Mimo, iż tytoń i marihuana mają bardzo podobne składniki, dym powstający z marihuany nie uszkadza płuc tak, jak robią to papierosy. Taki wniosek wyciągnięto z jednego z największych badań w tej dziedzinie, w którym zmierzono pojemność płuc ponad 5000 osób przez dwadzieścia lat. Badania wykazują dobry stan narządów oddechowych palaczy marihuany, który w niektórych przypadkach jest nawet lepszy niż średni populacji.

Fakt, że palony tytoń jest szkodliwy dla płuc został potwierdzony przez środowisko naukowe i zaakceptowany przez społeczeństwo, ale mylnie przypisuje się taką samą szkodliwość marihuanie. Jako, że tytoń i marihuana mają wiele wspólnych składników, społeczność naukowa przyjęła, że konopie również oddziaływają negatywnie na układ oddechowy. Jednak ostatnie badania zaprzeczają temu twierdzeniu.

Mimo, iż brakuje prac na ten temat, coraz więcej badań potwierdza brak negatywnego oddziaływania marihuany na płuca, jak ma miejsce w przypadku tytoniu. Jedno z największych badań w tej dziedzinie, w którym przeanalizowano stan zdrowia ponad 5000 osób przez dwadzieścia lat, całkowicie obaliło tę teorię, a wręcz potwierdziło, że pojemność płuc poprawia się dzięki paleniu marihuany.

Wyniki były tak nieoczekiwane, że wywołały konsternację samych naukowców, badaczy z University of California, w San Francisco oraz University of Alabama w Birmingham.

„W przypadku tytoniu wykryliśmy dokładnie to, czego się spodziewaliśmy – stałą utratę czynności płuc,” powiedział Mark Pletcher, jeden z autorów badania, profesor Uniwersytetu w Kalifornii. „Jednakże, byliśmy zaskoczeni widząc zupełnie inny wzór w wyniku ekspozycji na działanie marihuany.”

Badanie, opublikowane w czasopiśmie medycznym „Journal of American Medical Association” wykazało, że u osób palących jednego jointa tygodniowo nie wykryto pogorszenia stanu zdrowia płuc, ani też u osób palących regularnie, które przez siedem lat paliły jeden raz dziennie. Co więcej, u niektórych wzrosła zdolność wdychania i wydychania powietrza.

Badanie jest jednym z najważniejszych w tej dziedzinie, ze względu na ogromną liczbę uczestników i długi czas analizy, który wyniósł dwadzieścia lat. Naukowcy przeanalizowali dane z Cardia, amerykańskiego projektu badawczego, który obejmował dane od marca 1985 do sierpnia 2006 roku. W tym czasie lekarze zmierzyli pojemność płuc ponad 5100 mężczyzn i kobiet z różnych amerykańskich miast.

ŹRÓDŁO: DINAFEM

BADANIA

Jakub Gajewski
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content