PROJEKT PILOTAŻOWY DLA LEGALNEGO DOSTĘPU DO MARIHUANY DO CELÓW NIEMEDYCZNYCH

Zgodnie z ustawodawstwem obowiązującym obecnie w Luksemburgu, kupowanie, posiadanie, używanie, produkcja lub sprzedaż konopi indyjskich – lub produktów pochodzących z konopi indyjskich – w celach rekreacyjnych w Wielkim Księstwie Luksemburga jest nielegalne. Wykonywanie którejkolwiek z tych rzeczy podlega karom przewidzianym przez prawo.

Decydując się na regulację dostępu do konopi indyjskich do użytku rekreacyjnego, rząd zamierza regulować jej konsumpcję oraz zmniejszyć potencjalne ryzyko i szkody z nią związane. Decyzja jest wynikiem procesu demokratycznego i stanowi część proaktywnego i konstruktywnego podejścia do zdrowia publicznego opartego na woli politycznej, aby ustanowić równowagę między zapobieganiem, redukcją ryzyka i zwalczaniem przestępczości.

Dlaczego?

Należy zauważyć, że pomimo swojego statusu substancji nielegalnej oraz środków represyjnych podjętych przeciwko jej handlowi i stosowaniu, marihuana jest najczęściej spożywaną nielegalną substancją psychoaktywną w Luksemburgu.

Oznacza to, że zdrowie użytkowników jest zagrożone ponadprzeciętnym ryzykiem dla zdrowia i bezpieczeństwa. W różnych rodzajach konopi dostępnych obecnie na rynku stężenie THC jest nieprzewidywalne (zanieczyszczenia, toksyczność, pestycydy, zafałszowania itp.) i całkowity brak jakiegokolwiek wiarygodnego sposobu określania zawartości THC lub CBD w produktach kupowanych na czarnym rynku.

Teraz, w ramach podejścia opartego na zdrowiu publicznym i zachęcającego do odpowiedzialnego nastawienia, obecny rząd, który przyjmuje bardziej odpowiedzialne podejście, wprowadza przepisy dotyczące regulacji, produkcji, dystrybucji, posiadania i konsumpcji konopi indyjskich do osobistych celów rekreacyjnych osób pełnoletnich mieszkających w kraju.

Dla kogo?

W pierwszej fazie legalny dostęp do konopi do użytku niemedycznego jest dozwolony poprzez uprawę konopi w domu.

W dalszej fazie marihuana do użytku niemedycznego będzie kupowana w punktach sprzedaży publicznej tylko przez osoby dorosłe zamieszkałe w Luksemburgu przez co najmniej 6 miesięcy i tylko do użytku osobistego. Należy zauważyć, że zostanie zastosowany miesięczny limit 30 gramów suszonej marihuany na osobę. Pracownicy transgraniczni i turyści nie będą mogli kupować marihuany w punktach sprzedaży. Środki te mają na celu zapobieganie pojawieniu się turystyki konopnej w Luksemburgu.

Zakaz spożywania marihuany i jej pochodnych będzie miał zastosowanie do pomieszczeń otwartych i/lub służących społeczeństwu oraz do wszelkich miejsc, w których obowiązuje zakaz palenia (tytoń i e-papierosy). Środek ten ma na celu ograniczenie uciążliwości publicznych; zapobieganie biernemu wdychaniu szkodliwego, potencjalnie psychoaktywnego dymu przez osoby niebędące konsumentami; oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się i normalizacji używania konopi indyjskich, a nawet zmniejszenie zrozumienia ryzyka przez ludzi. Te same zasady muszą mieć również zastosowanie do wszystkich innych produktów na bazie konopi indyjskich, w szczególności tych o zawartości THC mniejszej niż 0,3%.

Wszystkie odpowiednie polityki dotyczące spożywania tytoniu i alkoholu w miejscu pracy będą musiały zostać dostosowane w celu uwzględnienia spożycia konopi indyjskich do celów rekreacyjnych. Ponadto zasada zerowej tolerancji będzie stosowana między innymi do członków następujących zawodów, gdy wykonują swoje obowiązki zawodowe: pilotów, funkcjonariuszy organów ścigania, chirurgów, personelu służby więziennej, kierowców zawodowych itp. Zasada zerowej tolerancji będzie również musiała zostać włączona do przepisów więziennych (podobnie jak regulacja alkoholu w więzieniach/ośrodkach śledczych itp.).

– Kategorie zawodowe: piloci, organy ścigania, chirurdzy, personel więzienny, kierowcy zawodowi itp. ;
– Przepisy więzienne (analogicznie do przepisów dotyczących alkoholu w więzieniach/areszcie śledczych itp.).

Jak?

Tylko w państwowych punktach sprzedaży

Marihuana będzie sprzedawana tylko w państwowych punktach sprzedaży.

Początkowo będą one ograniczone, zapewniając jednocześnie równomierne rozmieszczenie geograficzne. Aby zapobiec „rekreacyjnej turystyce konopnej” w Luksemburgu, będzie musiał nastąpić dość równomierny podział tych punktów sprzedaży, zarówno pod względem geograficznym, jak i populacji.

Punkty sprzedaży będą sprzedawać wyłącznie marihuanę do użytku rekreacyjnego. Będą one dostarczane wyłącznie przez państwo lub firmy należycie przez nie licencjonowane po cenie ustalonej przez państwo. Cena ta obejmie opakowanie i bezpieczny transport do punktów sprzedaży. Żaden inny dostawca marihuany do użytku rekreacyjnego nie będzie tolerowany; karą za korzystanie z innych dostawców będzie natychmiastowe wycofanie koncesji oraz natychmiastowe postępowanie cywilne i/lub karne.

Prawo klientów do zakupu marihuany zostanie zweryfikowane za pomocą systemu informacyjnego dostarczonego przez Centrum Informatycznego Rządu Luksemburskiego (CTIE).

Sprzedaż poza ustalonymi krajowymi punktami sprzedaży, sprzedaż online i dostawy do domu nie będą możliwe. Wszystkie państwowe punkty sprzedaży będą musiały spełnić wymagania określone w specyfikacji.

Produkcja i sprzedaż wstępnie zwiniętych papierosów konopnych (jointy) będzie zakazana.

Cały łańcuch produkcyjny – tj. produkcja, transport, dystrybucja i sprzedaż – będzie regulowany i kontrolowany przez państwo.

Surowe sankcje administracyjne i karne będą stosowane jako środek odstraszający i kara dla tych, którzy nie przestrzegają obowiązujących przepisów.

Kiedy?

03.12.2018 r

Podpisano porozumienie koalicyjne

2019 – 2021

Przedstawiciele rządu skontaktowali się z krajami sąsiadującymi i organizacjami międzynarodowymi (Komisja Europejska, Międzynarodowa Rada Kontroli Środków Odurzających)w celu przeprowadzenia konsultacji z międzynarodowymi i interdyscyplinarnymi ekspertami

Tematyczne grupy robocze: Dogłębna praca wymagana przy opracowywaniu projektu koncepcji

2021

Rozpoczęcie prac wymaganych do bieżącej oceny naukowej legalizacji samodoskonalenia i konsumpcji prywatnej.

22.10.2021 r

Przedstawienie pakietu środków dotyczących problemu przestępczości narkotykowej w Luksemburgu

2022

22.06.2022 r

Wprowadzenie projektu ustawy nr 8033

15.07.2022 r

Konsultacje na wysokim szczeblu w sprawie regulacji konopi indyjskich do użytku niemedycznego i nienaukowego

Kwiecień 2023 r

Zatwierdzenie przez Radę Rządową koncepcji krajowej regulacji legalnego dostępu do niemedycznej marihuany

28 kwietnia 2023 r

Prezentacja pilotażowego projektu legalnego dostępu do konopi indyjskich w celach niemedyznych

2023-

Opracowanie podstawy prawnej projektu pilotażowego

PROJEKT PILOTAŻOWY

pilot-project-for-legal-access-to-cannabis-for-non-medical-purposes

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content