[dropcap style=”1″]K [/dropcap]anadyjski rząd zezwolił na uprawę marihuany na własny użytek. Oznacza to zniesienie zakazu uprawy konopi przez pacjentów, który to został wprowadzony przez poprzednią administrację.
11 sierpnia 2016 roku rząd Kanady zezwolił na limitowaną uprawę konopi indyjskiej na własny użytek przez pacjentów lub osoby przez nich wyznaczone.
Rząd dał 6 miesięcy w celu zastosowania się do orzeczenia sądu federalnego. Oznacza to zniesienie zakazu uprawy konopi przez pacjentów, który to został wprowadzony przez poprzednią administrację. Minister Zdrowia zaznaczył, że pacjenci medycznej marihuany nadal mają również możliwość zakupu marihuany przez jednego z 34 licencjonowanych producentów.
Jednocześnie dodał, że tzw. Storefronts, czyli sklepy sprzedające marihuanę (powszechnie znane, jako dyspensoria) nie są dopuszczone do obrotu marihuaną w celach medycznych bądź rekreacyjnych.
„Operacje te są nielegalne. W miejscach tych sprzedaje się produkty nieregulowane przez Ministerstwo Zdrowia, co może być niebezpieczne. Nielicencjonowana dystrybucja marihuany jest w Kanadzie nadal nielegalna i podlega działaniu organów ścigania”.
Poprzedni, konserwatywny rząd Kanady zmienił narodowy program medycznej marihuany w 2013 roku. Od tamtej pory pacjenci mogli kupować lek jedynie poprzez licencjonowanych producentów w systemie sprzedaży wysyłkowej.
W lutym 2016 roku rząd federalny w Vancouver orzekł, że ograniczenia prawne nałożone przez instytucję Marijuana for Medical Purposes były arbitralne. Zmiany w programie są następstwem sporej presji społecznej, która odczuwalna jest zarówno w Kanadzie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Obywatele chcą legalizacji marihuany do celów medycznych, a w wielu miejscach również do celów rekreacyjnych.
Obecny liberalny premier Justin Trudeau podczas kampanii złożył obietnicę zalegalizowania marihuany do celów rekreacyjnych. Rząd twierdzi, że zmiany w przepisach zostaną wprowadzone do wiosny 2017 roku.
Przypomnijmy, że 25 stanów w USA dopuszcza medyczną marihuanę do celów medycznych, podczas, gdy 4 stany dopuszczają do rekreacyjnego użytku. W listopadzie 2016 roku, obywatele kolejnych 9 stanów USA będą głosować referendalnie za lub przeciw legalizacji marihuany do celów medycznych lub rekreacyjnych (w zależności od stanu).
Akcje kanadyjskich producentów marihuany spadły po ogłoszeniu nowego rozporządzenia. Canopy Growth spadło o 11 centów kanadyjskich do 4,04K$, zaś Mettrum Health spadło o 11 centów do 2,75K$.
Źródło: Reuters
- ZAJRZYJMY DO USA. DLACZEGO CBD JEST TAM WSZĘDZIE ? - 14 listopada 2018
- NAJWIĘKSZE BADANIA DOTYCZĄCE MARIHUANY I SCHIZOFRENII, NAUKOWCY ODKRYLI 35 GENÓW ZWIĄZANYCH Z UŻYWANIEM KONOPI - 4 października 2018
- MACIEJ KOWALSKI W POLSACIE O BIZNESIE OPARTYM NA KONOPIACH - 10 stycznia 2018