W medycynie, objawy choroby Raynauda to skurcz naczyniony (skurcz tętnic) lub inne zaburzenie powodujące przebarwienie palców u rąk i nóg, a czasami także w innych obszarach ludzkiego ciała (uszy, policzki, język).
Dysfunkcja ta sprawia też często, że paznokcie stają się kruche i łamliwe. Choroba nazwana imieniem francuskiego fizyka Maurice Raynauda (1834-1881) zmniejsza ukrwienie tkanek w pewnych regionach ciała. Stres emocjonalny oraz uczucie zimna to najczęściej występujące przyczyny.
Warto wspomnieć również o drugiej formie choroby Raynauda, gdzie zjawisko jest idiopatyczne i powodowane przez inne czynniki. Ręczny pomiar temperatury to narzędzie do rozróżniania pomiędzy pierwotną, a wtórną formą dysfunkcji.
Niestety istnieje taka możliwość, w której chory może przejść z formy podstawowej do formy wtórnej. W skrajnych przypadkach formy wtórnej możliwa jest martwica palców.
Zjawisko Raynauda to przesadne reakcje naczynioruchowe na stres. Dokładniej, prowadzi to do skurczów naczyń krwionośnych, a następnie do niedotlenienia tkanek. Przewlekłe przypadki mogą prowadzić do zaniku tkanki skórnej, podskórnej oraz mięśniowej.
Choroba Raynauda
Przypadłość może powodować bóle w kończynach, dotkniętych przebarwieniami. Jest to wyjątkowo niepokojące u osób, u których nie zdiagnozowano choroby. Jeśli ktoś z tą przypadłością przebywa zbyt długo w zimnym klimacie to może być to niebezpieczne. Objawy obejmują kilka cyklicznych zmian kolorów skóry.
- W przypadku wystawienia organizmu na działanie niskich temperatur dopływ krwi do palców rąk i stóp znacząco zmniejsza się, a w niektórych przypadkach dzieje się to również w okolicach nosa lub uszu. Skóra blednie, a palce stają się zimne i zdrętwiałe.
- Gdy kończy się dopływ tlenu to skóra zmienia kolor na niebieski (tzw. sinica ) . Jeśli kolor następnie rozwija się w fioletowy, przypominający siniaki , które nie znikają (lub po prostu rozprzestrzenia się) i towarzyszy mu rozdzierający ból to należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Te zdarzenia są epizodyczne ,a kiedy obszar ciała zostaje ocieplony, powraca przepływ krwi i naturalny kolor skóry. Często towarzyszy temu obrzęk i uczucie mrowienia.
Ogólna terapia
Należy unikać czynników środowiskowych, jakim jest przede wszystkim zimno
Należy unikać źródeł stresu, ponieważ stres niszczy fizycznie nasz organizm
Nosić odpowiednią odzież, ocieplać palce, głowę i nogi (rękawiczki, czapka, izolowane obuwie)
Należy rzucić palenie papierosów
Unikać kofeiny oraz innych stymulatorów zwężających naczynia krwionośne
Jeśli chory cierpi ponadto na cukrzycę to należy utrzymać plan terapii cukrzyków.
Interwencja chirurgiczna
W niektórych przypadkach skuteczne może być chirurgiczne usunięcie naczyń krwionośnych, które blokują nerwy w palcach. Nowsza metoda to stosowanie Botoxu. Wedle badań, ponad 80% pacjentów z poważnymi przypadkami choroby Raynauda (w wieku 15-72 lat) zredukowało swoje objawy i bóle po zastosowaniu Botoxu.
Arginina to substancja, która rozszerza naczynia krwionośne. Uzyskuje się ją poprzez ekstrakcję z liści rośliny miłorzębu japońskiego (ginkgo biloba). Ponadto efektywne jest stosowanie dodatków w postaci oleju z ryb, które zawierają długołańcuchowe kwasy tłuszczowe.
Terapia kannabinoidami
Medyczna marihuana pomaga utrzymać odpowiedni przepływ krwi do rąk. Rozszerza tętnice (naczynia krwionośne) oraz zmniejsza naprężenie, co powoduje łagodzenie bólu.
Najlepiej stosować kannabinoidy w postaci olejków konopnych, masła konopnego lub innych produktów spożywczych (np. ciastka) zawierających marihuanę. ¼ szklanki oleju z konopi może być dodawana do wanny przy gorącej kąpieli. Olej jest wtedy bardzo dobrze wchłaniany przez skórę. Można używać olejków roślinnych, jak i preparatów opartych na bazie alkoholu.
Wybrane wskazane odmiany dla pacjentów cierpiących na objawy/chorobę Raynauda:Sweet Cheese, Butterscotch, Buddha’s Sister, Chernobyl, Strawberry Cough, Silver Pearl, White Rhino, Blue Dragon, Blue Dream, Red Dragon, Platinum Kush, No. Lights, Cannadential, 3rd Dimension, Bubba Kush, Chemdawg 4. Choroba Raynauda
Źródło: Sidbank
- ZAJRZYJMY DO USA. DLACZEGO CBD JEST TAM WSZĘDZIE ? - 14 listopada 2018
- NAJWIĘKSZE BADANIA DOTYCZĄCE MARIHUANY I SCHIZOFRENII, NAUKOWCY ODKRYLI 35 GENÓW ZWIĄZANYCH Z UŻYWANIEM KONOPI - 4 października 2018
- MACIEJ KOWALSKI W POLSACIE O BIZNESIE OPARTYM NA KONOPIACH - 10 stycznia 2018
Ciekawy artykuł!