Najważniejsze jest, by policja i prokuratura przestały ścigać ludzi, którzy posiadają niewielkie ilości narkotyku. Zmiany proponowane przez rząd, to krok w dobrym kierunku, ale może nie wystarczyć. W Polsce przede wszystkim trzeba odejść od praktyki penalizacji za posiadanie narkotyków. Polska, tak jak inne kraje europejskie, powinna rozpocząć depenalizację miękkich narkotyków, zwłaszcza marihuany. Penalizacja i  w jej następstwie  kryminalizacja miękkich narkotyków doprowadziła w Polsce do powstania i upowszechnienia się rynku dopalaczy.

Dopalacze w takiej skali jak miało to miejsce w naszym kraju, to był tylko polski fenomen. Nie ma ich w USA, a w Europie to zjawisko marginalne; używa ich bardzo niewiele osób i do tego bardzo ostrożnie, bo dopalacze są groźne i zawierają bardzo niebezpieczne substancje… W sierpniu br. Rada Ministrów przyjęła poprawki do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (projekt nowelizacji przewiduje możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek). Jest to nieśmiały krok w dobrym kierunku, choć może nie wystarczyć. W Polsce przede wszystkim trzeba odejść od praktyki penalizacji za posiadanie narkotyków, a najważniejsze jest, żeby policja i prokuratura przestały ścigać ludzi, którzy posiadają niewielkie ilości narkotyku. W naszym kraju za posiadanie marihuany każe się rocznie 9 tysięcy osób, a mimo to milion osób przyznaje się, że spróbowało tego narkotyku.

To oznacza, że obowiązujące w Polsce przepisy penalizujące posiadanie narkotyków nie są skuteczne, a sama penalizacja narkotyków nie działa. Warto odwołać się do przykładu Kalifornii, gdzie w chwili obecnej za posiadanie marihuany grozi jedynie mandat, a w najbliższym czasie planowane jest referendum w sprawie jej legalizacji. Aby w Polsce doszło do rzeczywistej zmiany nastawienia wobec narkotyków miękkich i ich faktycznej depenalizacji należy prawnie rozstrzygnąć ile to jest minimalna ilość narkotyku. Chodzi o to, żeby minister sprawiedliwości rozporządzeniem określił, co to jest minimalna ilość narkotyku, jaką można posiadać. Bez tego nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii proponowana przez rząd nie zadziała.

W tym kontekście warto wskazać na przykład Czech, gdzie można legalnie posiadać do 20 gram marihuany na własny użytek. Trzeba też z większym zrozumieniem traktować ludzi uzależnionych. Dlatego należy rozważyć depenalizację także wobec osób uzależnionych od narkotyków twardych, np. od heroiny, których jest w Polsce ok. 30 – 40 tysięcy. Marek Balicki ? poseł; minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki.

źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/

Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content