Między innymi dzięki naszemu skromnemu udziałowi w dniu 24 kwietnia 2015 roku, zmieniona została „Ustawa o przeciwdziałaniu narkomani z dnia 29 lipca 2005 roku”.  Nowe przepisy umożliwiają uprawę konopi i wykorzystanie plonów na własny cel. Rolnik, który zdecyduję się na uprawę i własne przetwórstwo bądź po prostu dalszą odsprzedaż ziarna np. na cele spożywcze, musi złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na uprawę „zobowiązanie do przetworzenia konopi we własnym zakresie”.

Umowa kontraktacji w takim przypadku nie będzie wymagana. I choć poprzednia wersja ustawy wcale tego nie zabraniała, to nieznacznie zostało to uproszczone. Zmiany te w żadnym stopniu, nie ułatwiają samej uprawy konopi. Nadal obowiązuje rejonizacja upraw, której termin przypada w zależności od województwa w okresie listopad/grudzień, w roku poprzedzającym uprawę. Termin ten jest o tyle ważny a raczej kłopotliwy, że w przypadku jego przeoczenia i nie zgłoszenia powierzchni uprawy w danej gminie, zaprzepaścimy sobie możliwość uprawy w nadchodzącym roku. Zaświadczenie z sądu o niekaralności z ” ustawy o przeciwdziałaniu narkomani”, oświadczenie o posiadanym magazynie do przechowywania plonów także nie zostało zniesione i nadal obowiązuje. Naszym zdaniem przepisy te nie służą nikomu, a jedynie obciążają system administracyjny i samych plantatorów konopi. Wystarczającym przepisem, jeśli już ustawodawca chce mieć kontrolę nad uprawami konopi, był by obowiązek złożenia w gminie wniosku o pozwolenie na uprawę konopi wraz z numerem działki na której prowadzona miała by być plantacja, a po jego wydaniu dostarczenie do wglądu w gminie certyfikatu z zasianych nasion konopi. W takim przypadku rolnik mógłby zgłosić chęć uprawy najpóźniej miesiąc przed zasiewem, a nie jak w tej chwili prawie pół roku wcześniej. Informacje, które wymagał by Urząd Gminy/Powiatu czy też Urząd Marszałkowski, były by w takim przypadku składane jednorazowo, w terminie dogodnym dla rolnika, niemożliwym do przeoczenia. My sami nadal będziemy wnioskować o całkowite zniesienie kontroli nad uprawą konopi przemysłowych, sprowadzające się wyłącznie do powiadomienia o uprawie a nie wniosku na jej pozwolenie. W końcu, jak już nie raz wspominaliśmy, konopie są rośliną mniej egzotyczną w naszym kraju od ziemniaków. 


Tak więc niech rośnie, KONOPIE RATUJĄ ŚWIAT !

Wolne Konopie / Włókniści PL

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content