„Indica” i „Sativa” to terminy używane do opisania różnych rodzajów konopi indyjskich. Terminy te dają hodowcom pojęcie cech fizycznych, które konkretna odmiana lub szczep wykaże podczas uprawy. Dane te mogą zapewnić wgląd w optymalne warunki wzrostu, w których roślina może się rozwijać. Są one również używane przez producentów i sprzedawców detalicznych, aby opisać skutki działania, jakie może zaoferować poszczególny szczep.

Indica odmian konopi to zazwyczaj krótkie, gęste, krzaczaste rośliny z szerokimi liśćmi. Dla porównania, odmiany Sativa są wyższe i mają węższe liście, podobne do wyciągniętych palców. Liście Indica mają głębszą odcień zieleni, podczas gdy liście Sativa są na ogół barwy jasnozielonej. Fioletowe liście są wynikiem braku chlorofilu pigmentu, który nadaje roślinom ich zielony kolor. Fioletowe liście na konopiach indyjskich nie są wskaźnikiem tego, czy jest to odmiana Sativa, czy Indica.

Na rynku konopi indyjskich terminy „Indica” i „Sativa” są używane w odniesieniu do dwóch powszechnych efektów, jakie mogą wywoływać konopie: głębokiego relaksu oraz pobudzenia organizmu. Termin Indica jest zwykle przypisywany roślinom, których działanie daje uczucie „ciężkiego ciała” (ang. Body High), które użytkownicy nazywają „skamienieniem” (ang. Stoned), podczas gdy działanie Sativa odczuwamy bardziej „w głowie”, a użytkownik ma poczucie euforyczne (ang. Mind High). Jednak nie dotyczy to wszystkich. Efekty, których konsument doświadcza, są głównie związane bezpośrednio ze specyficzną kombinacją aktywnych związków wytwarzanych przez roślinę (kannabinoidy, terpeny), a nie z jej oznaczeniem jako Indica lub Sativa.

Aby lepiej ocenić jakość i potencjalne skutki szczepu konopi, należy sprawdzić jego zawartość pod kątem terpenów i profilu kannabinoidowego. Terminy Indica i Sativa są dobrym punktem wyjścia do opisania rodzaju poszukiwanych przez ciebie doświadczeń, ale te terminy nie dają pełnego obrazu marihuany, którą spożywasz.

Dlaczego różne odmiany konopi dają różne rodzaje odczuwania? Spójrz na ten przybliżony obraz kwiatu konopi.

Te struktury w kształcie grzyba są znane jako włosie (ang. Trichome), a w każdym z nich znajduje się różnorodny zestaw biologicznie aktywnych cząsteczek m.in. kannabinoidów i terpenów. Zidentyfikowano do tej pory ponad 100 unikalnych cząsteczek kannabinoidów, a każda roślina konopi indyjskich może wytwarzać ich dziesiątki w różnych proporcjach.

Każdy kannabinoid jest strukturalnie inny niż reszta. Nawet subtelne przesunięcie wiązań chemicznych w cząsteczce może radykalnie zmienić jej trójwymiarowy kształt. To unikalny kształt cząsteczek w konopiach indyjskich, który ściśle określa sposób ich oddziaływania z naszym ciałem. Na przykład Delta-9-THC oddziałuje bezpośrednio z receptorami CB1 w naszym mózgu w celu wywołania euforii i działania psychoaktywnego. CBD nie wywołuje euforii, ponieważ jego trójwymiarowy kształt nie pozwala na aktywację receptorów CB1. Powiedzenie „nie można dopasować kwadratowego kołka do okrągłej dziury” dosłownie do tego się odnosi. 

Kanabinoidy nie są jednak końcem tej historii. Podobnie jak niezliczone rośliny na planecie Ziemia, konopie indyjskie produkują również aromatyczne lub pachnące cząsteczki zwane terpenami. Terpeny nadają roślinom ich charakterystyczne zapachy (takie jak pinen, znaleziony w drzewach iglastych i limonen, występujący w roślinach cytrusowych). Oprócz tego, że są pachnące, terpeny również bezpośrednio wchodzą w interakcję z komórkami w naszym mózgu w wyniku ich unikalnego składu chemicznego i trójwymiarowego kształtu.

Mówiąc o kształcie, porozmawiajmy przez chwilę o Indice i Sativie. Pod koniec 1700 roku botanicy nadali te nazwy różnym rodzajom roślin konopi rozproszonych po całym świecie. Te różne nazwy zostały przypisane ze względu na wizualne różnice między roślinami. W tym okresie morfologicznie i genetycznie odrębne rośliny na całym świecie prawdopodobnie również wywierały bardzo wyraźny wpływ na ludzi. Rośliny Sativa mogły działać pobudzająco, a rośliny Indica mogły działać uspokajająco.

Dopiero 200 lat później odkryto jak to się w naturze odbywa. Rodzaj działania psychoaktywnego z pewnością nie jest wywołany wyglądem rośliny, a nawet jej genetyczna linia niewiele ma wspólnego z tym jaki efekt dany szczep wywoła. Wszystko sprowadza się do cząsteczek. Wiele różnych rodzajów działania konopi indyjskich jest wyłącznie skutkiem konsumpcji cząsteczek, ich proporcji i wysokości dawki. Molekuły konkurujące ze sobą o miejsca wiązania, synergizujących się ze sobą, przeszkadzających, wspierających i modulujących się nawzajem  – taka jest różnica między energią Sativy a „kanapą” Indica.

Pomimo ogromnego nakładu pracy hodowców konopi, żadna z dwóch tych samych roślin nie produkuje identycznych ilości kannabinoidów i terpenów. Nawet dwa genetycznie identyczne klony pochodzące od tej samej rośliny matki mogą mieć znaczącą zmienność w ich chemii. To geny rośliny, instrukcje osadzone w DNA, generalnie kierują cząsteczkami, które roślina wytworzy. Ilość lub ekspresja tych cząsteczek jest jednak bardzo wrażliwa na warunki uprawy, zbiór, suszenie i warunki dojrzewania.

Skąd więc wiemy, jakiego efektu doświadczymy, kiedy kupimy konkretny kwiatek?

Krótko mówiąc, nie mamy. Najlepsze, co możemy teraz zrobić, to zwrócić uwagę na rodzaj doświadczenia, z którego wynika dany stosunek kannabinoidów i terpenów, i szukać podobnego profilu, zamiast śledzić to jak konkretny szczep na nas zadziałał.

 

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
1 komentarz
 1. Lukas 3 lata temu

  Piszesz o dwóch „rodzajach”. Rodzaj jest jeden i nazywa się Cannabis.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content