W tym artykule służę Ci pomocą w wykryciu najbardziej typowych problemów, które mogą wystąpić podczas kiełkowania nasion, a także podpowiadam, jak im zaradzić.

Problemy z kiełkowaniem często pojawiają się nie z powodu jakości nasion, ale z powodu błędów podczas procesu kiełkowania. Jeśli będziesz mieć jasność, dlaczego kiełkowanie nasion nie powiodło się, ten mały poradnik może pomóc ci zapobiec powtórzeniu się tego problemu w przyszłości. Jak mówi nam mądra Wiki, kiełkowanie (germinacja) to zespół procesów zachodzących wewnątrz nasiona, które prowadzą do aktywacji zarodka. Rozpoczęcie wzrostu siewki jest zakończeniem kiełkowania i rozpoczęciem następnej fazy rozwojowej. Makroskopowym objawem zakończonego kiełkowania jest pojawienie się korzonka zarodkowego, co jest już objawem wzrostu. Kiełkowanie polega na przemianie nasienia w siewkę.

Nasiono, zanim wykiełkuje, pobiera wodę z otoczenia. Potem przez łupinę zaczyna przedostawać się korzeń, a następnie na powierzchnię ziemi wydostaje się pęd, który wypuszcza liście. Liść będzie gotowy do działania wtedy, gdy powstanie w nim chlorofil i rozpocznie się fotosynteza. Do tego czasu młoda roślina musi żyć kosztem energii zmagazynowanej w nasieniu. Nasiona mogą długo pozostawać w stanie spoczynku. W stanie życia utajonego pozostają tak długo, aż nastaną warunki umożliwiające kiełkowanie. Do kiełkowania potrzebne są przede wszystkim odpowiednio wysoka wilgotność i temperatura. Wzrost rośliny zaczyna się dopiero wtedy, gdy warunki są wystarczająco dobre. Na przykład niektóre nasiona traw nie kiełkują dopóki nie zostanie osiągnięty pewien poziom opadów. Właściwość ta pozwala przeczekać lata katastrofalnie suche.

Kiełkowanie bez problemów - Jakie ziarno, taki plon

Etapy kiełkowania faza imbibicji; intensywne pobieranie wody, pęcznienie; wzrost oddychania; faza kataboliczna; mobilizacja substancji zapasowych; synteza odpowiednich fitohormonów; pęknięcie łupiny nasiennej; pojawienie się korzenia; pojawienie się łodyżki; faza anaboliczna; rozwijanie się liści; synteza nowych składników komórkowych.

Nie hoduj poczucia winy

Nie myśl, że błędy w kiełkowaniu są zawsze twoją winą. Może wystąpić wiele czynników, które mogą spowodować, że kiełkowanie będzie trudne lub niemożliwe. Aby upewnić się, że sadzonki konopi zaczynają życie jak należy, ważne jest, aby środowisko było optymalne. Temperatura, wilgotność i jakość gleby – to zmienne, które są ważne i wymagają kontrolowania. Oczywiście pH wody jest również ważną zmienną. Mogą zaistnieć sytuacje, w których słabe kiełkowanie jest prawie nieuniknione. Czasami nawet takie drobne rzeczy, jak zepsuty lub nieprawidłowo skalibrowany miernik EC prowadzą do kiepskiego kiełkowania.

Czy warto przeprowadzać wstępne kiełkowanie? Wielu hodowców konopi wciąż jeszcze kiełkuje nasiona w szklance wody lub metodą ręczników papierowych. W pierwszym przypadku będą oni wstępnie moczyć nasiona w wodzie przez kilka godzin lub nawet dni, a w drugim umieszczają nasiona między mokrymi ręcznikami papierowymi, aby doprowadzić je do kiełkowania. Wadą tych metod wstępnego kiełkowania jest to, że są one bardzo podatne na błędy. Potencjalne problemy związane z tymi metodami, takie jak grzyb lub uszkodzenie wrażliwych korzeni podczas przenoszenia nasion do nowego podłoża, zwykle przeważają nad ich rzekomymi korzyściami. Nasiona dobrej jakości zwykle nie wymagają wstępnego moczenia – ani w wodzie, ani w mokrych ręcznikach papierowych, dlatego zaleca się, aby nie używać tych metod. Niech Twoje nasiona kiełkują od razu w swojej ostatniej doniczce, co pomaga utrzymać ryzyko na niższym poziomie i zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu procesu kiełkowania.

NASIONA NIE KIEŁKUJĄ LUB PO WYCHYLENIU SIĘ UMIERAJĄ

Jeśli twoje nasiona nie wykiełkują, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, aby znaleźć przyczynę, jest uważna lustracja nasion. Nasiona, które nie kiełkują, mogły zmienić kolor, zwykle mogły być zauważalnie ciemniejsze. Na zaokrąglonym końcu nasion może być również biała powłoka. Kiedy je rozłupiesz, możesz zauważyć, że zarodki stały się miękkie. Inna możliwość jest taka, że nasiona początkowo były w porządku, popękały i pojawił się korzeń, ale wzrost ustał. Powszechną przyczyną nieudanego kiełkowania jest stan, gdy podłoże staje się w pewnym momencie zbyt suche. Możesz sprawdzić, czy tak było w przypadku pęknięcia nasion. Wskazówką, że nasiona potrzebują więcej wody, jest to, że zarodek wygląda zdrowo, jest biały i twardy. Jeśli próbowałeś kiełkowania na zewnątrz pomieszczeń, powinieneś również rozważyć, czy mróz nie jest prawdopodobnym winowajcą.

ZAKAŻENIE GRZYBEM

Jeśli zauważysz białą, puszystą substancję na jednym końcu nasion, które się ściemniły, jest to prawdopodobnie grzyb, jedna z najczęstszych przyczyn nieudanego kiełkowania. Grzyby mogą pojawiać się w warunkach mokrych i zimnych oraz w środowisku, w którym brakuje tlenu. Może być wiele przyczyn infekcji grzybowej, takich jak zła jakość gleby, nieprawidłowe pH, nadmierne nawadnianie, wysoka wilgotność, słaba cyrkulacja powietrza lub niskie temperatury. Kiedy otworzysz nasiona, które zostały zainfekowane przez grzyby, ziarno zgnije i zamieni się w miękką, żółtawą ciecz.

Kiełkowanie bez problemów - Jakie ziarno, taki plon

WSKAZÓWKA: Zapewnij cyrkulację powietrza jeśli korzystasz z miniszklarni. Całkowicie zamknięta miniszklarnia ma sens tylko wtedy, gdy chcesz ukorzenić klony i sadzonki. Nasiona i młode sadzonki potrzebują dobrej cyrkulacji powietrza i dobrze napowietrzonego podłoża. Jedyne, co musi być wilgotne, to gleba lub medium hodowlane. Wilgotność powietrza najlepiej jest utrzymywać na poziomie 50% -80%. Jeśli chcesz z jakiegokolwiek powodu przykryć tacę z nasionami, upewnij się, że pokrywa jest co najmniej w połowie otwarta, aby zapewnić odpowiedni poziom cyrkulacji powietrza i wilgotności.

WYSOKIE TEMPERATURY

W tych przypadkach, w których nasiona zaczynały normalnie kiełkować i rozwinęły korzeń, ale potem przestały rosnąć, grzyb może być również przyczyną. Ale możliwe jest również, że nasiona zostały zabite przez wysokie temperatury, na przykład gdy użyłeś maty grzewczej i ustawiłeś ją na zbyt wysoką temperaturę.

EC JEST ZBYT WYSOKIE

Innym powodem, dla którego wschodząca sadzonka mogła zostać przedwcześnie zabita, może być sytuacja, w której EC jest zbyt wysoka. Jeśli tak podejrzewasz, powinieneś sprawdzić EC swojego substratu. Gdy już jesteś przy tym, zawsze dobrze jest sprawdzić swój licznik EC i go skalibrować, jeśli jest to konieczne.

JAKOŚĆ WODY

Woda z kranu z często wysokim poziomem chloru, fluoru i soli może być kolejnym powodem nieudanego kiełkowania. Minerały i sole mogą hamować wzrost bardzo wrażliwej sadzonki. Jeśli naprawdę potrzebujesz wody z kranu, napełnij wiadro gorącą wodą i pozostaw na zewnątrz na jeden dzień, aby chlor mógł odparować. Co więcej, do kiełkowania używaj wody butelkowanej. Tak czy inaczej, prawidłowe pH wody jest bardzo ważne. Jeśli kiełkujesz w glebie, możesz dostosować pH wody do 6.5, a jeśli kiełkujesz w wełnie mineralnej jeszcze niżej do około 5.6-5.8 pH.

WSKAZÓWKA: Gdy podlewasz substrat do kiełkowania, używaj wyłącznie czystej wody o wyregulowanym pH. Nie podawaj żadnych składników odżywczych ani herbat. Nasiona lub młode sadzonki nie będą ich wymagać, a dostarczanie czystej wody jest najlepsze dla promowania zdrowego wzrostu korzeni.

Kiełkowanie bez problemów - Jakie ziarno, taki plon

Wielka moc małego nasionka

Nasiono, nasienie (łac. semen) to organ roślin nasiennych powstający z zapłodnionego zalążka i składający się z zarodka otoczonego tkanką zapasową i osłoniętego łupiną nasienną. Zarodek jest nowym organizmem roślinnym. Tkanka spichrzowa umożliwia wzrost zarodka w pierwszym okresie rozwoju, a łupina nasienna pełni funkcję ochronną. Struktury składające się na nasiono to zarodek, łupina nasienna oraz tkanki spichrzowe. Nasiona nasiennych powstają z zalążka. Po zapłodnieniu komórki jajowej przez komórkę plemnikową powstaje zygota, z której wykształca się zarodek. Zarodek jest jedyną strukturą zawierającą materiał genetyczny obu osobników rodzicielskich. Elementy nasienia rozwinięte są w różnym stopniu zależnie od gatunku. U dwuliściennych organem spichrzowym są najczęściej liścienie. Ze względu na główny rodzaj substancji zapasowych nasiona dzielone są na mączyste i oleiste. W nasionach mączystych podstawowym materiałem zapasowym jest skrobia, w nasionach oleistych są to tłuszcze. Niekiedy wyróżnia się również nasiona białkowe, gromadzące znaczne ilości zarówno białek jak i tłuszczy. Większość roślin (około 90%) to nasiona oleiste. W nasionach zgromadzone są również zapasy soli mineralnych. Fityna występująca w nasionach, zapewnia rozwijającemu się zarodkowi jony Mg2+, Ca2+, K+ oraz fosforany.

Znaczenie nasion w uprawie roślin jest zasadnicze. Wartość plonu jest zależna od jakości nasion użytych do siewu. Przy ocenie jakości nasion uwagę zwraca się na ich czystość, zdolność kiełkowania, dorodność, czyli sposób wykształcenia, zdrowotność i cechy odmianowe. Czystość nasion zmniejsza zachwaszczenie upraw. Odpowiednia zdolność kiełkowania gwarantuje szybkie i równomierne wschody. Z dorodnych nasion wyrastają odpowiednio silniejsze, dające większy plon rośliny. Dobra zdrowotność nasion ogranicza występowanie chorób i szkodników. Czystość nasion pod względem cech odmianowych gwarantuje odpowiedni dobór roślin do warunków siedliskowych uprawy.

Rolnik Celebryta

 

ŹRÓDŁO: SOFTSECRET

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. autor

  […] Możesz przeczytać również jak uniknąć problemów z kiełkowaniem. […]

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content