Naukowcy badający wpływ marihuany na stan kości odkryli, że zmienia się on wraz z  wiekiem. Badania wykazały, że podczas gdy kannabinoidy mogą zmniejszać wytrzymałość kości u osób młodych, u starszych działają wręcz odwrotnie – chronią przed osteoporozą i osłabianiem kości. Wyniki na łamach „Cell Metabolism” opublikował zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, który przetestował działanie marihuany na myszach.

Osteoporoza w pewnym momencie życia dotyka nawet 30% kobiet i 12% mężczyzn. Grupa  badaczy dowiodła, że konopie mogą wyłączać pewne, naturalnie występujące w organizmie cząsteczki, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju osteoporozy. Już wcześniej dowiedziono, że receptor CB1 aktywowany przy wykorzystaniu marihuany wpływa na regenerację kości. Dotychczas jednak nie udowodniono jakie niesie to za sobą skutki – pozytywne, czy też negatywne.

Nowe badania zostały sfinansowane ze środków Arthritis Research Campaign. Naukowcy przy wykorzystaniu związków zawartych w zielu konopi stymulowali u myszy receptory CB1. Okazało się, że kannabinoidy spowalniają rozwój i regenerację tkanki kostnej u młodych osobników. Jednak te same związki podane osobnikom starszym zmniejszają utratę masy kostnej i zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w kościach, co zwykle towarzyszy osteoporozie.

Stuart Ralston profesor reumatologi na Uniwersytecie w Edynburgu stwierdził: „To ekscytujący krok na przód, ale musimy przyznać, że są to jedynie wstępne wyniki i niezbędne będą dalsze badania wpływu marihuany na ludzi, które wykażą dokładniej w jaki sposób efekty zmieniają się wraz z wiekiem ludzi.” Już wkrótce mają odbyć się kolejne eksperymenty, których wyniki być może dostarczą nowego oręża w walce z osteoporozą.

źródło: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/edinburgh_and_east/8199007.stm

Tags:
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować!        |        WolneKonopie.org © 2020  -  Made on blunt. -  underground.  
lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account