018 r. stanowi również, że rząd powinien wspierać badania naukowe nad konopiami indyjskimi i ich potencjałem terapeutycznym. To pokazuje, że w Portugalii jest środowisko wyraźnie dostrzegające korzyści płynące z konopi.

Konopie przemysłowe w Portugalii

Produkcja konopi przemysłowych jest legalna w Portugalii, pod warunkiem, że rośliny nie zawierają więcej niż 0,2% THC. Aby legalnie uprawiać konopie, firmy muszą wystąpić o zezwolenie do portugalskiego Ministerstwa Rolnictwa. Produkcja jest ściśle regulowana, a rolnicy podlegają kontrolom przez cały rok.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szacuje, że w latach 2015-2018 uprawiano 14,2 hektara konopi. Jednak po ogłoszeniu w 2018 roku przepisów dotyczących marihuany leczniczej niektórzy hodowcy konopi wyrazili zaniepokojenie przyszłością. Potencjalne konflikty między konopiami (która ma niską zawartość THC) a konopiami medycznymi (która jest silniejsza) spowodowały, że na początku 2019 roku rząd wstrzymał uprawę konopi.

Pęd w kierunku legalizacji – wizja na przyszłość Portugalii

Portugalski parlament przeważającą większością głosów zagłosował za legalizacją marihuany do celów leczniczych w 2018 r. – co pokazuje polityczny stosunek tego kraju do tego narkotyku. Od głosu wstrzymała się tylko jedna parta centroprawicowa – CDS-PP.

W ostatnich debatach parlamentarnych na temat legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych Partia Socjalistyczna (PS) stwierdziła, że ruch ten będzie „naturalną ewolucją”. Widać rosnącą przychylność rządu w kierunku legalizacji rekreacyjnej marihuany. Projekt ustawy dotyczący legalizacji rozpoczął debatę nad warunkami unormowania przemysłu konopnego w tym kraju. Jeśli ustawa wejdzie w życie, a takie są powszechne oczekiwania, Portugalia dołączy do liderów konopnej branży i będzie ważnym graczem na rynku.

Informacje dla turystów

Jeżeli w Portugalii zostaniesz złapany z niewielką ilością suszu na własny użytek – nie spotka Cię prawdopodobnie nic oprócz niekomfortowej rozmowy z funkcjonariuszami policji na komisariacie i ewentualnej kary finansowej. W przypadku większych ilości może czekać Cię wystąpienie przed Komisją. Tam dostaniesz pouczenie na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych i możliwości wyjścia z nałogu. Warto więc na wakacjach pamiętać o zdrowym rozsądku aby uniknąć stresujących sytuacji.

Pamiętaj jednak o tym, że w Portugalii wciąż obowiązuje czarny rynek i nie ma kontroli nad ulicznym suszem. Ze względu na to zdarzają się sytuacje, gdzie turyści trafiają na zanieczyszczone konopie. Decydując się na zakup ulicznej marihuany zwracaj uwagę na jakość i unikaj konsumowania podejrzanego suszu.


Stan prawny na dzień 28.01.2022

Pamela Rohner, Otwieramy Oczy
Mateusz Zbojna
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content