Zgodnie z danymi opublikowanymi w Journal of the American Medical Association (JAMA) Network Open, stanowe przepisy dotyczące legalizacji marihuany nie wiążą się ze statystycznie istotnym wzrostem wskaźników skutków zdrowotnych związanych z psychozą.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Stanforda ocenił związek między przyjęciem ogólnostanowych przepisów legalizacyjnych a wskaźnikami roszczeń zdrowotnych związanych z psychozą wśród kohorty ponad 63 milionów osób ubezpieczonych prywatnie w latach 2003-2017.

Autorzy stwierdzili: „O ile nam wiadomo, to badanie jest pierwszym i największym, które określa ilościowo związek między polityką dotyczącą medycznej i rekreacyjnej marihuany a wskaźnikami roszczeń zdrowotnych związanych z psychozą we wszystkich stanach USA. Nie zaobserwowaliśmy statystycznie istotnego związku poziomu stanowej polityki dotyczącej konopi indyjskich z ogólnymi wskaźnikami diagnoz związanych z psychozą lub przepisanymi lekami przeciwpsychotycznymi. Ponieważ stany USA nadal legalizują używanie, produkcję, promocję lub sprzedaż konopi indyjskich, ciągłe badanie wpływu stanowych polityk dotyczących konopi indyjskich na zaburzenia psychotyczne może być pouczające, szczególnie w przypadku projektów badań, które dają dokładne szacunki w podgrupach populacji wysokiego ryzyka. ”

Badanie Stanforda pojawiło się zaledwie kilka dni po opublikowaniu osobnego artykułu, opublikowanego online w czasopiśmie Psychological Medicine, i nie wykazało większych wskaźników psychozy wśród bliźniąt mieszkających w stanach z legalną marihuaną w porównaniu z rodzeństwem, które tego nie robiło.

Wyniki są „pocieszające”, ale nie zapominajmy, że istnieją pewne populacje, w tym te z predysponowaną podatnością na psychozy, które wydają się być bardziej wrażliwe na psychotropowe działanie konopi.

Chociaż używanie konopi indyjskich i innych substancji kontrolowanych, w szczególności tytoniu, jest bardziej powszechne wśród osób z chorobami psychotycznymi, badania wskazują, że przypadki psychozy wywołanej przez marihuanę w ciągu całego życia są  stosunkowo rzadkie  wśród osób, u których wcześniej nie zdiagnozowano zaburzeń psychicznych.

Według jednego z niedawno opublikowanych badań, mniej niż pół procenta konsumentów konopi indyjskich kiedykolwiek zgłosiło objawy psychotyczne wymagające interwencji medycznej – odsetek ten jest niższy niż wskaźnik związany z alkoholem.

Inna niedawna analiza osób spożywających konopie indyjskie w celach terapeutycznych wykazała, że ​​pacjenci są „mało” narażeni na hospitalizacje psychiatryczne wynikające z używania marihuany. W tym badaniu badacze ocenili hospitalizacje związane z marihuaną wśród kohorty ponad 23 000 osób w średnim okresie 240 dni. W tym czasie tylko 26 pacjentów było hospitalizowanych z powodu „zaburzeń psychicznych lub behawioralnych spowodowanych używaniem konopi indyjskich”.

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content