Wszyscy używający konopi nieważne w jaki sposób powinni wiedzieć, jak produkty, z którymi mają do czynienia, wpływają na zdrowie, samopoczucie i ewentualne odczuwanie przyjemności.

Jeśli palisz, parujesz lub w jakikolwiek inny sposób inhalujesz marihuanę na pewno już niejednokrotnie zastanawiałeś się jaki ma to wpływ na Twoje płuca i drogi oddechowe. Niezależnie od tego, czy jesteś okazjonalnym użytkownikiem, i zaciągasz się sporadycznie, czy raczej używasz systematycznie i bijasz rekordy w upalaniu się, to, co wdychasz, zawsze ma wpływ na twoje płuca.

Jednak zrozumienie jak marihuana wpływa na ich zdrowie jest tylko częścią większego obrazu. Poznanie wpływu marihuany na płuca jest również niezbędne do zrozumienia pomysłów, które napędzają innowacje w branży konopi indyjskich.

Nowe produkty, nowe technologie, nowe praktyki – wszystko to polega na udoskonalaniu i poprawianiu doświadczeń związanych z konopiami indyjskimi, niezależnie od tego, czy używasz ich do celów zdrowotnych, odnowy biologicznej, dla przyjemności, czy do wszystkich powyższych.

Przyjrzyjmy się dostępnym informacjom na temat wpływu marihuany na płuca, zaczerpniętemu z najlepszych i najbardziej wiarygodnych badań. Poza podstawowymi aspektami interakcji marihuany z płucami analizujemy również, w jaki sposób te interakcje zmieniają się w zależności od tego, w jaki sposób używasz marihuany – i jak te różnice napędzają innowacje technologiczne.

Co to jest płuco?

Zaczniemy od najważniejszego elementu. Nie możesz poznać wpływu na płuca, nie wiedząc, co to jest płuco i jak działa.

Płuca są niesamowitymi organami. Podczas wdechu mięśnie wciągają powietrze do gardła i coraz bardziej zwężającą się serię dróg oddechowych, kończąc w kanałach pęcherzykowych. W tych kanałach płuca wymieniają życiodajny tlen na toksyczny dwutlenek węgla.

Setki milionów mikroskopijnych pęcherzyków przepycha tlen do krwioobiegu i wyciąga CO2, który następnie wydychasz. Ta wymiana umożliwia wdychanym substancjom z marihuany dostanie się do twojego systemu.

Niesamowitym jest to, że gdybyś mógł połączyć wszystkie drogi oddechowe w płucach i stworzyłbyś z nich tunel, to przejechanie przez niego samochodem zajęłoby ci więcej niż cały dzień. Ten tunel pomieści zatem bardzo dużą ilość dymu lub pary wytwarzanej podczas procesu spalania, lub parowania materiału roślinnego.

Jaki wpływ na płuca mają różne metody zażywania konopi?

Odpowiedź na to niezwykle ważne pytanie sprowadza się do rodzaju marihuany, którą wdychasz. Czy palisz suszony kwiat? Parujesz olej w kartridżach ? Czy podgrzewasz koncentraty? To robi różnicę. Oto, czym one są.

Efekt cannabis na płuca: Palenie i parowanie suszu z kwiatów

Zacznijmy od najpopularniejszej metody dostarczania konopi indyjskich do twego organizmu: suszonych kwiatów. Możesz palić lub parować zioło; każda metoda ma swój specyficzny wpływ na płuca.

Wdychanie dymu z marihuany to największa ilości szkodliwych substancji chemicznych

W porównaniu z innymi metodami inhalacji zioła, suszone kwiaty marihuany to metoda, która ma najwięcej różnej maści substancji w dymie. Większość tych substancji to niestety nie kannabinoidy, terpeny i flawinoidy, które to właśnie chcesz wdychać.

Naukowcy, którzy zajmują się badaniem dymu marihuany, często porównują go do dymu tytoniowego. Badania z tym związane wykazały, że dym ze spalonych kwiatów konopi zawiera wiele takich samych substancji smolistych i związków rakotwórczych jak dym tytoniowy.

W niektórych przypadkach dym konopi ma nawet więcej czynników rakotwórczych niż dym tytoniowy ale biorąc ogół jest mniej toksyczny i zawiera również kannabinoidy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Parowanie kwiatów może zmniejszyć narażenie płuc na działanie toksycznych produktów powstających przy spalaniu

Pojawienie się przenośnych urządzeń do wytwarzania pary, tzw. waporyzatorów sprawiło, że tzw. vaping kwiatów marihuany jest bardziej dostępny dla tych, którzy nie lubią dymu. To innowacja napędzana chęcią konsumowania konopi w zdrowszy i bezpieczniejszy sposób.

Parowanie kwiatów marihuany oznacza po prostu podgrzewanie pąków w niższej temperaturze, poniżej punktu spalania samej materii rośliny. Ponieważ pożądane związki w kwiatku sublimują się w gaz w temperaturze poniżej temperatury spalania, parownik może „uwolnić” je z twoich pączków, zanim się spalą.

Dzięki temu smak jest lepszy, mniej ostry, a para jest po prostu zdrowsza niż dym. Niestety, nie ma wielu badań porównujących palenie z parowaniem kwiatów.

Te nieliczne, które istnieją,  wykazały, że parowanie w rzeczywistości wytwarza mniej szkodliwych produktów ubocznych. Okazuje się również, że temperatura ma znaczenie. Dzięki możliwości ustawiania odpowiedniej temperatury możemy uzyskać więcej tego, czego chcemy, a mniej tego, czego nie chcemy. Oprócz tego bardzo ważnym jest fakt, że niska temperatura pozwala nam oszczędzić oskrzela, które w przypadku temperatury spalania dostają ostro w kość.

Parowanie koncentratów z Cannabis będzie koić Twoje płuca lepiej niż jakakolwiek inna metoda inhalacji

Koncentraty są wytwarzane przez wydobywanie tylko pożądanych związków z konopi. Te olejki eteryczne są bardzo bogate w kanabinoidy, takie jak THC i CBD, a także aromatyczne terpeny . Nie obejmują one jednak nadmiaru materii roślinnej. Parowanie kwiatów odbywa się w niższej temperaturze niż palenie niemniej jednak i tak wdychasz w tym wypadku niewielkie ilości smoły i toksycznych substancji (np pozostałości nawozów). Parowanie koncentratów dotyczy pobierania tylko pożądanych substancji.

Jednak nie wszystkie koncentraty są podobne. To w jaki sposób są wytwarzane, robi ogromną różnicę pod względem wpływu na płuca.

Oleje CO2

Dwutlenek węgla wydalany przez płuca służy do uzyskiwania oleju z konopi. W niektórych miejscach na świecie istnieje już dostęp do komercyjnych produktów z konopi, jak ekstrakty czy oleje, lecz do niedawna bardzo popularne były ekstrakcje przy pomocy domowych sposobów.

Ludzie używali i nadal używają rozpuszczalników takich, jak butan do ekstrakcji kannabinoidów i terpenów. Jednak warto zaznaczyć, że podczas takowego procesu bardzo ciężkie jest całkowite usunięcie szkodliwego butanu z materiału końcowego.

Oleje CO2 lub oleje bez stosowanego rozpuszczalnika są najlepszym wyborem. Nie wymagają dodatków, aby olej stał się wystarczająco gęsty do waporyzacji. Waporyzacja olejków CO2 to jeden z najlepszych i najzdrowszych sposobów spożywania konopi w trosce o swoje płuca.

Oleje z dodatkami

W świecie ekstraktów uzyskanie odpowiedniej „lepkości” jest najważniejsze. W przeciwnym razie olej może nie nadawać się do waporyzacji.

Dodatki wprowadzane do oleju z konopi i olejów haszyszowych są zbyt gęste, aby prawidłowo odparować. Rozcieńczalniki powodują wiele kontrowersji i nie zaleca się ich stosowania.

Producenci mogą uzupełniać oleje rozcieńczalnikami, takimi jak glikol polietylenowy (PEG), glikol propylenowy (PG), gliceryna roślinna czy nawet olej kokosowy.

Nie ma wątpliwości, że wdychanie tych związków może powodować wiele problemów zdrowotnych, szczególnie dla płuc.

Destylaty są najczystszą drogą do wdychania twojego chwastu

Destylaty to rafinowane oleje z konopi indyjskich. Zawierają czyste kannabinoidy, które nie są wzbogacane zbędnymi substancjami. Mogą zawierać również terpeny, które odpowiadają za charakterystyczny aromat. Destylaty są najlepsze dla płuc, gdyż ich nie niszczą.

Fakt ten napędza kolejną innowację na rynku koncentratów z konopi. Napary terpenowe mogą dać konsumentom możliwość korzystania z czystych kannabinoidów wraz z paletą aromatów ulubionych odmian.

W jaki sposób waporyzacja wpływa na zdrowie Twoich płuc?

Profesjonalne badania dotyczące związku między zdrowiem płuc, a zażywaniem pochodnych konopi indyjskich są bardzo interesującym obszarem badań. A to dlatego, że to, co badacze mniej więcej zakładali o wpływie konopi na płuca okazało się nieprawdą.

Konopie, a choroby płuc

Dym tytoniowy przyczynia się do wszelkiego rodzaju chorób płuc, od rozedmy po zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Wszyscy wiemy, że dym tytoniowy zwiększa ryzyko raka, zwłaszcza raka płuc i gardła.

Tak więc, naukowcy wysunęli hipotezę, iż dym marihuany powinien również przyczyniać się do chorób płuc. Palenie konopi powinno również powodować raka.

Ale po wielu badaniach na zwierzętach i ludziach pracownicy służby zdrowia mogą tylko powiedzieć, że dym konopi budzi obawy dotyczące ryzyka zachorowania na raka i choroby płuc, lecz nie zwiększa bezpośrednio ryzyka.
Najnowsze, dobrze kontrolowane i największe dotychczas badania nie wykazały jednoznacznego związku między marihuaną, nawet intensywnym jej stosowaniem, a rakiem płuc.

Na przykład naukowcy sądzili, jak sugerują niektóre badania, że ​​palenie trawki spowodowałoby, że ludzie byliby bardziej podatni na infekcje płuc. Jednak duże badanie pacjentów z AIDS nie potwierdziło tego związku.

Naukowcy sądzili również, że palenie marihuany może powodować raka płuc. Ta kwestia pozostaje otwartą kwestią. Temat marihuany i raka jest zbyt ekspansywny, aby zagłębić się w szczegóły. Wystarczy powiedzieć, że najnowsze, dobrze kontrolowane i największe badania nie wykazały jednoznacznego związku między marihuaną, nawet intensywnym stosowaniem, a rakiem płuc.

W rzeczywistości badania na zwierzętach wykazały potencjalne działanie przeciwnowotworowe THC, CBD i innych kannabinoidów. Naukowcy sądzą, że może to być związane z tym, że palacze marihuany nie wykazują większego odsetka raka płuc niż osoby niepalące.

 

Palenie trawki uszkadza twoje płuca

Dr Donald Tashkin jest jednym z czołowych naukowców badających wpływ marihuany na płuca. Studiuje tę sprawę od ponad trzech dekad i wie, że regularne palenie trawki powoduje widoczne i mikroskopijne uszkodzenia dróg oddechowych płuc. W rzeczywistości wdychanie dymu jakiegokolwiek rodzaju, nawet gorącego powietrza, może powodować podrażnienie i zapalenie w płucach. Ludzie, którzy palą trawkę, nie są odporni na tego typu uszkodzenia. Aczkolwiek dobrze udokumentowane badania dotyczące konopie jako skutecznego leku przeciwzapalnego mogą dawać nadzieję, że zapalenie płuc nie grozi palaczom trawki. Dr Tashkin uważa ponadto, że uszkodzenia spowodowane paleniem marihuany są odwracalne, a zatem jeśli użytkownik przestanie palić to jego płuca powinny regenerować się. Co więcej, uszkodzenia można minimalizować za pomocą waporyzatora, w szczególności w przypadku wysoko stężonych koncentratów.

Czy dym marihuany może rzeczywiście mieć pozytywny wpływ na płuca?

Konkretne dane sugerują, że palenie marihuany może być korzystne dla płuc, biorąc pod uwagę efekty terapeutyczne.

Oprócz swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych, kannabinoidy są silnymi przeciwutleniaczami. Oznacza to, że mogą chronić komórki w płucach, a przede wszystkim ich DNA przed uszkodzeniami powodowanymi przez czynniki rakotwórcze.

Wszystko, co możemy powiedzieć na pewno, to to, że chwasty nie uszkadzają płuc ani nie szkodzą zdrowiu płuc. Jednak zakres uszkodzeń i czynniki, które mają na nie wpływ, nadal muszą zostać w dużej mierze określone i zbadane.

Jeśli chcesz zupełnie uniknąć szkodzenia zdrowiu płuc, istnieje jeden sposób, aby być w 100% pewny, że twój nawyk palenia marihuany nie szkodzi twoim drogom oddechowym. Po prostu zjedz swoje konopie!

ŹRÓDŁO: HIGHTIMES

 

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
2 komentarze
 1. autor

  […] Przeczytaj więcej o wpływie marihuany na płuca. […]

 2. autor

  […] przedawkowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie marihuany na płuca zapraszamy do lektury artykułu […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content