Przedstawiamy naszą propozycję projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (stan na I połowę lutego), pod którą będziemy zbierać podpisy. Jeśli macie jakieś uwagi, sugestie – piszcie śmiało! W dalszym ciągu zbieramy też chętnych do organizacji samej zbiórki – chętnych zapraszamy na e-mail inicjatywa (at) wolnekonopie.pl.

Projekt

U S T A W A

z dnia ……………

o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

                   Art. 1. W ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2005 Nr 179 poz. 1485 z późn. zm.)                           wprowadza się następujące zmiany:

 1.  art. 62. ust. 4. otrzymuje brzmienie:

                    jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1 jest żywica konopi lub ziele konopi innych niż włókniste w ilości                            mniejszej niż 30 gramów, sprawca nie podlega karze.

 1. art. 63. ust. 4. otrzymuje brzmienie:

                     jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1. jest uprawa konopi innych niż włókniste w ilości nie przekraczającej 4 roślin, sprawca nie podlega karze.

                    Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2020 r.

INICJATYWA-100TYS.

PROJEKT I UZASADNIENIE W PDF

Jakub Gajewski
29 komentarzy
 1. Paweł 3 tygodnie temu

  Witam Serdecznie,

  Szanowni Państwo, stanowczo nie zgadzam się z Panem Michałem że legalizacja marihuany będzie mała negatywny wpływ na budżet państwa Polskiego oraz jego społeczeństwa. W żadnym kraju który zalegalizował marihuanę, nie odnotowano takiego zjawiska, a wręcz odwrotnie. Dlaczego w Polsce miałoby być inaczej?

  Spadek sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych to raczej zaleta a nie problem. Ograniczenie wydatków z budżetu państwa do których przyczynie się alkohol -śmiertelne choroby, wypadki samochodowe, kontrole drogowe, przemoc domowa, przepełnione zakłady karne, obciążona służba zdrowia itd. wielokrotnie przerosną dochód z akcyzy alkoholowej.

  Wzrost używania suszu konopnego przez nastolatków jest tylko bezpodstawną hipotezą, a nie faktem. W Stanach Zjednoczonych JAMA Pediatrics opublikował badania z Montany, Oregonu, kolorado i Kalifornii (gdzie rekreacyjna marihuana jest legalna) odnośnie używaniu marihuany przez licealistów. Okazało się że po legalizacji ilość użytkowników spadło o 9%. W Kanadzie Calgary Sun opublikował badania prowadzone przez Statistics Canada’s National Cannabis Surve, że ilość nastoletnich użytkowników w wieku 15-17 lat spadło o 50% po legalizacji. Może zakazany owoc faktycznie najlepiej smakuje? Na wyniki badań z Polski, niestety jeszcze będziemy musieli poczekać.

  Skuteczna walka z szarą strefą to, Nie więcej regulacji i ingerencji rządowej oraz kolejnych opłat, tylko więcej wolności i przedsiębiorczości. W trudnych czasach spowodowanych przez pandemie Koronawirusa gdzie firmy są zamykane i ludzie tracą prace, potrzebna jest innowacyjność i rozsądne rozwiązanie do którego 2000 zł za roślinę nie należy. Sugerowanie opłaty z góry za coś co może wyrosnąć na paździerz jest skrajnym absurdem. Czy rolnik z góry płaci podatek od kolby kukurydzy która potencjalnie może wyrosnąć ? Żaden przeciętny Polak o zdrowych zmysłach nie będzie ryzykował swojej miesięcznej pensji na taki eksperyment, więc szara strefa pozostaje kuszącą propozycją.

  W aptekach dostępne jest sześc różnych gatunków suszu wysokiej jakości wprowadzone do obrotu przez Kanadyjską grupę kapitałową Cannapy Growth oraz Aurora Cannabis, a Pan napisał „nie jestem wstanie znaleźć dobrego dillera który mógłby dostarczyć różne odmiany o wysokiej jakości”. Walka z szarą strefą?? Sam Pan sobie zaprzecza.
  Problem tkwi, nie w jakości suszu lecz w CENIE !!! Gdyby w aptece gram kosztował 15zł – 20zł w detalu lub uprawa na własny użytek była bez opłat, to nikt nie szukał by „dillera co sprzedaje po 50zł za gram na ulicy”.

  Szkodliwość uprawy w warunkach nienaturalnych pod sztucznym oświetleniem, dwutlenek węgla, efekt cieplarniany, ślad węglowy, dziury ozonowe itp.- Brzmi jak strajk klimatyczny Grety Thunberg-. Susz sprowadzany z zagranicy jest uprawiany pod lampami z użyciem dwutlenku węgla jako suplement, to zagranicznym firmom wolno a Polakom nie ? Nowojorska kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez udzielając wywiadu dla CNBC powiedziała „Nie jedzmy wołowiny ! Krowy wydalając gazy trawienne z charakterystycznym odgłosem, pozostawiają ślad węglowy” No po prostu śmiechu warte.
  Grupa Citronex pod nazwą Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej Siechnice Sp. z o.o. Jest jednym z największych producentów warzyw szklarniowych w Polsce. Uprawa o powierzchni 500 000m2, TAK PIĘĆSET TYSIĘCY METRÓW KWADRATOWYCH, JEST PROWADZONA POD LAMPAMI !!! Może tam trzeba wyłączyć prąd?

  Proponuje depenalizacje za posiadania niewielkiej ilości suszu i legalizacje domowej uprawy na własny użytek do ograniczonej liczby roślin nie odpłatnie, tak jak jest egzekwowane w każdym cywilizowanym kraju. Również proponuje legalizacje polskiego przedsiębiorstwa związanego uprawą konopi jako działalność gospodarczą z której wszyscy z korzystamy. Nowe podatki, składki ZUS, nowe miejsca pracy, innowacyjność, to tylko kilka z wielu atutów.

  Pana komentarz bardziej przypomina pismo urzędowe niż rozważną propozycje. Ktoś kto wpierw proponuje narzucenie 2000 zł za roślinę a potem nieodpłatne utworzenie diagramów i zredagowanie prawa, brzmi podejrzanie. Umieszczenie komentarza z zaszyfrowanego, Szwajcarskiego maila -Proton Mail- robiąc reklamę dla partii PiS, wygląda na osobę prężnie działającej w polityce lub kogoś z własnymi aspiracjami, nie koniecznie korzystnych na rzecz społeczeństwa.

 2. Żenada 4 tygodnie temu

  Mentalność niewolników mocno, „niech nam każą płacić za to, że będę mógł roślinę zasadzić, tak z 1000-2000 zł. niewolnik chciałby za jedną roślinę zapłacić”.
  Jak w tym kraju ma być dobrze jak niewolnicy mają prawa wyborcze.

 3. Jakub 4 tygodnie temu

  Panie Michale,
  żeby osobiście w moim domu podnieść dwudziestokrotnie (skąd te dane w ogóle?) zużycie prądu musiałbym chyba zrobić sobie conajmniej 10m2 growroom, ilość wyhodowanej marihuany w takim pomieszczeniu to na pewno nie 4 rośliny, a conajmniej 40. Średnia lampa oparta na starszej technologii HPSdo utrzymania 4 roślin to około 250-400W (dziś można kupić droższe, nie produkujące żadnego ciepła ledowe lampy, opiera się pan najprawdopodobniej na jakichś przestarzałych danych), więc efekt cieplarniany jest praktycznie żaden. Dużo większe szkody (główne szkody trzeba przyznać) powoduje produkcja zwierząt. Zużywamy znacznie więcej wody i jedzenia niż wyciągamy z tego korzyści – może tutaj powinien Pan dopatrywać się problemów z efektem cieplarnianym?

 4. Michał 1 miesiąc temu

  Dzień Dobry,

  pisze do Pani ponieważ uważam że legalizacja marihuany ma możliwy negatywny wpływ na budżet państwa polskiego.

  Po legalizacji marihuany państwo polskie na pewno poniesie następujące koszty:

  – spadek dochodów z akcyzy alkoholowej,
  – wzrost wydatków na kontrolę kierowców,
  – wzrost wydatków związany ze zwiększeniem użycia suszu pośród nastolatków co wywoła potrzebę kontroli użycia pośród młodzieży w szkołach
  – przymus kontroli procesu oraz zapobieganie szarej strefie.
  – …

  W związku z powyższym uważam że państwo polskie powinno wprowadzić prawo zezwalające na hodowle konopi jednakże każda roślina hodowana na własny użytek powinna
  być zarejestrowana na pobliskim posterunku policji, cały proces mógłby przebiegać się drogą elektroniczną tak aby koszty administracyjne były jak najniższe, sama rejestracja powinna
  odbywać się bez potrzebny wizyty policjanta w miejscu uprawy a ewentualne sprawdzenie rzeczywistego stanu mogło by przebiegać bez potrzeby udziału hodowcy gdy to możliwe.

  Same licencje były by wydawane co sezonowo jedynie osobom które:
  – zgodnie z Krajowym Rejestrem Karnym nie miały udziału w procesie mafijnym to jest nie zajmowały się hodowlą na skalę przemysłową bądź handlem,
  – nie jeździły samochodem po zażyciu narkotyku,
  – …

  Co do sumy takiej licencji myślę że kwota nawet do 2000 zł za jedną roślinę była by do zaakceptowania przez osoby które rozważają uprawę konopi na własny użytek.
  Następująca kwota jest do zaakceptowania z następujących powodów:
  – cena jednego grama suszu konopi kupionego na ulicy to 50 zł cena w aptece 65 zł z jednej rośliny wyhodowanej w odpowiedni sposób można zebrać nawet do 400 gram.
  – rynek nasienny konopi jest bardzo dynamiczny oraz głęboki co pozwala na wybór odmiany która najlepiej odpowiada osobom zainteresowanym.
  – …

  Z pieniędzy uiszczanych przez polskich prywatnych hodowców można by zbudować fundusz który pozwolił by na edukowanie społeczeństwa oraz pokrycie kosztów
  związanych z wprowadzeniem konopi na rynek. Warto zwrócić uwagę na fakt że w obecnej sytuacji naród polski zmuszony jest do płacenia zagranicznym firmom za
  hodowlę konopi która notabene była częścią naszego społeczeństwa od wieków nawet w twórczości znanych polskich poetów.

  Ostatnim punktem jest fakt szkodliwości uprawy konopi w warunkach nienaturalnych tj. pod sztucznym oświetleniem. Warto było by zabronić hodowli konopi w warunkach
  nienaturalnych ponieważ wyhodowanie jednej rośliny prowadzi do zużycia znacznych pokładów energii elektrycznej i wspiera to efekt cieplarniany. Statystka prowadzona w
  Stanach Zjednoczonych wskazuje że hodowanie konopi w warunkach domowych z użyciem lamp prowadzi do dwudziestokrotnego wzrostu zużycia energii elektrycznej. Sama
  hodowla w warunkach naturalnych przechwytuje znacznie większą ilość dwutlenku węgla niż inne rośliny jest to około 13 ton dwutlenku-węgla na hektar. Konopie mają wiele
  zielonych zastosowań i uważam że są jednym z najlepszych sposobów na walkę z globalnym ociepleniem.

  Legalizacja marihuany to wzbogacenie się tylko obywateli państwa, licencjalizacja pozwoli wzbogacić się państwu oraz obywatelowi a przy pozytywnym udziale czynniku ludzkiego
  może pozwolić na powstanie miejsc pracy oraz redukcję śladu węglowy.

  Jeśli jest pani zainteresowana mogę nieodpłatnie utworzyć diagramy UML oraz diagramu procesu przedsiębiorczego jako mój wkład w poprawę działania polskiego społeczeństwa.

  Jestem w stanie zredagować dla waszego zespołu historie delegalizacji marihuany, tego jak prawo to zostało skopiowane ze Stanów Zjednoczonych gdzie w wielu stanach jest aktualnie wycofywane.

  Robie to głównie z prywatnych pobudek, lubię palić marihuanę jednakże nie jestem w stanie znależć dobrego dillera który miałby naturalny szusz wysokiej jakości danych odmian. Zdaje sobie sprawę z tego że przy obecnym kształcie rządu najprawdopodobniej nie będziemy w stanie nic wskurać jednakże inowacyjne oraz odpowiedzialne podejście daje pewną nadzieję na zmianę tego prawa. Poza tym odrzucenie takich ustępstw przez rządzących może doprowadzić do spadku poparcia w kolejnych wyborach.

  Głosuje na PiS od kiedy mam prawo wyborcze.

  +48 603 932 262

  Sent with ProtonMail Secure Email.

 5. Michal 1 miesiąc temu

  Ja uważam że nie ma co się bawić w historie typu bo w Czechach wolno a raczej skłoniłbym się do licencjalizacji hodowli konopi. Mam na myśli pozwolenia wydawane przez rząd za opłatą. Szczerze to nawet zgodziłbym się na 1000 zeta na pozwolenie na jedną roślinę bo i tak by mi się to kilkunastokrotnie zwróciło. Poza tym popieram hodowle głównie z tego powodu że rynek nasienny konopi jest bardzo dynamiczny oraz głęboki. A od dilera narkotyków naprawdę trudno jest kupić naturalny towar nie spod lampy a co dopiero daną odmianę. Cała ta historia z delegalizacją musi się skończyć ponieważ konopie są zdrowsze od innych używek i są ekologiczne.
  Jak zapłacimy 1000 zeta za spokój psychiczny i tak nam to się zwróci.

 6. Paweł 1 miesiąc temu

  Witam, dodałbym Art. o legalnej uprawie przemysłowej w celu zaopatrzenia aptek w Polsce. Dlaczego zagraniczne koncerny jak Aurora i Spectrum (Canopy Growth) zarabiają na dystrybucji w Polsce i odprowadzają podatki za granicą, a Polski przedsiębiorca jak zwykle jest dymany. W pierwszym roku Państwo zarobiło by miliony z odprowadzonych podatków. Problem z dostępem suszu w aptekach by się rozwiązał a koszt medykamentów spadł by o 50%. Z korzystali by również producenci lamp, nasion, ziemi i itp. (To scenariusz Win / Win.) Lepsza jakość i łatwiejsza kontrola jakości a nie ten Kanadyjski wiór. Uprawę mógł by prowadzić każdy zarejestrowany przedsiębiorca a nie specjalne organy. Każdy może uprawiać w ogródku pomidory i sprzedać na bazarku tak też każdy powinien mieć prawo do uprawy i legalnej sprzedaży konopi. W słonecznej Kalifornii uprawy prowadzone są przez zwykłe małżeństwa w ogródkach pod domem, susz jest oddawany do organu kontroli jakości i jest badany pod względem pestycydów, szkodników, chemii, zawartości THC i CBD oraz ogólnej jakości. Organ decyduje czy produkt zostanie dopuszczony do obrotu a to daje bezpieczeństwo dla konsumenta. I co, Da się?

 7. Bukowa 2 miesiące temu

  Czy to zart? To brzmi jak pójście na łatwizne przy kartkówce z polskiego, to nie przejdzie, nie jaracie tam za dużo, Ci co tą propozycje zmiany pisali?

 8. Dawid 3 miesiące temu

  Wysyłajcie też projekty na plakaty oczywiście poza głównym logiem. Dla mnie to nie jest jakiś wielki koszt wydrukować kilka i rozwiesic w powiecie a informacja będzie bardziej wiarygodna. Zacznę już w połowie kwietnia zaraz po świętach tak żeby cały mój powiat, gmina wiedziała gdzie i kiedy może taki podpis oddać..pozdrawiam! Sadzic, palić, zalegalizować! Wolny zawsze za!

 9. Dawid 3 miesiące temu

  Koniecznie należy uwzględnić ekstrakcje oleju RSO..poza tym dokładnie jak z alkoholem..niby bimber jest zakazany w ogromnych ilościach,produkcje nielegalne itd i tak samo powinno być z ganja..małe ilości na użytek własny i gra gitara..nikt nikomu nie zagląda kto ile nalewek babci ma w piwnicy albo bimber od chłopa z wioski 65% już nie wspominając o winach domowej produkcji sezonowych wisniowych lub gronowych..chyba każdy zna temat..natomiast wszelkiego rodzaju aparatury gorzelnicze po lasach schowanych na produkcje studencką nie zawsze sprawdzonej receptury juz wylapuja sukcesywnie z czym się zgadzam..identycznie z naszą Mary poproszę:) w domu sobie zrobię najlepsze i chętnie się z kimś receptura,wiedzą podzielę.. mega pasja i hobby;) dzięki za e-mail zwrotny od Was już się bałem że jakiś niewypał:) w maju będę z Wami zbierał podpisy! Szablon świetny sposób! Armii Wolnych konopii czekam w gotowości na dalsze instrukcje i informację wg których postępować! Pozdro! Sadzic, palić, zalegalizować! Wolny zawsze za!

 10. ksenia 3 miesiące temu

  5 roślin, poza tym spoko 😀

 11. rafi 3 miesiące temu

  jesteście pewni, że wyrobimy się ze wszystkim do 31 grudnia? ja wątpię czy zdążymy
  i potem sie okaże, że nie uchwalą bo powiedzą -> jest styczeń 2021, ustawa już nie aktualna

 12. Maciej 3 miesiące temu

  Powiedzcie mi co mam zrobić aby jak najbardziej wam wolne konopie pomóc w legalizacji naszych pięknych roślin? Działam na yt oraz na instagramie zrobię wszystko dla wolnych konopi jestem praktykantem zatem dużego majątku nie mam lecz moje ręce i nogi oraz reszta ciała są do waszej dyspozycji hahs jak wam pomóc mogę?!

 13. Szymon 3 miesiące temu

  Podpisuje sie

 14. Atu 3 miesiące temu

  4 rośliny, 30gram można miec przy sobie a w domu to co wyhodujesz i sobie z tego zrobisz. Skoro mam cos w domu to musi byc na użytek własny więc co komu do tego? Alkohol mozna robic samemu na użytek włany i nikt nie ingeruje w to ile go mamy.

 15. Daniel 3 miesiące temu

  Po pierwsze promo 😉

  Art 62 imo „ilości nie większej niż 30 gramów bądź mniejszej lub równej 30 gramów.W obecnym brzmieniu
  to 29,99 gr jest legalne 30 gr paka.

  Potężna luka dotycząca ekstraktów
  w art 2 dopisać oprócz ziele i żywica – ekstrakt. Bo w tym przypadku osoby leczące się za pomocą FECO / RSO nadal będą podlegać karze. Ewentualnie pytanie do specjalistów jaka ilość ekstraktu na posiadaniu
  pacjenta jest wygodna i dopisać paragraf dot. ektraktów.

 16. Kamila 3 miesiące temu

  Ja też się podpisuję i chetnie pozbieram podpisy w moim mieście

 17. P 3 miesiące temu

  Jak to ma działać, że do 30g jest się nie karanym i można mieć do 4 krzaków skoro z 4 krzaków suszu wychodzi grubo ponad 30g. Wygląda na to, że można hodować, ale suszyć tylko część krzaka żeby nie wyszło ponad 30g. Brzmi głupio. Nie rozumiem.

  • Witek 4 tygodnie temu

   Możesz posiadać przy sobie 30g. Znaczy to, że możesz tyle mieć na mieście a w domu dużo dużo więcej.

 18. Błażej 3 miesiące temu

  ANKIETA, ANKIETA, chętnie pozbieram podpisy

 19. P 3 miesiące temu

  Jak to ma działać, że do 30g jest się nie karanym i można mieć do 4 krzaków skoro z 4 krzaków suszu wychodzi grubo ponad 30g. Wygląda na to, że można hodować, ale suszyć tylko część krzaka żeby nie wyszło ponad 30g. Brzmi głupio. Nie rozumiem

 20. Ronert 3 miesiące temu

  Gdzie można oddać głos ?

 21. Majk 3 miesiące temu

  Mam małą sugestię- 5 roślin brzmi lepiej niż 4, a jeszcze lepiej brzmi 10! 😛
  Nie podoba mi się też „Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2020 r.”, powinna wchodzić w życie od razu, od momentu jej uchwalenia- i tak za długo na to czekamy! 🙂

  Bardzo mi się podoba, że ujeliście też żywicę konopii 🙂 przy 4 krzakach i 30g- to wszystko będzie trzeba na koncentraty przerabiać, żeby był legal 😛

 22. Grzegorz 3 miesiące temu

  Gdzie można się zapisać jako aktywista?

 23. Patryk 3 miesiące temu

  Patryk

 24. Dariusz 3 miesiące temu

  Chętnie przyczynie się do zbierania podpisów

 25. Marco 3 miesiące temu

  Zamieście gotowy szablon do zbierania podpisów.

  • Paweł 3 miesiące temu

   Taaak ! To jest mega dobry pomysł. Szablon do pobrania druku podpisy i wysyłka z powrotem i nie trzeba będzie nawet nic się zgłaszać, tylko kartki wysyłać pełne. Ja w maju wyjeżdżam niestety, także takie coś byłby spoko. Jakąś kartkę z podpisem swoim i trochu znajomych na pewno bym podesłał XD

 26. Paweł 3 miesiące temu

  Podpisuje się.

 27. SZYMON 4 miesiące temu

  SZYMON

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować!        |        WolneKonopie.org © 2019  -  "Made on blunt." -  underground.  
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account