Klonowanie zostało powszechnie zaadaptowane przez środowisko Growerów (Plantatorów) jako technika propagacji roślin pod koniec lat ’80 wraz ze zwiększoną popularnością upraw indoor (w pomieszczeniach). W momencie, gdy możliwe stało się utrzymywanie roślin w fazie wegetatywnej przez dłużej, niż kilka miesięcy, poszła za tym szybko selekcja genotypów w ramach danej odmiany, które posiadały zestaw wyjątkowo dobrych cech dla uprawy lub krzyżowania z innymi osobnikami.

W perspektywie botanicznej, celem propagacji klonalnej jest produkcja genetycznie stabilnego oraz identycznego potomstwa. Intencją jest zazwyczaj dokładne odtworzenie rzeczywistego stanu genów, co jest faktycznym problemem w uprawie nasion konopi, gdyż 95% odmian dostępnych na rynku komercyjnym to ODMIANY NIEUSTABILIZOWANE, a więc niegwarantujące powtarzalności genotypowej, jak w przypadku popularnych roślin uprawnych takich jak pomidory, cukinia czy ogórki.

Klonowanie konopi polega na wybraniu matki lub ojca, czyli żenskiej lub męskiej rośliny po tym, jak pokazała ona swoją płeć (konopie są roślina dwupienną, rozmnażającą się poprzez zapylenie), a następnie odcięciu jakiejkolwiek części ze stożkiem wzrostu i ukorzenienia jej za pomocą specjalnego hormonu w kilka dni. Tak powstały klon wykorzystuje się do uprawy lub pozostawia jako dawcę materiału genetycznego.

Warunkiem efektywnego klonowania jest posiadanie środowiska, w którym klony można łatwo ciąć, ukorzeniać i przechowywać, co zazwyczaj obejmuje pokój lub namiot z odpowiednim oświetleniem, kontrolowaną temperaturą i wilgotnością powietrza, gdzie szczepki można utrzymywać w fazie wegetatywnej przez x czasu.

Klonowanie jest bardzo dobrą i wysoce skuteczną metodą propagacji konopi, która ma jednak tyle samo zalet, co i wad.

Klonowanie pozwala na uprawę dokładnie tego co chcemy

Największą zaletą klonowania jest możliwość dokładnego odtworzenia typu rośliny, która spełnia nasze osobiste zapotrzebowanie. Po wybraniu rośliny matki możemy więc cieszyć się w nieskończoność samicą, która kwitnie dokładnie tyle, ile chcemy. Jest odporna na ataki owadów, infekcje grzybowo-bakteryjne lub zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. A także produkuje marihuanę, która ma zawsze tę samą (lub prawie tę samą) potencję, skład kannabinoidowy, czy profil terpenowy.

Uprawa klonów pozwala na skrócenie czasu uprawy

Klon ma technicznie ten sam wiek, co jego matka, tak więc jeśli wzięliśmy szczepkę przykładowo w 6-tym tygodniu fazy wegetatywnej, tyle samo będzie miał klon. To oznacza, że klon po zmianie fotoperiodu zakwitnie niemal natychmiast (zazwyczaj w 5-7 dni), co może skrócić okres przejściowy nawet o dwa tygodnie. Ponadto, w systemie stałej uprawy oszczędzamy czas spędzony na kiełkowanie nasion i fazę wegetatywną.

Uprawa klonów pozwala na sprawdzenie rośliny w różnych typach uprawy

Mimo że klonowanie było kiedyś praktykowane głównie przez growerów dla celów upraw indoor, obecnie klony uprawia się także outdoor, co sprawia że potencjał danej rośliny może być w pełni wykorzystywany w naturalnych warunkach, szczególnie jeśli daje ona wysoki plon (łatwiejszy do uzyskania outdoor) lub palenie wysokiej jakości. Klon, który jest łatwy zarówno w uprawie indoor, jak i outdoor, to zazwyczaj roślina zwycięska.

Klonowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile kosztują nasiona konopi od uznanego breedera? Jeśli polegasz tylko na kupionych nasionach w swojej uprawie, pewnie już zauważyłeś, że wydajesz na nie majątek, a do tego zawsze czekają cię niespodzianki. Dzięki selekcji odpowiedniej samicy możesz jednak stać się całkowicie samowystarczalny, uprawiając tyle roślin, ile tylko ci się podoba bez żadnych dodatkowych kosztów.

Kupno klonów jest dobrą opcją do początkujących

Mimo że samo klonowanie wymaga pewnej wprawy i dobrych warunków, sprzedaż klonów w krajach, w których jest to legalne (w Europie można legalnie kupić klony w Austrii i we Włoszech) pozwala niemal każdemu zająć się uprawą. Wystarczy wejść do sklepu, wybrać klon najlepiej odpowiadający naszym warunkom, wrócić do domu, przesadzić do większej donicy i dbać o to, by roślina miała wszystko, czego jej potrzeba do zakończenia kwitnienia.

Klony można łatwo stracić

Jak pokazuje doświadczenie, klony są bardzo dobrą opcją do czasu, aż ich nie stracimy. Czasem dzieje się to na skutek ataku owadów, na które roślina nie jest odporna. Czasem na skutek pożaru w growroomie. A czasem na skutek nalotu organów ścigania, które jakimś cudem wpadły na nasz trop. Jakakolwiek jest przyczyna, powinniśmy pamiętać, że nawet pracując z klonami warto przechowywać w zamrażalniku najbardziej wartościowe nasiona na wszelki wypadek.

Klony nie mają korzenia pierwotnego

Korzeniem pierwotnym w botanice określa się korzeń, który rozwija się z zawiązka korzenia zarodkowego, by następnie stać się podstawową częścią systemu korzeniowego. To on decyduje w dużej mierze o stabilności konopi, penetrując glebę na zewnątrz nawet do 2 metrów i docierając do minerałów, które w innym wypadku nie byłyby dostępne dla procesów życiowych rośliny. Klony, nie posiadając korzenia pierwotnego, są naturalnie mniej odporne na silne wiatry, a także niedobory pokarmowe.

Klony są bardziej wrażliwe na silne nawożenie

Klony są początkowo nieco bardziej wrażliwe na zbyt obfite nawożenie (szczególnie nawozami chemicznymi) od roślin uprawianych z nasion, co sprawia że jeśli stosujemy jakiś program lub zestaw nawozów do uprawy, powinniśmy zaczynać bardzo ostrożnie i dopiero wtedy, gdy przesadziliśmy je do większych donic. Standardowo radzi się, by zaczynać od 1/4 dawki zalecanej przez producenta w wypadku, gdy nie znamy dokładnych wymagań rośliny.

Klony często mają bardzo specyficzne wymagania

Prawdopodobnie największym problemem klonów są ich wymagania pokarmowo-środowiskowe. Ten problem jest minimalny dla tych, którzy własnoręcznie znaleźli matkę w środowisku indoor i uprawiają jej klony w tych samych warunkach. Ale znacznie większym problemem jest dla tych growerów, których warunki uprawy znacznie odbiegają od warunków, jakie roślina miała oryginalnie. Tyczy się to głównie przypadku, w którym dany klon kupiliśmy lub dostaliśmy od kogoś, kto sam dostał go od kogoś innego.

Uprawa klonów outdoor wymaga doświadczenia

To prawda, że klony można uprawiać zarówno indoor, jak i outdoor. W tym drugim przypadku należy jednak wyjątkowo uważać na wczesne kwitnienie, które jest wynikiem złego dopasowania fotoperiodu. Przykładowo, jeśli klon był trzymany indoor na popularnym fotoperiodzie 18/6, wysadzony w marcu lub kwietniu na zewnątrz najpierw zacznie kwitnąć, a następnie przestawi się na rewegetację, co jest koszmarem każdego growera. To sprawia jednak, że klony są idealne do uprawy przy użyciu deprywacji słonecznej.

Conradino Beb

ŹRÓDŁO: MAGIVANGA.COM

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content