10 NEGATYWNYCH SKUTKÓW

10 negatywnych skutków ubocznych palenia marihuany, niezależnie czy stosujesz ją medycznie, czy rekreacyjnie.

Marihuana, choć posiada liczne skutki uboczne, pozostaje w czołówce najmniej groźnych używek. Nawet najbardziej negatywne z efektów ubocznych stosowania marihuany są przez lekarzy i specjalistów uznawane za mało uciążliwe i niepokojące. Jednak objawy te mogą być bardzo uciążliwe dla użytkownika, szczególnie przy codziennym stosowaniu. Niezależnie, czy stosujesz ją rekreacyjnie, czy medycznie, działanie marihuany może powodować liczne negatywne skutki w Twoim życiu.

Roślina ta od lat jest zakazywana i demonizowana, a informacje o jej szkodliwości często są niepodparte dowodami lub sfałszowane. Przygotowaliśmy dla was listę 10 najczęstszych. rzeczywistych, mniej lub bardziej dokuczliwych dolegliwości, jakie może wywołać palenie marihuany. Przy czym zwracamy uwagę na metodę używania, która powoduje kilka z niżej wymienionych efektów. Gdyby tę metodę zmienić skutki te nie wystąpiłyby.

 1. Suchość w ustach

Jeden z najczęstszych skutków ubocznych zażywania marihuany to brak śliny oraz częste wysuszanie przełyku. Problem wydaje się banalny, jednak w rzeczywistości potrafi poważnie doskwierać. Na szczęście rada jest na to bardzo prosta – wystarczy mieć zawsze pod ręką coś do picia i gumy do żucia w kieszeni.

 1. Zwiększony apetyt

Używanie konopi wpływa na zwiększenie łaknienia, powodując czasami napady tzw. wilczego głodu, potocznie nazywane „gastrofazą”. Zastosowanie to przez wielu może być uznawane za bardzo korzystne, a dla osób z problemami żywieniowymi nawet terapeutyczne. Jednak jeśli nie masz problemów z brakiem apetytu, lub wręcz przeciwnie, jesteś na diecie lub z innego powodu powinieneś ograniczyć jedzenie, marihuana w tym na pewno nie pomoże. Wystarczy jednak samokontrola i silna wola, aby zupełnie zniwelować ten problem.

 1. Zwiększone tętno

Zwiększone tętno, czyli zwiększona częstotliwość uderzeń serca, tzw. tachykardia. Zauważa się to przy wysiłku fizycznym, lub przeżyciu silnych emocji, ale również w przypadku użycia marihuany. Pomocne w takiej sytuacji może okazać się kontrolowanie oddechu, aby był spokojny i głęboki. Tachykardia związana z zażywaniem marihuany dla osób zdrowych zazwyczaj jest niegroźna i ustępuje po 15-20 minutach. Jednak jest często występującym skutkiem, dlatego jest ona niewskazana dla osób z chorobami układu wieńcowego i krwionośnego. Jeśli masz takie problemy koniecznie skonsultuj korzystanie z konopi z lekarzem. Nie zaleca się ćwiczeń fizycznych kilka godzin po użyciu marihuany ponieważ może to doprowadzić do podwójnego nadwyrężenia serca.

 1. Zespół amotywacyjny

Zespół amotywacyjny, czyli abulia, to stan obojętności i bierności, który może pojawić się przy długotrwałym stosowaniu przetworów z konopi. Szczególnie występuje u osób, które używają marihuany przez cały dzień. Charakteryzuje się brakiem życiowych celów i aspiracji, rezygnacją z dotychczasowych działań, porzucaniem pasji i zainteresowań, zaniechiwaniem planów i obowiązków, brakiem zainteresowania przyszłością, wycofaniem z życia towarzyskiego/izolacją społeczną (ograniczenie do spotkań z osobami, które również palą), zaniedbywaniem wyglądu i higieny oraz kierowaniem większości uwagi na marihuanę.

Syndrom amotywacyjny może zauważalnie negatywnie wpływać na życie. Niektórzy wieloletni palacze popadają w stagnację oraz wycofują się z życia społecznego. Nie ma złotej rady jak tego uniknąć, a objawy syndromu, w mniejszym lub większym stopniu, dopadają prawie każdego wieloletniego użytkownika. Dlatego korzystając z marihuany zawsze powinniście być ostrożni. Nie odsuwajcie się od przyjaciół i rodziny, nie porzucajcie swoich pasji, poszukujcie nowych wrażeń i znajomości. Musicie przeciwstawiać się niechęci i ograniczeniom oraz przełamywać bariery jakie sami przed sobą samym stawiacie. A jeśli czujecie, że ten problem znacząco wpływa na wasze życie warto pomyśleć o zrobieniu sobie przerwy lub całkowitym odstawieniu marihuany.

 1. Zaburzenia procesów myślenia i koordynacji ruchowej

Korzystanie z marihuany może u niektórych użytkowników obniżyć zdolność mózgu do logicznego myślenia, zaburzyć niektóre funkcje poznawcze oraz negatywnie oddziaływać na sprawność motoryczną oraz utrzymanie równowagi. Może wystąpić również zaburzenie percepcji bodźców oraz opóźnienie reakcji. Tym samym nie zaleca się pod jej wpływem prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn (bez zaleceń specjalisty), ale też podejmowania ważnych decyzji oraz prób nauki. Niewskazane jest również przychodzenie do pracy pod wpływem, ponieważ obniża to wydajność pracownika.

 1. Zawroty i bóle głowy, osłabnięcia i mdłości

Najczęściej występują przy przedawkowaniu, m.in. dlatego, że marihuana obniża poziom glukozy we krwi, a tym samym spada energia. Warto więc zawsze oprócz butelki ulubionego soku mieć przy sobie również batonik lub tabliczkę czekolady, które mogą okazać się bardzo pomocne. Kiedy formą przyjmowania jest palący się joint bardzo często dochodzi również do niedotlenienia. Na to również istnieje prosta rada – przerzucić się na zdrowszą formę jak waporyzacja lub ciasteczka!

 1. Problemy z pamięcią, koncentracją oraz uczeniem się

Badania nad wpływem marihuany na organizm człowieka zgadzają się co do faktu, że zaburza ona działanie pamięci krótkotrwałej oraz zdolność do koncentracji, a co za tym idzie również uczenia się. Osoby nadużywające systematycznie marihuany nie tylko mniej zapamiętują, ale również mają trudności ze skupieniem oraz rozumieniem tekstu czytanego. Potrzebują więcej czasu na zastanowienie, ich reakcja jest opóźniona, a umiejętność logicznego myślenia zaburzona.

 1. Halucynacje i paranoje

Marihuana to łagodny psychodelik, jednak w przypadku przedawkowania form jedzenia lub wysoko stężonych ekstraktów może dojść do cięższych objawów psychicznych takich jak halucynacje czy omamy. U osób zdrowych mogą wystąpić również niepokój i lęki, a u osób chorych marihuana może te dolegliwości eliminować. W skrajnych przypadkach przyjęcia zbyt dużej dawki THC może wystąpić nawet psychoza. Podczas psychozy mogą wystąpić depersonalizacja, gonitwa myśli, przyspieszone bicie serca, urojenia prześladowcze (często związane z obawą przed policją), zagubienie. Bardzo ważne, aby w takim stanie nie pozostawać samemu. Najważniejsze, żeby pomóc osobie z psychozą, to wytłumaczyć jej, że stan ten jest jedynie zaburzeniem psychicznym, nie ma realnego zagrożenia dla życia ani zdrowia i niedługo minie. Rzeczywiście psychoza powinna minąć po kilkudziesięciu minutach lub kilku godzinach. W skrajnych przypadkach może utrzymywać się nawet do kilkudziecięciu godzin.

 1. Negatywny wpływ na układ oddechowy

Palenie marihuany może uszkodzić układ oddechowy, głównie osłabiając gardło i oskrzela, tym samym narażając na choroby górnych dróg oddechowych i powikłania. Szczególnie narażeni są konsumenci z osłabionymi lub uszkodzonymi płucami czy gardłem. Dym z suszu konopi może zawierać liczne toksyny, substancje smoliste i związki rakotwórcze. Dlatego warto pomyśleć o waporyzacji! Inhalacja ziół zamiast palenia, podczas której powstaje para, a nie dym, nie uszkodzi górnych i dolnych dróg oddechowych. Zdrowszą alternatywą jest również spożywać produkty z THC. Pamiętajcie jednak, że wtedy dużo łatwiej o przedawkowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie marihuany na płuca zapraszamy do lektury artykułu .

 1. Wywołanie/pogłębianie chorób psychicznych

Pomimo, że nie potwierdzono korelacji pomiędzy korzystaniem z konopi, a wywołaniem schizofrenii, istnieją liczne dowody, że u osób z predyspozycjami i obciążeniem genetycznym marihuana może uaktywnić tę chorobę. Podobnie w przypadku depresji oraz choroby afektywnej dwubiegunowej. Oznacza to, że u osób nieobciążonych nie występuje zagrożenie pojawienia się chorób psychicznych. Jednak jeśli w rodzinie występowały choroby, lub pojawiają się inne czynniki środowiskowe, marihuana może spowodować uaktywnienie choroby, lub kiedy już występuje jej nasilenie. Nauka wciąż bada podobne przypadki, ponieważ jednocześnie wiemy, że marihuana również może pomagać leczyć wspomniane choroby. Ilość sprzecznych informacji jest bardzo duża. Niestety zbyt mało na dzień dzisiejszy nauka wie na ten temat. Na świecie jednak prowadzone są liczne badania nad zależnością działania konopi na choroby psychiczne, dlatego w ciągu najbliższych lat na pewno dowiemy się na ten temat dużo więcej. Stosując marihuanę i będąc narażonym na wspomniane dolegliwości należy zachować ogromną ostrożność.

Do pośrednich negatywnych skutków zaliczamy również uzależnienie od tytoniu, które należy do jednych z najgroźniejszych efektów ubocznych palenia marihuany. Wielu palaczy swoje silne uzależnienie oraz problemy z odstawieniem przypisuje ganji, kiedy rzeczywista przyczyna leży właśnie w tytoniu. Dodatkowo pojawiają się problemy z kaszlem, nieprzyjemny zapach czy osad na zębach. Wszystkim palaczom zdecydowanie zalecamy odstawienie tytoniu. Stosujcie zdrowsze domieszki lub skorzystajcie z innej formy zażywania, np. waporyzacji, jedzenia lub ekstraktów.

Masz problem?10 NEGATYWNYCH SKUTKÓW palenia marihuany

Jeśli zauważasz, że któryś z wymienionych przez nas skutków ubocznych, może mieć znaczący negatywny wpływ na Twoje życie, to znak, że warto nad tym pracować. Im więcej niekorzystnych wpływów ganji, tym problem może być większy. Dla wszystkich, którzy czują, że być może potrzebują pomocy, polecamy tekst PORADNIK DLA CHCĄCYCH ODSTAWIĆ MARIHUANĘ. Jeśli poszukujesz wsparcia, możesz liczyć na naszą pomoc pod adresem rzecznik@wolnekonopie.pl lub zgłosić się do specjalistycznej poradni CANDIS. Jest to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi.

Zosia
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
11 komentarzy
 1. Anna 3 lata temu

  Jakieś brednie

 2. Jacek 4 lata temu

  4,5,7 do wywalenia 😉

  Będąc sportowcem amatorem nie spotkałem się z brakiem funkcji ruchowych a wręcz jest lepiej. To samo się odnosi do koncentracji i skupienia.

  Jakoś nie spotkałem się żeby brakowało koncentracji, lecz przeciwnie zapalenie powoduje dużą koncentrację i skupienie nad tym co sie robi to nie amfetamina która powoduje roztargnienie i wtedy brakuje nam koncentracji i skupienia.

  Nie wiem kto to pisał ale trochę bredni jest tu opisane szczególnie w/w przeze mnie pkt.

  • Bartek 3 lata temu

   Mordeczko miałem dość duży staż (4 lata) w narkołykach i miekkich i twardych. Oj uwierz ,że dlugotrwale i częste stosowanie tego typu substancji robi sieczkę z mózgu 😉 Prawdopodobnie zachowujesz umiar bądź Twój organizm nie zareagowal jak w artykule ale jestem dowodem ,że to co tutaj jest napisane wcale nie jest taką „bzdurą”. Jeśli ktoś ma podobny problem to mam dla was dobrą wiadomość, odstawienie poniekąd przywraca zdolności myślowe, chęci. Co do koordynacji ruchowej też nie odczułem negatywnych skutków.

  • Marcin 3 lata temu

   Bo mało palisz

 3. Bernard 4 lata temu

  Mój syn stał się wybuchowy, czasem wręcz agresywny. Wiem, że od czasu do czasu pali jointa. Czy to może być powód zmiany jego zachowania?

  • Arkadiusz 4 lata temu

   To zależy ile syn ma lat. W wieku dojrzewania, agresywne zachowanie może być spowodowane burzą hormonalną

 4. Pietrek 4 lata temu

  Porównując osad który zbiera się na lufce/końcówce blanta z tym, który osiada na ściankach waporyzatora, widać ogromną różnicę.

 5. Dawid 4 lata temu

  Mniej więcej jak długo może trwać do powrotu do normalnej kondycji mózgu, przy 5/6 letnim powiedzmy średnio 10 razy w miesiącu jakieś bongo, blancik, wiadro, standardowo.

  • autor
   Oliwia 4 lata temu

   Od 2 tygodni do 2 miesięcy.

 6. Artur 4 lata temu

  Waloryzacja jest wspominana jako zdrowa alternatywa. Używam ekskluzywnie waporyzatorow od 2 lat i czasami mam wątpliwości czy są tak dobre. Podczas używania wdychamy parę z żywicy. Jest ona niezwykle lepka , widać ja szczególnie podczas czyszczenia waporyzatorow.
  Myślę że ten sam gęsty lepki osad pojawia się w oskrzelach lub płucach.
  Jeżeli ktoś posiada dostęp do jakiś wiarygodnych informacji na ten temat to byłbym dziewczyny za kontakt.

  • Sebastian 4 lata temu

   Ciekawe spostrzeżenie, kaszle się też więcej przez żywice, a e papierosy co robią Te zalepiaja płuca, miejmy nadzieję że naturalne składniki nie

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content