Określenie „marihuana” pochodzi z meksykańskiej odmiany języka hiszpańskiego i oznacza kwiaty oraz przykwiatowe liście konopi indyjskich. Konopie Indyjskie rosną w zależności od odmiany, miejsca i warunków od 1,5 miesiąca (w pomieszczeniach) do 5 miesięcy (na zewnątrz). Marihuana wytwarzana jest przez roślinę w tzw. fazie kwitnienia, która następuje po fazie wzrostu podczas skracania się dnia.

marihuana

Cannabis

Marihuana jest trzecią najczęściej używaną substancją na świecie po alkoholu i tytoniu. W Polsce szacuje się, że po marihuanę sięgnęło przynajmniej raz 3 mln obywateli. Według Linneusza istnieje jeden gatunek konopi – Cannabis Sativa, który dzieli się na trzy podgatunki:

  • Konopie dzikie –  Cannabis Ruderalis
  • Konopie uprawne – Cannabis Sativa
  • konopie Indyjskie – Cannabis Indica
  • Konopie olbrzymie – Cannabis Gigantea

Zdecydowana większość konsumentów marihuany podobnie jak większość społeczeństwa to dobrzy obywatele, którzy ciężko pracują, wychowują dzieci, płacą podatki i przyczyniają się w pozytywny sposób do rozwoju lokalnych społeczności. Nie różnią się od swoich rówieśników nie-palaczy z wyjątkiem tego, że używają marihuany.  Nie są częścią problemu przestępczości i bardzo niesprawiedliwym jest traktowanie ich jak przestępców. Nie ma zasady co do wieku, czy zawodu używających marihuany. Do jej konsumpcji przyznają się artyści, liderzy społeczni, biznesmeni czy urzędnicy państwowi. Musimy tę rzeczywistość ująć w ustawie i położyć kres mitom, że palenie marihuany to odbiegające od normy społecznej zajęcie, a konsument to margines społeczeństwa.

Zakazy dotyczące marihuany niszczą życie i kariery zawodowe dziesiątek tysięcy Polaków. Z powodu braku społecznego zrozumienia i narkofobii doprowadzają do tragedii rodzinnych rozbijając więzi. Powodują szkody społeczne dużo większe niż samo używanie marihuany. Wprowadzenie zakazu miało na celu ochronić młodych ludzi przed tą używką i miało dać narzędzie do walki z handlem marihuaną. Wszelkie statystyki i obserwacje pokazują jednak odwrotny skutek. W obecnych czasach to dzieci i młodzież ma większy dostęp do marihuany niż dorośli, a beneficjentami obecnego prawa są zorganizowane grupy przestępcze i służby mundurowe. Najwięcej tracą obywatele i skarb Państwa. Co roku w Polsce za „przestępstwa” związane z marihuaną aresztowanych jest blisko 20 000 osób, a 90% spraw dotyczy posiadania małych ilości marihuany. To jest błędne zastosowanie sankcji karnej i nieproduktywne zużycie zasobów organów ścigania, które powinny koncentrować się na poważnych przestępstwach. Wzięcie pod kontrolę nielegalnego rynku marihuany przyniesie zdecydowanie więcej korzyści niż prohibicja i pozwoli ochronić młodzież przed jej konsumpcją. Do skarbu państwa wpłynie znaczna część z podatków i stworzą się miejsca pracy. Oddanie tej używki w ręce zwykłych ludzi przyniesie zdecydowanie mniej negatywnych zdarzeń z nią związanych. Pokazują to przykłady Stanów Zjednoczonych, Portugalii czy Holandii, w których uregulowano te kwestie. W miejscach tych jest mniejsze spożycie marihuany przez młodzież niż w Polsce.

Żadne z badań przeprowadzonych w tym celu nie potwierdziło jednoznacznie, że marihuana jest furtką do narkotyków twardych. Teoria „bramy przejścia” została stworzona w latach 70′ przez dr Denis Kandel i mówi ona o tym, że to alkohol i tytoń są używkami, które ułatwiają  sięgnięcie po kolejne substancje psychoaktywne. Badanie to zostało powtórzone w 2014 roku, a wyniki pokrywają się z poprzednimi doniesieniami. Niestety prohibicyjni politycy, aktywiści anty-marihuanowi i dziennikarze zmanipulowali tę teorię w celu zastraszenia społeczeństwa i uzyskania od niego pozwolenia na zdelegalizowanie konopi indyjskich. Statystycznie na 100 osób w USA, które próbowało marihuany przypada jeden użytkownik kokainy i mniej niż jeden użytkownik heroiny. Marihuana może być przystankiem na drodze po sięgnięcie po inne narkotyki, jest też pierwszą nielegalną substancją po jaką najczęściej sięgają użytkownicy ale nie jest furtką do narkotyków. Ważnym aspektem, który powinniśmy jak najszybciej wprowadzić w życie jest oddzielenie marihuany od nielegalnego rynku ponieważ wrzucenie jej do jednego worka z narkotykami umożliwia młodym ludziom korzystanie z dużo gorszych w skutkach substancji psychoaktywnych. W Holandii, gdzie 25 lat temu politycy zdecydowali się, aby oddzielić marihuanę z rynku nielegalnych narkotyków pozwalając na sprzedaż niewielkich ilości marihuany poprzez specjalne sklepy tzw. Coffeshop spożycie marihuany jest mniejsze niż w Polsce.

Jest wiele badań dotyczących marihuany i uzależnienia. Mimo iż jeszcze przed naukowcami jest sporo do zrobienia to większość danych epidemiologicznych i badań przeprowadzanych na zwierzętach wykazuje, że właściwości uzależniające marihuany u ludzi są niskie w porównaniu do innych substancji odurzających, w tym alkoholu i nikotyny. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Medycyny (IOM) niecałe 1 na 10 dorosłych osób używających marihuany uzależnia się od niej. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci i młodzieży. Tutaj wskaźnik pokazuje, że 1 na 6 młodych osób będzie uzależnienionych. Te same badania wskazują, że większość z nich po osiągnięciu 34 lat rezygnuje ze spożywania marihuany samoczynnie, bez potrzeby korzystania z pomocy terapeutycznej. Jeśli porównać do legalnych substancji odurzających to w przypadku alkoholu uzależnia się 15% dorosłych a w przypadku tytoniu 32%. Objawy odstawienia konopi są rzadkie i dotyczą głownie młodzieży lub osób, które zaczęły używać tej substancji gdy ich mózg jeszcze całkowicie się nie rozwinął. W porównaniu do alkoholu, tyotniu czy heroiny objawy związane z odstawieniem marihuany są łagodne i subtelne. Najczęściej występującymi są niepokój, drażliwość, łagodne pobudzenie i zaburzenia snu, pogorszenie nastroju. Objawy te u zdecydowanej większości użytkowników przechodzą po kilku, kilkunastu dniach od odstawienia.

Wolne Konopie to organizacja założona przez konsumentów marihuany krótko po wprowadzeniu prohibicji w Polsce. Jesteśmy głosem Polaków, którzy wyrażają sprzeciw wobec zakazu używania konopi. Reprezentujemy interesy setek tysięcy Polaków, którzy używają konopi indyjskich odpowiedzialnie i jesteśmy przekonani o tym, że nie powinno być traktowane to jak przestępstwo. Popieramy zniesienie wszelkich sankcji karnych dotyczących osób dorosłych związanych z posiadaniem i uprawą marihuany i postulujemy stworzenie kontroli nad legalnym rynkiem zajmującym się dystrybucją konopi tzw. legalizacją kontrolowaną. Popieramy dekryminalizację i depenalizację niemniej jednak uważamy to za niedostateczny półśrodek, który jest dobrym rozwiązaniem dla użytkownika i dilera ale na dłuższą metę utrudniającym poparcie społeczne dla legalizacji i pracę policji i sądów. Uważamy, że wszelkie używki w tym marihuana nie są dla dzieci i powinny być używane tylko przez osoby dorosłe. Niestety obecne prawo doprowadziło do tego, że to głownie młodzi ludzie mają dostęp do marihuany i to oni jej głównie używają. Uważamy, że odpowiednia edukacja oraz profilaktyka, a nie kara i zakaz są kluczem do zmniejszenia problemu używania substancji psychoaktywnych w społeczeństwie. Popieramy prawo pacjentów do korzystania z marihuany jako leku i traktujemy to jako priorytet, który musi zostać jak najszybciej osiągnięty. Jednakowoż popieramy prawo rolników do komercyjnego i prywatnego wykorzystania konopi do celów przemysłowych. Nie ma na świecie drugiej, tak ważnej dla człowieka rośliny jakimi są konopie!

Wychodzimy z założenia, że człowiek nie może zabraniać rosnąć roślinom gdyż są one częścią ekosystemu. Konopie towarzyszą nam od początków naszego istnienia i jeszcze 100 lat temu korzystaliśmy z ich dobrodziejstw w wielu dziedzinach życia. Czy tego chcemy czy nie konopie będą nam towarzyszyć i żadna prohibicyjna polityka nie jest w stanie się ich pozbyć. Sporo problemów zdrowotnych i społecznych bierze się z powodu nadużywania alkoholu i papierosów jednak gdy w latach 30-tych poprzedniego wieku Stany Zjednoczone próbowały zakazać tych substancji negatywne skutki były jeszcze większe. Marihuana jest trzecią najbardziej popularną substancją psychoaktywną i pomimo surowych przepisów setki tysięcy Polaków pali ją odpowiedzialnie. Nasza polityka publiczna powinna niezaprzeczalnie odzwierciedlać tę rzeczywistość. Ponadto marihuana jest znacznie mniej niebezpieczna niż alkohol i tytoń i w porównaniu do legalnych używek nie powoduje poważnych konsekwencji zdrowotnych. Negatywne skutki związane z marihuaną wiążą się głównie z aresztowaniami i pobytami w więzieniach a nie poprzez używanie samej marihuany. Według WHO konsumpcja alkoholu związana jest z 4% wszystkich zgonów na świecie. Podobnie ma to się do tytoniu. Marihuana jest substancją o niskiej toksyczności i nie można jej przedawkować śmiertelnie. Nie zachęcamy nikogo do zażywania marihuany lub jej pochodnych. Rządamy po prostu zaprzestania karania i aresztowania odpowiedzialnych palaczy marihuany, którzy nie szkodzą społeczeństwu. Ostatnimi czasy zmniejszył się odsetek prowadzących pod wpływem alkoholu i nie zostało to osiągnięte poprzez zakazy i aresztowania tylko poprzez skuteczne kampanie edukacyjne.

Konopie siewne (przemysłowe, włókniste, uprawne) to jeden z podgatunków konopi. Jest wysoką, szczupłą i włóknistą rośliną podobną do lnu lub Ketmii. Charakteryzuje się mocnym włóknem i małą zawartością THC (do 1%) głównego składnika zawartego w konopiach indyjskich. Konopie siewne posiadają dość wysokie poziomy innego aktywnego składnika CBD (do 6%), który jest anty-psychoaktywny. Polskie prawo ograniczało niemalże do zera możliwości uprawy tej rośliny. Ostatnimi laty, między innymi dzięki naszym działaniom zliberalizowano przepisy dotyczące konopi siewnych. Obecnie przeżywamy renesans upraw, których jest coraz więcej. Na początku XX wieku byliśmy 4 eksporterem konopi na świecie po Chinach, Rosji i Rumunii.

Sadzić, Palić, Zalegalizować!        |        WolneKonopie.org © 2019  -  "Made on blunt." -  underground.  
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account