Stowarzyszenie Wolne Konopie stanowczo sprzeciwia się propagowaniu kłamstw, stereotypów i nieuzasadnionych oskarżeń na temat marihuany, jakie w poszukiwaniu taniej sensacji opublikowały dwa szanowane, ogólnopolskie tygodniki – Wprost i Newsweek. Tematem ma się też zająć program publicystyczny „Tomasz Lis na Żywo” na antenie publicznej telewizji.

O ile zrozumiałe jest desperackie poszukiwanie winnych przez zrozpaczoną rodzinę, o tyle karygodne i niedopuszczalne jest powtarzanie tych kłamstw przez media. Wiązanie decyzji o odebraniu sobie życia z konsumpcją marihuany jest drastycznym nadużyciem i dowodem braku dziennikarskiej rzetelności – powodów tak dramatycznego przebiegu zdarzeń mogły być setki. Marihuanę zażywa 2-3 miliony Polaków, natomiast samobójstw mamy każdego roku 3-4 tysiące – nie ma żadnych dowodów na związek między paleniem marihuany a skłonnościami samobójczymi.

Zażywanie marihuany przez tego młodego człowieka było co najwyżej manifestacją, nie zaś przyczyną problemów, z którymi się zmagał. Zamiast urządzania polowania na czarownice, warto zastanowić się nad lekcjami, jakie niesie ta tragedia. Jak przyznają oba tygodniki, marihuana jest dziś dla nieletnich bardziej dostępna niż piwo – diler nie pyta o dowód. Stowarzyszenie Wolne Konopie jest zdecydowanie przeciwne zażywaniu jakichkolwiek używek, w tym marihuany i alkoholu, poniżej 18 roku życia. 16-latkowie palący marihuanę to w dużej mierze efekt prohibicji. Przywołana została również kwestia niskiej jakości czarnorynkowej marihuany – sytuacja może ulec poprawie wyłącznie w przypadku objęcia rynku kontrolą państwa.

Zamiast wykorzystać swoją pozycję do stymulowania rzeczowej, naukowej dyskusji na temat narkotyków, Wprost i Newsweek wybrały dezinformację i grę na emocjach, które uniemożliwiają sensowną debatę. Zachowanie redakcji obu tygodników jest skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzi do utrwalania się szkodliwych stereotypów.

Stowarzyszenie Wolne Konopie domaga się sprostowania obu tekstów na łamach tygodników, zaś do Tomasza Lisa apeluje o rozsądek i zachowanie w dyskusji umiaru, rozwagi i obiektywizmu, których zabrakło w publikacjach Wprostu i Newsweeka. W najbliższym czasie opublikujemy wyszczególnienie zawartych w tych materiałach kłamstw, sprzeczności i manipulacji rodem z propagandy sprzed lat.

Zapraszamy też do lektury listu otwartego Gazety Konopnej Spliff do redakcji Newsweeka:  kliknij tu


Maciej Kowalski, Wolne Konopie

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content