W ogrodzie to co jest niedostępne dla Twojego oka, jest ważniejsze niż to, co widzisz. Szczególnie kiedy uprawiamy rośliny w glebie zaleca się, aby ogrodnicy zwracali baczną uwagę na systemy korzeniowe swoich roślin przez cały proces uprawy. Oto kilka informacji od Franka Rauschera, znawcy w tej dziedzinie, jak odpowiednio zadbać o korzenie.

To co widzimy na liściach i w kwiatach rośliny, prawie zawsze wynika z tego, co dzieje się w glebie. W przypadku problemów z jakością gleby z pewnością wystąpią problemy z systemem korzeniowym. Mały lub źle rozwinięty system korzeniowy będzie oznaczał mniejszą roślinę lub często znacznie gorszą. Ponieważ nie widzimy, co dzieje się w glebie, często przeoczamy ten aspekt rośliny. Osobiście lubię myśleć o systemie korzeniowym jak o mózgu rośliny. Wszystko zaczyna się właśnie tam.

Jak możemy pomóc w tworzeniu większych i lepiej rozwiniętych korzeni? W przypadku roślin doniczkowych, zwłaszcza jednorocznych, istnieje kilka faz wzrostu, w których lepsze zrozumienie właściwego nawadniania i dostosowania składników odżywczych przyniesie korzyści różnym aspektom rośliny.

Wczesne fazy wzrostu mają kluczowe znaczenie dla rozwoju korzeni i ich późniejszej kondycji. Przyjrzyjmy się, jak zoptymalizować ekspansję korzeni i przeanalizujmy jej ostateczny wpływ na plon i wigor rośliny.

Dwa rodzaje korzeni

Jak poprawić system korzeniowy swoich roślin.

Rośliny będą przede wszystkim mieć jeden z dwóch typów systemów korzeniowych: palowy lub włóknisty. Konopie, marchewki i buraki to przykłady roślin o korzeniu palowym, natomiast korzenie bazylii i tymianku są włókniste. Istnieje wiele różnych rodzajów korzeni w obrębie tych dwóch grup.

Korzenie palowe mają boczne pędy, które pobierają składniki odżywcze dla rośliny. W większości jadalnych roślin włóknistych (jednorocznych, dwuletnich i bylin) mniejsze, bardziej włókniste korzenie są odpowiedzialne za pobieranie składników odżywczych i wody, a także oddychanie (pobieranie tlenu). Znajomość systemu korzeniowego twoich roślin jest bardzo ważna, szczególnie podczas przesadzania roślin.

Korzenie podczas przesadzania

Jeśli uprawiasz rośliny z sadzonek (klonów), a nie z nasion, bardzo ważne jest, aby zminimalizować wstrząsy, które przechodzą korzenie podczas sadzenia. Należy unikać uszkodzeń oraz nie dopuścić do rozerwania systemu korzeniowego. Bądź ostrożny! Musisz sobie z tym poradzić nawet jeśli korzenie są poplątane i rozrośnięte. Najmniej traumatycznym sposobem na to jest wzięcie ostrego noża i wycięcie kilku pionowych szczelin w kuli korzeniowej w 3-4 różnych miejscach przed przesadzeniem. To zatrzyma plątanie się korzeni i zachęci je do wyjścia w nowe kierunki z najmniejszą ilością urazów. Pamiętaj, że uraz zabija niektóre lub większość korzeni, cofając roślinę i zmniejszając siłę wzrostu.

Podczas przesadzania gleba powinna być wilgotna, jednak nie mokra, ponieważ korzenie nie mogą wtedy oddychać. System korzeniowy rośliny pobiera tlen i wykorzystuje go do przekształcania cukrów w energię. Roślina potrzebuje kombinacji wilgoci i powietrza dla zachowania optymalnego wigoru i zdrowia.

W zależności od rodzaju gleby oraz temperatury podlewanie w tej fazie powinno odbywać się codziennie lub co drugi dzień. Do sprawdzenia użyj dobrej jakości miernika wilgotności. Dolna część gleby nigdy nie powinna całkowicie wyschnąć, ale wierzch powinien wyschnąć w kierunku 30% poziomu nasycenia. Im dłuższy odstęp czasu między podlewaniem, tym bardziej sucha jest gleba powierzchniowa, co zmusza roślinę do tworzenia głębszych korzeni w celu znalezienia wilgoci na niższych głębokościach doniczki.

Unikaj używania silnych składników odżywczych na etapie przesadzania. Zazwyczaj wystarczają składniki odżywcze znajdujące się już w glebie. Nie przekarmiaj! Nawóz działa stymulująco, a delikatny nowy przeszczep nie wymaga dużej stymulacji. Poczekaj z tym, aż roślina dobrze się osadzi w nowym otoczeniu.

Korzenie podczas pierwszej fazy

Jak poprawić system korzeniowy swoich roślin.

Pierwsza faza wzrostu roślin ma miejsce w pierwszym tygodniu po przesadzeniu. Jest to faza, w której roślina jest najbardziej podatna na wstrząs spowodowany przesadzeniem. Korzenie są na ogół małe i rzadkie, ponieważ jeszcze nie zaczęły się rozwijać. W tym momencie nie potrzeba zbyt wielu niekorzystnych warunków, aby spowodować śmierć rośliny. Wiele problemów z rośliną można przypisać stresowi podczas pierwszej fazy. Jeśli w tym czasie wystąpi duży stres nieprawidłowości rośliny mogą nie nastąpić od razu, ale pojawić się później. 

Korzenie w fazie drugiej

Faza II zazwyczaj rozpoczyna się 7-10 dni po ustabilizowaniu się rośliny, która jest teraz gotowa do wzrostu. Korzeń jest wciąż niewielki, więc teraz jest najlepszy czas, aby skupić się na opracowaniu dużego, pełnego systemu korzeniowego. Istnieje wiele składników odżywczych, które pomogą rozwijać się korzeniom. Na tym etapie rozwoju korzeni ważne są również praktyki podlewania. Gleby nie wolno ani przesuszyć, ani przelać. Zbyt duża wilgoć w glebie sprawia, że korzenie mogą uzyskać całą potrzebną wodę i składniki odżywcze tuż przy powierzchni i nie zachęca ich to do wzrostu, hamując tym samym ich rozwój. Upewnij się, że gleba jest odpowiednio rozprowadzona w doniczce od góry do dołu, a następnie odczekaj wystarczająco długo pomiędzy podlewaniami, aby powierzchnia wyschła, a korzenie rozeszły się w poszukiwaniu wody do niższych poziomów doniczki.

W zależności od parowania i transpiracji gleba w pobliżu dna pojemnika może łatwo pozostać mokra nawet przez 5-7 dni. Powolne podlewanie pomoże dojść korzeniom głęboko w glebę. Gwałtowne lanie wody pozostawi suche części korzenia, co spowoduje, że korzenie nie będą się rozwijać głębiej.

Faza rozwoju korzeni jest często pomijana, ponieważ ogrodnik koncentruje się na wzroście liści, lekceważąc co się dzieje pod ziemią. Jednak jeśli chcemy zwiększyć produkcję duże korzenie są bardzo istotne. Rodzaj i temperatura gleby mogą mieć znaczący wpływ na zachowanie rośliny. Sprawdź poziomy wilgotności gleby, aby wiedzieć, czego potrzebuje Twoja roślina. Konieczne może być codzienne podlewanie, dlatego zawsze bądź czujny.

Korzenie w fazie trzeciej i czwartej

W fazie III (faza wzrostu) i IV (faza kwitnienia) roślina musi pobierać więcej składników odżywczych i wody. Zanim te fazy się zaczną, powinieneś rozwinąć wystarczająco duży system korzeniowy, który zapewni roślinie odpowiednią zdolność i możliwości pobierania tych składników.

Możesz o to zadbać poprzez staranne zbadanie właściwości gleby i jej umiejętności zatrzymywania wody, obserwację szybkości transpiracji roślin oraz odpowiednie rozplanowanie nawadniania, w celu uzyskania maksymalnie rozbudowanych systemów korzeniowych przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia i wigoru roślin.

Nasycenie gleby

Nasycenie gleby to punkt, w którym dana gleba nie pomieści już wody ani wilgoci. Różne typy gleby mają różne poziomy nasycenia, zwykle od 20-50% (stosunek objętości wody do objętości gleby). Podczas podlewania rośliny doniczkowej, jeśli podleje się ją równomiernie w całej strukturze gleby i powoli, będzie to punkt, w którym woda zacznie wypływać z dna pojemnika. Kiedy gleba staje się zbyt sucha, woda jest coraz bardziej przyczepiona do gleby. Punkt więdnięcia rośliny zostaje osiągnięty, gdy jego korzenie nie mogą już pozyskać wilgoci z gleby.

Jak ulepszyć system korzeniowy rośliny

Kiedy woda i składniki odżywcze nie są wystarczające, rozważ dodanie do gleby mikoryzy. Mikoryza sprawi, że system korzeniowy będzie bardziej gęsty i rozległy. Im więcej tych pożytecznych grzybów w glebie, tym bardziej produktywny jest system korzeniowy. Przy zakupie mikoryz należy zwrócić uwagę, że duże znaczenie ma jej świeżość. Wysokie temperatury zabijają wiele z tych organizmów. Muszą być odpowiednio traktowane, aby zapewnić korzeniom rośliny korzyści, których szukasz.

Źródło: Maximumyield.com

Zosia
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content