W poniedziałek 7 marca 2011 roku odbyła się pierwsza w Polsce debata poświęcona medycznej marihuanie. Zgromadzenie pod hasłem „Medyczne preparaty kanabinoidowe w leczeniu bólu, schorzeń neurologicznych i innych problemów zdrowotnych” odbyło się w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na warszawskim Mokotowie. 

Przybyło około 100 osób, duża sala konferencyjna na pierwszym piętrze Instytutu była pełna osób zainteresowanych tematem medycznej marihuany, pojawili się także lekarze. Na wstępie Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej przedstawiła bliżej organizację, w imieniu której współorganizowała moderowaną przez siebie debatę. Jako pierwszy swój wywód rozpoczął znany neurobiolog, biochemik oraz psychofarmakolog profesor Jerzy Vetulani. Profesor wygłosił fachowy wykład, w którym przybliżył podstawowe informacje o marihuanie, jej składnikach aktywnych oraz ich działaniach.

Opowiedział krótko o historii konopi, oraz o historii jej medycznych zastosowań. Przedstawił działanie kannabinoli oraz ich naturalnego odpowiednika w ludzkim ciele anandamidu, a także receptorów kanabinnoidowych CB1 i CB2. Profesor dokładnie przeanalizował również skomplikowany sposób działania THC. Następnie rozpoczął omawianie efektów terapeutycz nych zastosowania marihuany m.in. zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego, zmniejszenie spastyczności, pobudzenie apetytu, działanie przeciwwymiotne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.Profesor nawoływał do urzędników i lekarzy o ludzką empatię, która powinna skłaniać nas do pomagania potrzebującym i cierpiącym wszelkimi istniejącymisposobami, nie zaś do kierowani się wzniosłymi ideami, czy jakimikolwiek uprzedzeniami.

Następnie głos zabrała Kasia, chora na stwardnienie rozsiane, która wielu wzruszyła swoimi słowami. Opowiedziała o swojej chorobie, którą od wielu lat leczy medyczną marihuaną oraz o swoich obawach związanych z faktem, iż robi to wbrew polskiemu prawu. Marihuana pomaga Kasi dodając jej sił i sprawności podczas rzutów choroby, dzięki temu lekarstwu może normalnie funkcjonować i wykonywać pracę architekta. Wzruszająco przedstawiła bezradność chorych wobec polskiego prawa.

 

W zastępstwie przewodniczącego organizacji zajmującej się promowaniem medycznej marihuany, wystąpiła jego współpracowniczka magister Eliza Walczak. Krótko przedstawiła działania na rzecz medycznej marihuany w Izraelu i Ameryce. Odczytała dwa poruszające listy pacjentów leczących się marihuaną w Polsce. Mężczyzna chorujący na udar mózgu opisał swoje starania o otrzymanie legalnych leków z marihuany w Polsce. W drugim liście 18 letni Tomek
opisał w jaki sposób marihuana pomaga mu w zwalczaniu bólu po poważnej operacji. Eliza apelowała też o zwykłe ludzkie współczucie oraz o rozpoczęcie systemu uprawy i dystrybucji medycznej marihuany według modelu na który pozwalają obecne regulacje prawne Unii Europejskiej.

Jako kolejny prelegent głos zabrał poseł doktor Marek Balicki. Były minister zdrowia zastanawiał się czy obecne regulacje prawne dotyczące zjawiska narkomanii rozwiązują problemy, są obojętne, czy wręcz przeciwnie powodują
więcej szkód niż korzyści? Balicki doszedł do wniosku, że obecne prawo antynarkotykowe w Polsce szkodzi, nie rozwiązuje ani nie ogranicza problemu narkomanii.

Zauważył również, że artykuł 68 naszej konstytucji zapewnia nam prawo do ochrony zdrowia. Przypomniał, że dowody naukowe jasno wykazały możliwość zastosowania marihuany w medycynie. Nasze prawo wbrew konstytucji szkodzi chorym, potrzebującym tego leku.

Marek Balicki przypomniał także, że polska narkofobia wpływa na niski poziom wykorzystania zaawansowanych leków. Zaś nasza niska świadomość ma z koleiodzwierciedlenie w rekordowych wynikach spożycia szkodliwych leków dostępnych bez recepty i nagminnie promowanych w mediach. Zauważył, że narkofobiczne stereotypy niestety funkcjonują powszechnie również w sejmowych ławach. Wyraził też nadzieję, że niedługo nadejdą konieczne zmiany.

 

Przedstawiciel Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który wszedł na mównicę po pośle Balickim, podsumowując słusznie
zauważył, że badań dokumentujących wykorzystanie kannabinoli w neurologii jest sporo. Zwrócił jednak uwagę na fakt, że niestety wiele badań, które mogłyby być cennym źródłem wiedzy, nie może za takowe uchodzić z powodów często powielanych błędów metodologicznych w ich wykonaniu. Potwierdził, że w Polsce mimo rygorystycznego prawa istnieje możliwość badania kannabinoidów, wymaga to jednak spełnienia odpowiednich procedur.

 

Na pytania zadawane przez słuchaczy pozostało niewiele czasu. Zdążyliśmy się jednak dowiedzieć od fachowców między innymi, że na polskich uczelniach medycznych już dziś dostępna jest wiedza o medycznych właściwościach
kannabinoli i THC. Potwierdził się również fakt, że Cannabis rzeczywiście jest dobrym środkiem na uporczywe bóle menstruacyjne, ponieważ medyczna marihuana skutecznie pomaga na wszelkie bóle powodowane skurczami.

 

Wielu towarzyszyło pewne nienasycenie, liczne osoby chciały zadawać kolejne pytania, zabrać głos w dyskusji, dowiedzieć się jeszcze więcej, niestety ograniczony czas na to nie pozwolił, dyskusja musiała zejść do kuluarów. Miejmy nadzieję, że szybko nadejdą kolejne okazje do przyswojenia fachowej wiedzy, poszerzenia horyzontów, wymiany zdań i doświadczeń związanych z medyczną marihuaną.

 

Relacja: Squart
Pomoc: Edukator

 

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content