Uprawa konopi indyjskich jest dość trudna i wymagająca dużej ilości składników odżywczych, aby uzyskać wysokie plony i dobrą jakość materiału roślinnego. Jednak decyzja, czy uprawiać z konwencjonalnymi, czy naturalnymi nawozami, zależy od stylu uprawy i celów hodowcy.

Hodowcy mają trzy ogólne opcje odżywiania, aby wzmocnić swoje uprawy:

 • Nawozy mineralne.
 • Nawozy organiczne i biologiczne.
 • Dostęp do istniejących składników odżywczych poprzez praktyki regeneracyjne.

Konwencjonalne nawozy: wady i zalety

Wybierając nawozy mineralne (sztuczne) hodowcy wiedzą, co otrzymują. Są one badane od dziesięcioleci.

Prawdopodobnie największą zaletą stosowania nawozów syntetycznych jest to, że większość całej nauki i informacji ich dotycząca jest znormalizowana i zinstytucjonalizowana. Plantator rozumie całkiem dobrze co te nawozy potrafią i jak uprawiane rośliny zareagują, nawet w różnych warunkach glebowych. Są po prostu przewidywalne.

Ta przewidywalność daje hodowcom pełną kontrolę nad dożywianiem ich upraw, umożliwiając im dostarczanie ukierunkowanych stężeń w oparciu o konkretną reakcję, której szukają.

Mineralne składniki odżywcze mają także szybkie działanie, co jest dobre dla roślin dotkniętych poważnymi niedoborami. Z drugiej strony, organiczne źródła składników odżywczych na ogół muszą zostać przekształcone przez mikroorganizmy, zanim pochłoną je korzenie. Syntetyki mogą być również tańsze i zazwyczaj są dostarczane jako łatwe do przechowywania suche granulki lub mieszanki.

Są jednak też wady wśród sztucznych nawozów.

Większość nawozów syntetycznych nie zawiera mikroelementów ani pożytecznych organizmów, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia gleby. Mogą też zbyt szybko przedostać się głęboko do gleby i wód gruntowych, gdzie rośliny nie mają do nich dostępu. Nadmierna aplikacja może spalić rośliny i doprowadzić do toksycznego stężenia w glebie.

Co gorsza, źle podawane nawozy mineralne mogą uszkodzić zasoby wód gruntowych i spowodować zanieczyszczenie wód, dlatego też bardzo ważne jest, aby zapewnić stosowanie odpowiedniej ilości.

Nawozy organiczne: wady i zalety

Nawozy organiczne i naturalne przybierają różne formy, od ekstraktów z nasion po wodorosty, emulsję rybną i inne źródła. Nawozy organiczne pochodzenia roślinnego zawierają naturalnie makroelementy, których potrzebują rośliny, np. azot, fosfor i potas. Ponadto dostarczają mikroelementy, takie jak wapń i białko, poprzez aminokwasy, których roślina potrzebuje do rozmnażania.

Zapewniają także naturalne odżywianie i zmniejszają stres roślin. Nawozy organiczne na bazie ekstraktu z nasion mają niską zawartość soli, więc mają mniejszą skłonność do spalania i stresu roślin.

Naturalne nawozy mogą poprawić strukturę gleby rośliny, poprawiając filtrację i zdolność zatrzymywania wody oraz pozwalając rolnikom zużywać mniej wody.

A ponieważ nawozy organiczne poprawiają zdrowie roślin, mogą pomóc w ograniczeniu stosowania pestycydów i herbicydów.

Jednak nawozy organiczne mogą kosztować znacznie więcej niż ich mineralne odpowiedniki. Z drugiej strony, niektóre preparaty organiczne mogą być dwukrotnie bardziej skuteczne, wymagając o połowę mniejszego zastosowania.

Dostęp do naturalnych składników odżywczych

Hodowcy mają trzecią opcję, aby zwiększyć plony: wykorzystanie składników odżywczych, które są już uwięzione w glebie.

Robią to, sadząc rośliny towarzyszące i okrywowe, takie jak rośliny strączkowe, które mogą wiązać azot atmosferyczny w swoich korzeniach, a następnie udostępniać go innym uprawom. Hodowcy mogą również stosować modyfikatory gleby, takie jak korzystne mikoryzy (grzyby), aby wzbogacić glebę.

Jeśli potrafimy skupić się na myśleniu o tym, jak stworzyć i utrzymać silną bazę grzybów mikoryzowych w naszych glebach, pozwolimy glebie funkcjonować biologicznie, co pozwoli roślinom wychwycić znacznie więcej energii słonecznej i pochłonie więcej węgla. Dzięki temu będziemy musieli przeznaczyć o wiele mniej energii na karmienie naszych upraw.

Wszystkie powyższe

Producenci konopi mieszają i dopasowują wszystkie trzy strategie, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Producenci marihuany używający syntetyków dodają również pewne składniki organiczne w celu uzupełnienia ich pożywienia, takie jak kwas humusowy i kwas foliowy. Myślę, że jest w tym duży potencjał, ponieważ możesz dokładniej ukierunkować podawanie składników, a także uzyskać niektóre korzyści, których nie zapewnią nawozy mineralne.

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content