Przypomnijmy – Nasza skarga na zablokowanie przez marszałek Elżbietę Witek Inicjatywy obywatelskiej Wolnych Konopi nie trafiła do rozpatrzenia przez sędziów Sądu Najwyższego przez indywidualną decyzję pani Genowefy Glińskiej z partyjnej komórki, jaką jest zespół ds. Korespondencji SN. Pani Genowefa uznała, że „wnioski i żądania wykraczają poza zakres uprawnień” instytucji, ale jej krzywdzące rozstrzygnięcie zostało zaskarżone przez prawnika Wolnych Konopi Steliosa Alewrasa. Pismo trafiło do Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawnicy RPO z wyraźnie odczuwalnym zdziwieniem zwrócili się do Sądu Najwyższego z pytaniem, dlaczego wniosek został odrzucony w sytuacji, gdy kompetencje instytucji w tym konkretnym zakresie dokładnie i jednoznacznie wskazują przepisy. Tym samym RPO udowodnił, że Zespół ds. Korespondencji SN wykazał się nieznajomością prawa!

Nasza skarga do Sądu Najwyższego na zablokowanie przez marszałek Elżbietę Witek Inicjatywy obywatelskiej Wolnych Konopi nie trafiła do rozpatrzenia przez sędziów. Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego, a co więcej: powodów nie widzi również Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które zostało poproszone przez Wolne Konopie z mecenasem Steliosem Alewrasem na czele o interwencję w sprawie odmowy nadania sprawie biegu. Opinia RPO jest druzgocąca dla zespołu ds. Korespondencji SN, a zwłaszcza Genowefy Glińskiej, która wydała decyzję! Zacytujmy:

„Pragnę zwrócić się do Pani Kierownik z prośbą o przedstawienie Rzecznikowi wyjaśnień dotyczących powodów podjęcia wskazanej powyżej decyzji. Proszę w szczególności o wyjaśnienie, dlaczego odmowę nadania biegu uzasadniono stwierdzeniem braku uprawnienia Sądu Najwyższego do rozpoznania skargi, podczas gdy kompetencję taką przewiduje w sposób wyraźny przepis art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy
ustawodawczej przez obywateli w związku z art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym” – napisał Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mirosław Wróblewski ponadto podkreślił, że Wolne Konopie zostaną poinformowane zarówno o treści odpowiedzi Kierownik Zespołu ds. Korespondencji SN, a także wszelkich kolejnych działaniach biura RPO. Instytucja tym samym pokazała, że faktycznie stoi na straży praworządności i demokracji i wyraźnie sprzeciwia się upartyjnianiu niezwykle istotnego organu państwowego, jakim jest Sąd Najwyższy. Bezpodstawne odrzucenie skargi świadczyło bowiem o co najmniej braku dobrej woli i poszanowania inicjatyw społecznych, a w najgorszym razie mogło wręcz wskazywać na forsowanie odgórnych decyzji politycznych. Pani Genowefa Glińska jest bowiem przedstawicielem Ministerstwa „Sprawiedliwości”, którego szefem jest Zbigniew Ziobro. Jak już wcześniej zaznaczaliśmy, naszym zdaniem sekretariat Sądu Najwyższego został przejęty przez polityków Zjednoczonej Prawicy, którzy „filtrują” korespondencję, jaka trafia na biurka sędziów. Z przykrością zauważamy, że to złamanie wszelkich procedur i zasad, co niestety wskazuje to na to, że w Polsce demokracja przestała obowiązywać.

Na szczęście jednak biuro Rzecznika Praw Obywatelskich tym razem stanęło na straży praworządności i nie dopuściło do bezpodstawnego odrzucenia skargi na opieszałość i – nie bójmy się tych słów – złą wolę Elżbiety Witek, która dopatrzyła się rzekomych uchybień w trakcie zbiórki 100 tys. podpisów pod inicjatywą o legalizację posiadania marihuany w celach rekreacyjnych w Polsce. Inicjując tę prostą akcję nawet nie podejrzewaliśmy, że zaangażuje się w nią Rzecznik Praw Obywatelskich i przyjdzie nam stoczyć boje z Sądem Najwyższym! Damy radę, jeszcze Polska nie zginęła. Zwalczymy szkodliwą ideologię politycznego gangu, który przejął władzę i zniszczył prawa obywatelskie!

Pismo-RPO-do-Kierownik-Zespolu-ds.-korespondencji-SN-z-prośbą-o-wyjaśnienia8123

Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
2 komentarze
 1. s5op8w1 3 lata temu

  Dekryminalizacja, nie mówiąc o legalziacji, wiedzie tylko przez sądy albo politykę.

 2. Sim 3 lata temu

  Taka rozkmina:
  Niedawno Solidarnosc zlozyla projekt ustawy o emeryturach stazowych. Wiadomo kazdy by chcial przejsc na zasluzona emeryture po dziesiatkach lat ciezkiej pracy, jednak jak wiadomo to wymaga sporych kosztow ze strony panstwa (slowo klucz pieniadze) !!! Dlatego jakby podejsc do sprawy „legalizacyjnej” od strony tych finansow i jakos wplesc w narracje konopie i zyski (np. na przykladzie krajow/rejonow jak Kanada, USA itp.) i nakierowac jakie jest mozliwe zrodlo finansowania. Co o tym myslicie?? 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
 • Partnerzy

 • Dowiedz się jak tu trafić. 

 • lub

  Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

  Nie pamiętasz hasła ?

  Skip to content