Polska Sieć Polityki Narkotykowej w ramach dofinansowania z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii organizuje cykl szkoleń dla pracowników wymiaru sprawiedliwości (sędziów, prokuratorów) oraz specjalistów terapii uzależnień w zakresie stosowania znowelizowanych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Celem głównym szkoleń jest podniesienie poziomu wiedzy uczestników z zakresu stosowania i wykonania wybranych przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i rozporządzenia, których zadaniem jest realizacja celu polityki społecznej i w zakresie szczególnym: zdrowotnej w kontekście przeciwdziałania narkomanii. Upowszechnienie przedmiotowych przepisów art. 62, 62a, 70-74 ma na celu wypracowanie standardów współpracy pomiędzy specjalistami terapii uzależnień wpisanymi do ewidencji, a przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. Zbieranie informacji nt. używania przez oskarżonego substancji psychoaktywnych w połączeniu z mechanizmami dostarczonymi przez znowelizowane przepisy Ustawy ma wygenerować normy postępowania możliwe do zastosowania w konkretnych sprawach realizujące postulat niesienia pomocy – oferty terapeutycznej/profilaktycznej/edukacyjnej/leczniczej przed reakcją prawno-karną (sankcją).
Każe szkolenie podzielone będzie na dwa bloki tematyczne. Obydwa bloki będą składać się z części teoretycznej oraz części warsztatowej. Pierwszy blok tematyczny dotyczy zagadnień związanych z terapią uzależnień w kontekście obowiązujących przepisów prawa, roli terapeuty i oddziaływań pomocowych wobec podejrzanego/oskarżonego/podsądnego w procesie prawno-karnym. Drugi blok tematyczny będzie skupiał się na zagadnieniach prawnych w zakresie omówienia specyfiki przestępstw narkotykowych oraz możliwości zastosowania alternatywnych do karania schematów postępowania przez organy procesowe – umorzenie postępowania, zebranie informacji na temat używania, zawieszenie postępowania, warunkowe umorzenie postępowania, przerwa w karze, czy warunkowe zwolnienie z odbycia reszty kary.
Cykl będzie obejmował 16 szkoleń, każde w innym województwie na terenie Polski.
ŹRÓDŁO: POLITYKA NARKOTYKOWA
- Konopie w jednej grupie z heroiną? Analiza kontrowersyjnej klasyfikacji i nasze działania - 26 listopada 2024
- Prośba do obywateli: Zapytajcie kandydatów o depenalizację marihuany! - 26 listopada 2024
- Pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie ograniczenia teleporad dla pacjentów korzystających z medycznej marihuany - 24 listopada 2024
Nowe komentarze