Meksyk, środa, 31 października, 2018r – reformatorzy polityk narkotykowych ogłosili zwycięstwo po tym, jak Sąd Najwyższy tego kraju wydał dwa orzeczenia legalizujące marihuanę dla wszystkich form niekomercyjnego użytku dla dorosłych.

„Orzeczenia otwierają drogę dorosłym do używania marihuany w dowolny sposób, jaki uznają za stosowny, i nie mówimy tylko o rekreacyjnym wykorzystaniu” – powiedział w UPI Froylán Enciso, badacz polityki narkotykowej w meksykańskim instytucie nauk społecznych CIDE.

W pierwszym orzeczeniu powód, który chciał uprawiać własną marihuanę, złożył w sądzie wniosek o tzw. „amparo”, formę konstytucyjnej ochrony przed ściganiem, aby mógł sadzić, uprawiać, zbierać, przygotowywać, posiadać i transportować marihuanę. W drugim przypadku inny powód również złożył wniosek o amparo do spożywania marihuany w celach rekreacyjnych.

Dwóch różnych powodów chciało zadeklarować niezgodne z konstytucją federalne przepisy zdrowotne i karne dotyczące używania marihuany do celów niemedycznych.

„Sąd stwierdził, że marihuana może być wykorzystywana do rytuałów, do celów rekreacyjnych, do użytku medycznego, w pracy(!), do badań naukowych, do wszelkich zastosowań dla dorosłych i nie może być nikt z jej używanie karany” – powiedział Enciso.

Badacz ds. polityki narkotykowej twierdzi, że większość osób przebywających w więzieniu w Meksyku za zbrodnie narkotykowe znajduje się tam za posiadanie marihuany. „Rząd meksykański nie umieścił brutalnych przestępców w więzieniach, ale ludzi, którzy palą zioło na rogach ulic lub w innych miejscach publicznych”, powiedział Enciso, „więc te decyzje przyniosą korzyść wielu drobnym konsumentom”.

Decyzje Sądu Najwyższego mogły zostać podjęte po latach strategicznych procesów sądowych przez meksykańskich działaczy na rzecz polityki narkotykowej, poczynając od 2015 r. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, meksykańskie prawo federalne wymaga pięciu następujących po sobie orzeczeń w tej samej sprawie i w tym samym kierunku, aby stworzyć orzecznictwo, które ostatecznie uznałoby prawo za niekonstytucyjne.

Następnym krokiem w kierunku legalizacji marihuany do celów niekomercyjnych jest to, że w ciągu 90 dni Sąd Najwyższy musi poinformować Kongres Meksyku, że zakaz używania dla dorosłych jest niekonstytucyjny. Kongres musi następnie zreformować prawa, które sąd uznał za niekonstytucyjne. Jeśli Kongres nie podejmie tej decyzji decyzji, każdy dorosły oskarżony o używanie marihuany może również ubiegać się o ochronę prawną przed sądem.

„Orzeczenia tworzą orzecznictwo, ale same w sobie nie oznaczają zmian w ustawodawstwie” – powiedział Enciso. „Mimo to są bardzo ważne nie tylko dla Meksyku, ale także dla Stanów Zjednoczonych”.

„Kiedy Kongres wprowadzi regulacje legalizujące marihuanę w Meksyku, rząd federalny Stanów Zjednoczonych będzie jedyną jurysdykcją prohibicyjną w Ameryce Północnej. Kanada ma teraz legalną marihuanę, ponad 30 stanów w USA dopuściły możliwość konsumpcji i produkcji, a jedynymi wojownikami deklarującymi dalszą „wojnę z narkotykami” pozostają prezydent Donald Trump i prokurator generalny Jeff Sessions.

W obu orzeczeniach sędziowie Sądu Najwyższego orzekli 4-1 na rzecz przyznania dorosłym prawa do używania marihuany do celów niekomercyjnych. Jeden głos sprzeciwu dotyczył tego, że ​​używanie marihuany dla dorosłych nie może naruszać praw innych.

 

ŹRÓDŁO: UPI/REUTERS

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. Hans 6 lat temu

  Może by tak u nas pozew zbiorowy przeciwko RP o zmianę prawa i całkowitą legalizację miękkich substancji, co myślicie ?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content