Wsparcie Amerykanów dla legalizacji marihuany jest rekordowo wysokie. Po uregulowaniu produkcji, sprzedaży i konsumpcji marihuany w kilku stanach USA, niedawna ankieta Gallupa wykazała, że 64 procent Amerykanów twierdzi, że jej użycie powinno być legalne. Ankieta wykazała również, że po raz pierwszy większość republikanów (51%) popiera również legalizację marihuany.
Fred Smoller, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Chapman w Orange w Kalifornii, przypisuje te liczby ankietowanym pokoleniom.
„Woodstock” – powiedział. „To pokolenie „Baby Boomers” (pokolenie wyżu demograficznego) … to kohorta, która zawsze patrzyła na marihuanę inaczej niż pokolenie przed nimi. … Dorastali śmiejąc się z „Reefer Madness” (przyp. red.: tym określeniem nazywa się agresywną propagandę antymarihuanową zastosowaną podczas wprowadzania prohibicji w USA w latach 60).
Powiedział, że podczas gdy niektóre postawy mogły się zmienić w odniesieniu do marihuany, to znacząca różnica wynika z demografii.
Badania Gallupa obejmują lata 1969-2017. Najpierw zapytano dorosłych w USA o ich poglądy na temat marihuany. W 1969 roku tylko 12 procent popierało legalizację.
W ostatnich badaniach wyniki są oparte na wywiadach telefonicznych przeprowadzonych w roku 2017 w dniach od 5 do 11 października. W badaniu wykonano losową próbę 1028 osób dorosłych w wieku 18 lat i starszych ze wszystkich 50 stanów USA i Waszyngtonu.
Czy to zwiększenie wsparcia legalizacji marihuany wśród Amerykanów wkrótce doprowadzi do legalizacji na poziomie federalnym? To dopiero się okaże. Jednak Smoller tak nie myśli.
„Nie,” powiedział. „Prohibicja pozostanie w prawie, ale nie będą te prawa egezkwowane. Pozwala to wybranym elektorom odwoływać się do różnych grup. To trochę jak Bill Clinton [prezydent Stanów Zjednoczonych), mówiąc, że palił trawkę, ale się nie zaciągał. ”
Aktualnie w USA na poziomie politycznym i federalnym istnieje stały strumień działań związanych z marihuaną.
Przywódca „Senatu Mniejszości” Chuck Schumer ogłosił 20 kwietnia 2018 r. swoje poparcie dla dekryminalizacji marihuany na poziomie federalnym. Ogłosił też plany wprowadzenia nowego ustawodawstwa w Senacie, zgodnie z komunikatem prasowym na swojej stronie internetowej .
„Nadszedł czas, aby zdekryminalizować marihuanę”- powiedział Schumer w oświadczeniu. „Moje myślenie – podobnie jak ogólne poglądy społeczeństwa na ten temat ewoluowało i dlatego uważam, że nie ma lepszego czasu niż obecnie, aby to zrobić. Po prostu jest to słuszne. Przepisy te pozwoliłyby stanom lepiej kontrolować rynek i wymusić rzetelne prowadzenie biznesu, zagwarantować inwestycje w badania nad marihuaną i zapewnić, że reklamodawcy nie mogliby 'brać na celownik’ dzieci – jest to jak najbardziej zrównoważone podejście.”
W prasie z 16 kwietnia 2018 r. na swojej stronie internetowej republikanka kalifornijska Dana Rohrabacher miała przygotować samodzielne prawodawstwo, które nosi nazwę Ustawa o Prawach Konopi Indyjskich, która na stałe ograniczy federalne egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany w państwach gdzie została ona zalegalizowana.
„Jest to fundamentalna kwestia federalizmu i wolności, ponieważ z powodu legalizacji stan po stanie zabiera marihuanę z rąk karteli i umieszcza ją na konkurencyjnym rynku, na którym konsumenci mogą być pewni bezpieczeństwa produktu” – powiedziała Rohrabacher w oświadczeniu. „Zachęca to również do szerszej eksploracji zastosowań medycznych w przypadku konopi indyjskich, która wykazała niekwestionowany potencjał w leczeniu wielu dolegliwości i zaburzeń”.
Ale poparcie w kierunku legalizacji marihuany na poziomie federalnym wyraźnie nie jest jednomyślne.
Departament Sprawiedliwości w dniu 4 stycznia wydał memorandum w sprawie federalnej polityki dotyczącej marihuany, odwołując się do rządów prawa, które uznają marihuanę za substancję kontrolowaną i egzekwują ją zgodnie z napisanym prawem.
„Misją Departamentu Sprawiedliwości jest egzekwowanie praw Stanów Zjednoczonych, a wcześniejsze wydawanie wytycznych podważa praworządność i zdolność naszych lokalnych, stanowych, plemiennych i federalnych organów ścigania do realizacji tego celu – powiedział w oświadczeniu amerykański prokurator generalny Jeff Sessions. „Dlatego dzisiejsze prawa dotyczące federalnego egzekwowania marihuany nakazują wszystkim amerykańskim służbom korzystanie z wcześniej ustanowionych zasad prokuratorskich, które zapewniają im wszystkie niezbędne narzędzia do niszczenia organizacji przestępczych, radzenia sobie z rosnącym kryzysem narkotykowym i przeciwdziałania brutalnej przestępczości w naszym kraju.”
ŹRÓDŁO: MARIJUANA.COM
- Na drodze ku legalizacji. Przystanek depenalizacja cz.4 - 5 listopada 2024
- Twoja Historia w Filmie Dokumentalnym – Szukamy Świadectw Osób Dotkniętych Konfliktem Wokół Marihuany - 2 listopada 2024
- Analiza oraz skutki dotyczące rozporządzenia Ministra Zdrowia ograniczającego dostęp do medycznej marihuany - 30 października 2024