Większość kanadyjskich konsumentów konopi indyjskich przeszła z nieuregulowanego rynku na rynek legalny, według danych dostarczonych przez Health Canada i opublikowanych w International Journal of Drug Policy.

Naukowcy przeprowadzili badanie na ponad 56 000 uczestników w wieku 16 lat lub starszych, oceniając roczne tendencje w używaniu konopi indyjskich od 2018 roku. (Rząd kanadyjski zezwolił na sprzedaż detaliczną marihuany osobom powyżej 18 lat jesienią tego roku.)

Zgodnie z innymi danymi, badacze stwierdzili, że odsetek respondentów przyznających się do pozyskiwania konopi z legalnych źródeł stale rośnie.

W 2019 roku, pierwszym pełnym roku legalizacji, tylko 37 procent respondentów zgłaszało, że kupuje konopie z legalnych źródeł. Ten odsetek wzrósł do 69 procent w 2022 roku. Tylko 4 procent respondentów w 2022 roku przyznało się do zakupu konopi na rynku nieuregulowanym.

Autorzy badania odnotowali także spadek w samo-raportowanym użyciu produktów o wysokiej zawartości THC, takich jak koncentraty.

„Dane z tego badania oraz z kilku innych źródeł wskazują, że konsumenci konopi indyjskich coraz częściej sięgają po legalny rynek, zamiast po nielegalne źródła,” podsumowali. „Blisko 70 procent konsumentów w 2022 roku, cztery lata po legalizacji, podało legalny sklep lub stronę internetową jako zwykłe źródło zakupu. To zwiększone przejście na legalny rynek niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne, ponieważ produkty pochodzące z legalnego rynku podlegają ścisłej kontroli jakości i testom, zarówno pod względem zawartości kannabinoidów i etykietowania, jak i testowania oraz kontroli pod kątem różnych zanieczyszczeń.”

Dane z USA również wskazują na to, że coraz większy odsetek konsumentów przechodzi na rynek legalny. Według badania z 2023 roku, 52 procent konsumentów mieszkających w stanach, gdzie marihuana jest legalna, podało, że głównie pozyskuje produkty konopne ze sklepów stacjonarnych. Natomiast tylko 6 procent respondentów przyznało, że głównie kupuje konopie od „dealera.” Wielu konsumentów mieszkających w stanach, gdzie marihuana jest nielegalna, również przyznało, że często podróżują do sąsiednich stanów, aby kupić produkty konopne i wrócić z nimi do domu.

Oddzielne badanie ekonomiczne z 2022 roku wykazało, że konsumenci najprawdopodobniej przechodzą na rynek legalny w jurysdykcjach, gdzie licencjonowani przez państwo sprzedawcy są powszechnie dostępni. Według wyników badania, „Stany z około 20 do 40 legalnych, regulowanych sklepów na 100 000 mieszkańców ogólnie zdobyły 80 do 90 procent wszystkich sprzedaży konopi na legalnym rynku.”

Te dane wskazują, że legalny, regulowany rynek konopi wypiera podziemny rynek. Z czasem konsumenci stają się coraz bardziej komfortowi i bardziej polegają na licencjonowanych sprzedawcach, którzy zazwyczaj oferują większą wygodę, jakość produktów i bezpieczeństwo.

Jakub Gajewski
Tags:
Postaw nam kawę
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sadzić, Palić, Zalegalizować! | WolneKonopie.org © 2021 - Made on blunt. - underground: BTC: 17NmuD6sAUWSMaRREHMhdavVu4pse2U5Vh ETH: 0xb8e9b131bc5a3e06e3a87ad319f5e5b9b1f9ed16
  • Partnerzy

  • Dowiedz się jak tu trafić. 

  • lub

    Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

    Nie pamiętasz hasła ?

    Skip to content