[dropcap style=”1″]W [/dropcap] dniach 17 – 19. 02. 2016 w Centrum Kopernika w Warszawie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja ws. Polityk narkotykowych na Świecie, w której Wolne Konopie wzięły czynny udział. Polityka Narkotykowa to bardzo szeroko ujęty temat uzależnień, poniższe podsumowanie jest ujętymi zagadnieniami dotyczącymi stricte polityki związanej z użytkowaniem konopi indyjskiej w Polsce i na Świecie.

W  pierwszym dniu konferencji prezentowały się oraz dzieliły własnymi doświadczeniami takie kraje jak Dania, Szwajcaria, czy Niemcy, ze strony Polskiej wypowiedział się nasz Rzecznik Praw Obywatelskich  – Adam Bodnar, który opowiedział o prawach człowieka w Polsce, swojej działalności, jak i wskazał na temat konieczności uregulowania prawa dotyczącego konopi indyjskich, bo obecny brak regulacji jest niezgodny z Konstytucją RP. Nie zabrakło więc tematu tzw. medycznej marihuany.

„Adam Bodnar wskazał jako priorytet regulację konopi indyjskich. Pora na racjonalną politykę narkotykową! ‪#‎UDPC2016”

Na konferencji byli obecni przedstawiciele więziennictwa i policji , Organizacji Pozarządowych oraz Instytucji Samorządowych, które zajmują się na co dzień tematyką uzależnień.

WK ze swojej strony zadało pytanie z sali do obecnych prowadzących debatę:

– Dlaczego w Polsce penalizuje się marihuanę, gdy legalne są dopalacze, które jako syntetyczne substancje psychoaktywne wyrządzają tyle szkód na zdrowiu, a marihuana która prócz tego ze jest uznana jako narkotyk, ma właściwości lecznicze, jest zakazana, a posiadanie jej jest karalne? Całość konferencji jest archiwizowana i niebawem będzie możliwość jej obejrzenia w całości.
W odpowiedzi usłyszeliśmy, że nasze Państwo Polskie najzwyklej ułomnie, nie wyrabia się z tematem dopalaczy i ich modyfikacjami, a marihuana jest łatwa do określenia, bo to roślina naturalna, której zawartość psychoaktywna to zawsze naturalne THC. Jaki sens więc ma penalizowanie naturalnej rośliny o właściwościach medycznych, gdy dopalacze to syntetyczna / chemiczna trutka na szczury.

Nie oznacza to jednak, że polityka narkotykowa tego nie zauważa. Zostało poruszonych wiele ważnych kwestii, związanych ogólnie z problemem uzależnień. Uzależnienia zaczynają być juz postrzegane w Polsce, jako szerszy problem, który nie tylko dotyczy środków psychoaktywnych, ale również uzależnień behawioralnych. Ogólnie pisząc dzisiejsza konferencja dotyczyła wymiany doświadczeń w jaki sposób radzą sobie inne Kraje (na przykładzie wybranych miast) z uzależnieniami i ich skutkami. Była tez mowa
o Polsce i o tym jak długa droga nas czeka, aby zmienić nasze nastawienie do ludzi uzależnionych, niezależnie od tego czy jest to nikotyna, alkohol, marihuana, heroina, czy amfetamina.

ZDROWIE – jest najważniejsze – czas oddzielić to co szkodzi naszemu zdrowiu, od tego co nasze zdrowie może uratować.

Ważne słowo o cannabis, marihuanie czy po polsku konopi.

Rozdzielajmy medyczną marihuanę od rekreacyjnego przeznaczenia. Te dwa rożne jej zastosowania mają ze sobą jedną wspólną cechę – pochodzą z tej samej rośliny, natomiast efekty jej działania są od siebie rożne.

Jeśli ktoś zapyta co to jest medyczna marihuana, to odpowiedź jest prosta – to roślina uprawiana pod kontrolą, uprawiana organicznie, z której robi się później lek. Natomiast marihuana jako używka, jest uprawiana i rozprowadzana bez  państwowej kontroli i służy po to aby sobie np. umilić wieczór. Dlatego legalizacja konopi jest bardzo ważna, bo po pierwsze da KONTROLOWANĄ uprawę i umożliwi ludziom korzystanie z jej medycznych właściwości. np. olej CBD czy THC to już nie jest marihuana, ale olejek – lek. Konopia ma tyle właściwości, że warto jej poświecić naprawdę sporo czasu, z pożytkiem dla wszystkich i dobrze ją naukowo poznać, aby zrozumieć jej pozytywne właściwości.

Drugi dzień konferencji wzbudził refleksje na temat wizerunku użytkownika rożnych substancji psychoaktywnych. Najczęściej jest on kojarzony z najgorszym obrazem heroinisty, kompletnym upadkiem moralnym, ubóstwem, brudem…do takiego wizerunku zostaliśmy przyzwyczajeni i tym wizerunkiem jesteśmy straszeni. Gdy okazuje się, ze zapominamy o tym, że sami politycy nie raz mieli styczność z rożnymi narkotykami, o czym publicznie mówili.

Z tego powodu powstała słynna talia kart do gry pt. Nice People Take Drugs – Release Cards – Oni źle nie skończyli, a trawkę palili.  Talia zawiera wizerunki oraz  wypowiedzi znanych osobistości, ze świata polityki, które używały narkotyków. Są wśród nich m.in. prezydenci USA czy premier Polski – Donald Tusk.

Dzisiejszy II dzień mogłabym podsumować – Dniem Praw Wyboru Człowieka.
Odbył się również pokaz dwóch filmów dokumentalnych, o sytuacji narkomanów w Polsce – „Gdzie Polacy wstrzykują” nakręcony w Warszawie, oraz drugi film o podobnej sytuacji narkomanów na Węgrzech, w Budapeszcie. Czas się zastanowić, nad przyczynami narkomanii na Świecie, a nie jej skutkami. Ta rozbieżność wizerunków pokazuje, że nie wszyscy użytkownicy substancji psychoaktywnych, lądują na marginesie społecznym.

Więc co tak naprawdę powoduje, ze ludzie sięgają po mocniejsze substancje?

Zostawiając otwarte pytanie, raczej mamy intencje aby ludzie sami zaczęli się zastanawiać nad tym, dlaczego tak się dzieje. Bo mamy na ten temat wiele wyobrażeń, że handel, że duża polityka, ogromne pieniądze,  ale z punktu zwykłego użytkownika, rożnych substancji, problem leży troszkę gdzie indziej.

Ogólnie pisząc wizerunek narkomana, to brudny, chory, żebrający heroinista, niezależnie czy pali marihuanę, czy używa innych substancji. Marginesowanie społeczne wynika z przywiązania do tego wizerunku, co nie przekłada się w realnym życiu. Jest wielu użytkowników, którzy pracują, posiadają firmy i np. na co dzień pokazują się w garniturach..

Każdy może tak naprawdę być uzależniony, każdy nosi w sobie taki potencjał.. nigdy nie wiesz, w którym momencie twoja konstrukcja psychiczna wytrzyma napór coraz cięższych sytuacji życiowych. To tylko przykład. Może być wiele przyczyn, takich zwykłych przyziemnych, ludzkich.

Czas aby wyjść do ludzi z informacjami na temat uzależnień, bo uzależnienia to nie tylko narkotyki. Dużym problemem obecnie są uzależnienia behawioralne, których w codziennym życiu nie zauważamy.

Polityka narkotykowa bierze to wszystko pod uwagę, ale najgorszym problemem obecnie jest poradzenie sobie ze skutkami używania ciężkich narkotyków ( w tym alkohol ),  które rzeczywiście rujnują zdrowie i życie człowieka. Do takiej grupy możemy wliczyć narkotyki powszechnie nazywane DOPALACZAMI, polityka narkotykowa określa je mianem NSP – Nowe Substancje Psychoaktywne (grupa różnych substancji).

Jako bardzo dobry przykład, jakie szkody wyrządza polityka penalizująca konopie w Polsce, to przykład ze Śląska, gdy masowo zatruło się dopalaczami 317 osób z ofiarami śmiertelnymi w 2015 r,.
Penalizacja konopi wykończy młodzież legalnymi dopalaczami, których żadne Państwo w Europie, obecnie nie jest wstanie ogarnąć. Dopalacze to odpowiedź syntetyczna, na zabronione używanie naturalnej marihuany. Smutne jest to, ze musi dojść do kolejnych tragedii, aby zrozumieć, gdzie wciąż popełnia się ten sam błąd.

Powstaje od razu pytanie, komu ma służyć taka polityka?
Konopie prócz tego, ze są jedną z najbezpieczniejszych używek, są rośliną, z której możemy produkować lek na wiele ciężkich, często nieuleczalnych dla medycyny konwencjonalnej chorób.

To była bardzo udana II Międzynarodowa Konferencja nt Miejskich Polityk Narkotykowych, w której wymieniliśmy się sposobami działania oraz doświadczeniami w skutecznej pomocy osobom uzależnionym.

Całą Konferencje uwieńczyła „Deklaracja Warszawska” jako dokument, który dalej będzie służył Międzynarodowej Polityce Narkotykowej, a który jest uzupełnieniem do „Deklaracji Praskiej”

W tej debacie również uczestniczyły Wolne Konopie po to aby zdobywać wiedzę i abyśmy wiedzieli jaki kierunek obiera Międzynarodowa Polityka Narkotykowa, ale również po to abyśmy brali udział w jej ukierunkowaniu, dzieląc się własną wiedzą  i doświadczeniem. Na pewno wszyscy zgodziliśmy się w jednej kwestii, kryminalizowanie użytkowników rożnych substancji psychoaktywnych, nie jest drogą prowadząca do pozbycia się problemu narkomanii na Świecie i nie przynosi ona zakładanych efektów.
Gdyby podsumować ‘clue’ w jednym zdaniu to stanowisko Międzynarodowe jest jedno.

EDUKOWAĆ – LECZYĆ – POMAGAĆ – NIE KARAĆ!

To obecnie jedyna słuszna droga, tak samo jak zrozumienie przyczyny z której człowiek popada w uzależnienia, aby móc realnie mu pomóc z niego wyjść.

Deklaracja Warszawska jest Deklaracją Międzynarodową, która nie ma wpływu na Prawo obowiązujące w poszczególnych Krajach. Natomiast jest to wspólnie wypracowany kierunek który sugeruje, dostosowywanie również wewnętrznego Prawa Państw do tendencji Światowych , aby realnie pomagać, a nie szkodzić ludziom potrzebującym pomocy.

Deklaracja Warszawska
Tekst tej Deklaracji, to nie tylko sugestie, ale wytyczne jakimi powinny się kierować komórki Samorządowe, które są odpowiedzialne za wdrażanie planów pomocy osobom uzależnionym, oraz jakie przyjmować strategie aby liczba uzależnień malała. Uwzględniając w swoich strategiach Prawa Człowieka.

Cały program Konferencji

_IGP6704  _IGP6285
Prezentacja filmu dokumentalnego produkcji polskiej – „Gdzie Polacy wstrzykują”
_IGP6575
Dr. Jay Levy – Wielka Brytania – Londyn
_IGP6594
Oscar Pares – Hiszpania – Katalonia
_IGP6596_IGP6610
Aleksander Ciechanowicz – Rosja – Sankt Petersburg
_IGP6558
Nanna Gotfredsen – Dania – Program Street Lawyers
_IGP6588
_IGP6661
Na zdjęciu poniżej  międzynarodowa grupa, w której opracowywaliśmy uzupełnienia do Deklaracji Praskiej, „Deklaracja Praska”  mówi -„o zasadach efektywnych strategii narkotykowych w ujęciu lokalnym”. Na podstawie tego o czym rozmawialiśmy przez 3 dni Konferencji, powstała nowa uaktualniona „Deklaracja Warszawska.”
Grupa do której przydzielono WK, to grupa zajmująca się punktem 3 Deklaracji Praskiej. Punkt 3 mówi i odnosi się do Praw Człowieka.

_IGP6565

_IGP6623_IGP6300_IGP6410_IGP6587_IGP6355
_IGP6669_IGP6524_IGP6634

Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content